Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sejm uchwalił nowy dzień pamięci. Chodzi m.in. o zbrodnię w Lesie Szpęgawskim

Kinga Furtak
Kinga Furtak
Cmentarz Wojenny w Lesie Szpęgawskim określany jest jako „Pomorski Katyń”
Cmentarz Wojenny w Lesie Szpęgawskim określany jest jako „Pomorski Katyń” kfu
Od tego roku 2 października będzie obchodzony jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939 roku. Uchwałę w tej sprawie podjął Sejm RP na swoim ostatnim posiedzeniu. Jednym z miejsc kaźni wymienionych przez wnioskodawców jest Las Szpęgawski.

Ludobójstwo na Pomorzu

Z inicjatywą ustanowienia dnia pamięci wyszło Kaszubsko-Kociewskie Stowarzyszenie im. Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski. W uzasadnieniu uchwały czytamy, że jej podjęcie „było konieczne z uwagi na ludobójczy charakter zbrodni niemieckich na obszarze Pomorza oraz ich skalę”. Z około 16 tys. osób zamordowanych w całej okupowanej Polsce we wrześniu 1939 roku aż 11 tysięcy ofiar było z Pomorza. Do końca tego roku liczba ofiar terroru na Pomorzu wzrosła do ok. 30 tys.

Zbrodnia w Lesie Szpęgawskim

Jednym z miejsc kaźni wymienionych przez wnioskodawców jest Las Szpęgawski koło Starogardu Gdańskiego - miejsce straceń ludności polskiej z powiatów: starogardzkiego, gniewskiego, tczewskiego, świeckiego oraz częściowo kościerskiego i bytowskiego. 

- Zginęły też setki osób z innych części kraju. Do dziś nie udało się ustalić ostatecznej liczby ofiar oraz ich personaliów. Na koniec 1944 r., na wieść o zbliżającej się ofensywie sowieckiej, Niemcy zacierając ślady zbrodni odkopali i spalili większość zwłok, po czym pozostałości dodatkowo zmielili i wywieźli w nieznanym kierunku. Zachowały się relacje, że prochy ofiar mogły zostać przeznaczone jako nawóz rolniczy - można przeczytać na stronie poświęconej zbrodni w Lesie Szpęgawskim.

Szacuje się, że mogło tu zginąć nawet 7 tys. osób, z czego ustalonych zostało około 2400 nazwisk.
Cmentarz Wojenny w Lesie Szpęgawskim określany jest jako „Pomorski Katyń”. Jest to trzecie, po Piaśnicy koło Wejherowa (14 tys. ofiar) i Mniszku pod Świeciem (13 tys.), miejsce największego na Pomorzu niemieckiego ludobójstwa. W każdej z 32 mogił śmierć mogło ponieść od 250 do 450 osób. Liczba ofiar waha się od 5 do 7 tys. Szacuje się, że Niemcy rozstrzelali w tym miejscu 25 proc. kociewskich nauczycieli oraz 50 proc. księży diecezji chełmińskiej. Zginęli również wszyscy (1,6 tys.) pensjonariusze Zakładu Psychiatrycznego w Kocborowie.

Pomnik ku pamięci pomordowanych

W 2019 roku na cmentarzu odsłonięty został monument. Ma on formę betonowego lasu, którego część drzew została symbolicznie ścięta. Na powstałych w ten sposób pniach umieszczono w formie słojów imiona i nazwiska rozstrzelanych osób. Dzięki bezinteresownemu wysiłkowi wielu ludzi udało się potwierdzić personalia niespełna 2,5 tys. ofiar, spośród szacunkowych 5-7 tys. Niezapisane pnie powstały na cześć tych, których danych nie udało się ustalić.
W uzasadnieniu uchwały wskazano także takie miejsca kaźni na Pomorzu, jak Piaśnica koło Wejherowa, Lasy Kaliskie obok Kartuz, Skarszewy, Mniszek koło Świecia nad Wisłą, Dolina Śmierci w Chojnicach, Rudzki Most koło Tucholi, Karolewo i Radzim koło Sępólna Krajeńskiego, Paterek koło Nakła nad Notecią, Tryszczyn i fordońska Dolina Śmierci koło Bydgoszczy, Barbarka koło Torunia, Klamry koło Chełmna, Łopatki koło Wąbrzeźna oraz Skrwilno koło Rypina.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sejm uchwalił nowy dzień pamięci. Chodzi m.in. o zbrodnię w Lesie Szpęgawskim - Starogard Gdański Nasze Miasto

Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto