Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Skarszewach odsłonięto pomnik twórcy hymnu narodowego Józefa Wybickiego

Kinga Furtak
Kinga Furtak
Skarszewy upamiętniły Józefa Wybickiego. W mieście odsłonięto jego pomnik. Twórca słów hymnu narodowego urodził się w Będominie, ale był także związany ze Skarszewami, gdzie dorastał.

To był ważny dzień w Skarszewach. Uroczyście odsłonięty został pomnik Józefa Wybickiego - wybitnego patrioty, humanisty i męża stanu, znanego przede wszystkim z tego, iż napisał w 1797 roku słowa Pieśni Legionów we Włoszech, która stała się naszym Hymnem Narodowym, znanym pod nazwą „Mazurek Dąbrowskiego”.

To był niezwykle ważny dzień dla Skarszew

Uroczystość rozpoczął przemarsz wszystkich uczestników wydarzenia z Orkiestrą Reprezentacyjną Marynarki Wojennej na czele - z Placu gen. Hallera przed pomnik znajdujący się na ul. Wybickiego.

- Józef Wybicki w Skarszewach podejmował swoją pierwszą pracę. To tu, zdobywał swoje szlify prawnicze nasz wspaniały patriota - przypomniał historię Jacek Pauli, burmistrz Skarszew. - Wspominając postać Józefa Wybickiego, tak ważną dla wszystkich mieszkańców Skarszew, wspominamy trudne dzieje historii RP. Jesteśmy dumni, że możemy mieć tak wspaniały pomnik i jest to podziękowanie dla wszystkich pokoleń mieszkańców Skarszew, którzy w różnych kolejach losu budowali siłę naszej ojczyzny.

Skarszewy pamiętają o wielkim patriocie. W mieście, obok nowego pomnika znajduje się także ulica Józefa Wybickiego, na rynku znajduje się obelisk poświęcony jego pamięci.

- Nie mam wątpliwości, że odsłaniamy jeden z najpiękniejszych pomników Józefa Wybickiego, który będzie z nami nie tylko fizycznie, ale mam nadzieję, że będzie tworzył też serca młodych Polaków, których mamy tutaj dzisiaj, uczniów skarszewskich szkół ze sztandarami, mieszkańców, którzy zdają sobie sprawę, że takie chwile budują siłę naszego miasta i naszego narodu - mówił Jacek Pauli, podkreślając również, że twórcą projektu pomnika jest artysta plastyk, rzeźbiarz Jakub Ostoja-Lniski z Czarnej Wody, potomek matki Józefa Wybickiego. Na uroczystości byli też inni członkowie rodziny Ostoja-Lniskich.

Pomnik znajduje się przy ulicy Józefa Wybickiego. Wskazuje prawą ręką kierunek nie tylko ulicy noszącej jego imię, ale również ducha wielkiej siły Skarszew i Rzeczpospolitej. W lewej ręce Wybicki trzyma kartę ze słowami Mazurka Dąbrowskiego.

- Józef Wybicki jest moim przodkiem, dlatego pan burmistrz Skarszew wyszedł z inicjatywą, żebym to ja wykonał pomnik. Było to dla mnie tym bardziej stresujące. Czy pomnik się podoba, to zostawiam ocenie mieszkańców. Mam nadzieję, że będzie długo służył lokalnej społeczności. To mój pierwszy pomnik. Dziękuję panu burmistrzowi za zaufanie i możliwość wykonania pomnika - mówi Jakub Ostoja-Linski, autor pomnika.

W trakcie uroczystości oddana została salwa honorowa przygotowana przez bractwa kurkowe, których delegacje ze Skarszew i z innych miast przybyły na uroczystość. Na koniec poszczególne delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto