Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starogard Gd. Upamiętnili 70 rocznicę śmierci Rotmistrza Witolda Pileckiego [ZDJĘCIA]

KACH
70 lat temu, 25 maja 1948 roku o godz. 21:30, w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie strzałem w tył głowy został zamordowany rotmistrz Witold Pilecki - żołnierz AK, jeden z założycieli Tajnej Armii Polskiej, dobrowolny więzień Auschwitz i organizator ruchu oporu, autor raportów o Holocauście, oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci. Z tej okazji Prawo i Sprawiedliwość powiatu starogardzkiego, biuro poselskie posła Jana Kiliana oraz proboszcz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej ks. Dariusz Nenca zorganizowali uroczystości upamiętniające bohatera antykomunistycznego podziemia.

25 maja starogardzianie uczcili 70 rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego. O godz. 17.30 została odprawiona msza św. w intencji śp. Rotmistrza Pileckiego, o rychłą identyfikację jego szczątków i pokój jego duszy. Po mszy uczestnicy przemaszerowali przez rynek pod Muzeum 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, gdzie organizatorzy postawili tablicę upamiętniającą bohatera. Pod muzeum zostały zapalone symboliczne znicze, a przemówienia okolicznościowe wygłosili proboszcz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej ks.Dariusz Nenca, historyk IPN Piotr Szubarczyk oraz poseł Jan Kilian (PiS). W muzeum prelekcję historyczną na temat rotmistrza Pileckiego i nie tylko wygłosił Piotr Szubarczyk, po czym uczestnicy spotkania czytali fragmenty raportu Pileckiego z obozu w Auschwitz. O g. 21:00 w kościele pw. św. Katarzyny został odprawiony Apel Jasnogórski, a o 21:30 - w godzinę śmierci Witolda Pileckiego - uczestnicy pomodlili się za duszę zmarłego bohatera.

Organizatorami wydarzenia byli Prawo i Sprawiedliwość powiatu starogardzkiego, biuro poselskie posła Jana Kiliana oraz proboszcz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej ks. Dariusz Nenca. Patronat na uroczystością objęli Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku oraz poseł na Sejm RP Jan Kilian.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. w Ołońcu. Był bohaterem wojny z bolszewikami i uczestnikiem kampanii 1939 r. W okupowanej stolicy współtworzył Tajną Armię Polską. 19 września 1940 r. wszedł w "kocioł" podczas łapanki i trafił do niemieckiego obozu Auschwitz, skąd uciekł pod koniec kwietnia 1943 r. Służył w AK i brał udział w Powstaniu Warszawskim. W latach 1944-45 był w niewoli niemieckiej w oflagu w Murnau. Po wyzwoleniu obozu dołączył do II Korpusu Polskiego we Włoszech. W październiku 1945 r. wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz II Korpusu. W maju 1947 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy UB; oskarżony m.in. o działalność wywiadowczą na rzecz polskiego rządu na emigracji, w śledztwie był torturowany. 15 marca 1948 r. rotmistrz został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej. Miejsce pochówku Pileckiego nigdy nie zostało ujawnione przez komunistyczne władze, prawdopodobnie ciało rotmistrza wrzucono do dołów śmierci wraz z innymi ofiarami komunizmu na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Do 1989 r. wszelkie informacje o dokonaniach i losie rtm Pileckiego podlegały w PRL cenzurze. Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Orła Białego; w 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto