MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Druga tura wyborów w Czarnej Wodzie: jakie pomysły na rozwój gminy mają kandydaci

Kinga Furtak
Kinga Furtak
Druga tura wyborów samorządowych odbędzie się m.in. Czarnej Wodzie. Mieszkańcy zdecydują, kto zostanie burmistrzem. O reelekcję ubiega się aktualny burmistrz Arkadiusz Gliniecki. Do drugiej tury przeszedł Michał Lewandowski. Kandydatom zadaliśmy te same pytania, aby mogli zaprezentować swoje idee wyborcom.

Co ma Pan na myśli mówiąc o rozwoju gminy?

Michał Lewandowski: Rozwój gminy to przede wszystkim stworzenie odpowiednich warunków do tego, aby mieszkańcy Czarnej Wody mieli zapewniony dostęp do szeroko rozumianej oferty. Zaczynając od żłobka, przedszkola, miejsc pracy, zajęć dodatkowych dla naszym dzieci, miejsc do spędzania czasu dla młodzieży, kończąc na ofercie dla osób starszych i seniorów- Klub Seniora. Tak stworzona oferta w mojej ocenie zachęci ludzi do wyboru Czarnej Wody jako swojego miejsca do życia.

Arkadiusz Gliniecki: Rozwój gminy dla mnie oznacza przede wszystkim tworzenie warunków sprzyjających dobrej jakości życia dla wszystkich mieszkańców. To nie tylko inwestycje w infrastrukturę czy rozbudowę różnych sektorów, choć na te przedsięwzięcia stawiam bardzo mocno, dzięki czemu możemy cieszyć się m.in. z remontu mostu w ciągu ul. Mickiewicza i Mostowej, remontu części ulicy Leśnej, Starowiejskiej, Szturmowskiego, Brzozowej i Kamiennej, termomodernizacji przedszkola, montażu fotowoltaiki na budynku szkoły, ale także inwestowanie w edukację, zdrowie, kulturę, jak również budowanie społeczeństwa opartego na współpracy, zaufaniu i solidarności. Nie można zapominać o dbałości o środowisko naturalne oraz o zapewnieniu odpowiednich warunków dla rozwoju gospodarczego i społecznego. Pragnę przypomnieć, że kilka lat temu borykaliśmy się z dużym bezrobociem, jednak dzięki powstaniu strefy ekonomicznej powstało 400 dodatkowych miejsc pracy. Rozwój to także pozyskiwanie środków zewnętrznych, co jest istotnym argumentem pozwalającym na ocenę pracy samorządowców. W trakcie kadencji 2018-2024 pozyskaliśmy dofinansowanie w wysokości 30,8 miliona złotych, a to oznacza, że w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest to kwota 10,300 zł. W przypadku gmin, z którymi jesteśmy czasem porównywani, daje nam to bardzo dobrą pozycję.

Jakie są Pana zasoby – zawodowe, doświadczenie, które przydadzą się w sprawowaniu urzędu burmistrza?

Michał Lewandowski: Z wykształcenia jestem mgr inż. leśnictwa, ukończyłem również studia podyplomowe na kierunku informatyka. Od 19 lat jestem pracownikiem Nadleśnictwa Kaliska. W swojej pracy zdobyłem cenne doświadczenie w aktywnym zarządzaniu majątkiem Skarbu Państwa oraz konstruktywnej współpracy z samorządem terytorialnym.

Arkadiusz Gliniecki: Moje dotychczasowe doświadczenie jako burmistrza Czarnej Wody daje mi solidną podstawę do kontynuowania rozwoju naszej gminy. Zdobyta wiedza i umiejętności pozwalają mi skutecznie zarządzać zasobami oraz podejmować trafne decyzje na rzecz dobra naszych mieszkańców. Studiowałem administrację publiczną i nauki polityczne, a sprawując urząd skończyłem dodatkowo studia podyplomowe na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki i i prawo na Uniwersytecie w Gdańsku. Bardzo cenie sobie wiedzę, którą przyniosła praca w różnych firmach i instytucjach w kraju i na emigracji . Przede wszystkim kontakty z różnymi środowiskami zawodowymi i kulturowymi. Doświadczenie na stanowisku burmistrza pozwala mi także efektywnie współpracować z innymi instytucjami oraz podejmować trudne decyzje w sytuacjach kryzysowych.

Jakie obszary działań uważa Pan za najważniejsze dla rozwoju gminy?

Michał Lewandowski: Do najważniejszych obszarów działań zaliczam: bezpieczeństwo- czyli rozwój infrastruktury drogowej i chodniki i bezpieczne przejścia dla pieszych przy DK 22. Następnie oferta dla mieszkańców- czyli żłobek, miejsca przedszkolne, zajęcia dodatkowe, oferta dla młodzieży, czyli Klub młodzieżowy oraz Klub Seniora. Ostatnim ważnym dla nas mieszkańców obszarem jest rozwój biznesu, bo to przede wszystkim stabilne miejsca pracy. Uważam również, że trzeba ostatecznie dokończyć skanalizowanie miasta.

Arkadiusz Gliniecki: Najważniejsze obszary działań dla rozwoju gminy to dalsza modernizacja infrastruktury drogowej oraz wsparcie dla przedsiębiorców i lokalnej gospodarki. Istotne są także inwestycje w rozwój zielonych terenów oraz promocja aktywności społecznej i kulturalnej. Szczególnie ważne jest ponowne uruchomienie przychodni zdrowia oraz poprawa dostępu do usług medycznych dla mieszkańców. Obecnie na finiszu są prace związane z przebudową i remontem placówki, a także poczyniliśmy poważne kroki dotyczące stałej współpracy w zakresie prowadzenia przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej przez Powiatowe Centrum Zdrowia w Malborku. To wspomniana wcześniej rozbudowa kanalizacji, budowa sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, a także budowa stołówki przy naszej szkole. Planuję również kontynuować termomodernizację obiektów użyteczności publicznej tak, aby mieszkańcy mieli dostęp do komfortowych i energooszczędnych budynków. Na te przedsięwzięcia otrzymaliśmy już promesy z Polskiego Ładu na prawie 18 mln zł. Ważnymi obszarami są dla mnie także – niezmiennie – edukacja oraz wspieranie funkcjonowania zakładów pracy. Nie ukrywam, że bardzo mocno kibicuję reaktywacji klubu emerytów i rencistów. Dochodzą do mnie sygnały ze środowiska, że taka inicjatywa została podjęta. Deklaruję, że zrobię wszystko, aby to przedsięwzięcie wesprzeć na każdym z możliwych obszarów. Chciałbym też podkreślić, że wspólnie z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej staramy się pozyskać środki na Klub Seniora.

Jakie są pomysły na pozyskiwanie środków na rozwój gminy?

Michał Lewandowski: Jesteśmy przed nowym okresem finansowania dla samorządów, więc możemy spodziewać się nowych konkursów zarówno organizowanych przez Urząd Marszałkowski, dziś już wiem, że musimy być gotowi na konkurs, która lada chwila zostanie ogłoszony w zakresie rozbudowy kanalizacji. Samorząd musi być przygotowany dokumentacyjnie bo okres na realizację na być bardzo krótki. Ogromną szansą dla naszej Czarnej Wody będą również środki z KPO, które trzeba mądrze wykorzystać. Czarna Woda musi się również przygotować do pozyskiwania środków na zadania związane z odnawialnymi źródłami energii, w tym celu zamierzam powołać Spółdzielnię Energetyczną, bo tylko spółdzielnie będą mogły występować o środki na ten cel.

Arkadiusz Gliniecki:Pozyskiwanie środków na rozwój gminy wymaga skutecznej współpracy z różnymi instytucjami oraz wykorzystania dostępnych programów pomocowych i funduszy europejskich. Ważne jest także efektywne zarządzanie budżetem gminy oraz poszukiwanie alternatywnych źródeł finansowania, takich jak partnerstwa publiczno-prywatne czy fundusze unijne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto