Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie ceremonia prezentacja nowej tablicy. Cmentarz żydowski w Bączku ocalony od zapomnienia

Kinga Furtak
Kinga Furtak
Będzie ceremonia prezentacja nowej tablicy. Cmentarz żydowski w Bączku ocalony od zapomnienia
Będzie ceremonia prezentacja nowej tablicy. Cmentarz żydowski w Bączku ocalony od zapomnienia zabytek.pl
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Nadleśnictwo Starogard zapraszają na ceremonię uroczystej prezentacji oznakowania cmentarza żydowskiego w Bączku (Skarszewy, ul. Starogardzka). Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 27 października 2022 roku o godz. 12.00.

Podczas uroczystości, po raz pierwszy, zostanie oficjalnie zaprezentowana tablica informacyjna umieszczona na terenie cmentarza, znajdującego się na działce należącej do Skarbu Państwa, a zarządzanej przez Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Starogard. Oznaczenie – kształtem nawiązujące do macewy (tradycyjnej formy nagrobka żydowskiego) – łączy tradycję z nowoczesną formą upamiętnienia. Zamieszczony na symbolicznej tablicy znak QR odsyła do szerszej charakterystyki nekropolii w Bączku, udostępnionej na portalu zabytek.pl.

Ceremonia nie jest jedynym elementem upamiętnienia. Wydarzeniu towarzyszyć będzie program edukacyjny – zajęcia skierowane do społeczności lokalnej, przygotowane i przeprowadzone przez edukatorów Muzeum POLIN. Wezmą w nich udział uczennice i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Skarszewach. Uczestniczki i uczestnicy zajęć „Pamięć w kamieniu” poszerzają swoją wiedzę na temat tradycji związanych z cmentarzami żydowskimi oraz kulturą żydowską. Poznają w ten sposób inny wymiar historii swojej miejscowości i jej przedwojennych mieszkańców. Szkoła biorąca udział w warsztatach otrzyma również zestaw edukacyjny „Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki”. Są to repliki obiektów i archiwalne zdjęcia pochodzące ze zbiorów Muzeum POLIN – rodzaj edukacyjnej gry planszowej dla klas IV-VI. Zestaw jest przeznaczony do własnych działań edukacyjnych placówki.

- Dla społeczności żydowskiej cmentarze mają ogromne znaczenie. Nekropolia żydowska stanowiła kamień węgielny każdej gminy. Uzyskanie zgód na urządzenie cmentarza było definitywnym ugruntowaniem jej istnienia. To akt o większej sile niż przywilej osiedleńczy czy nawet budowa synagogi. Dlatego dzisiaj – pomimo trudnych doświadczeń historii – to miejsce, ta uroczystość i ten znak upamiętniający dowodzą, że pamięć przetrwała – podkreśla Zygmunt Stępiński, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Prezentacja tablicy oraz program towarzyszący ceremonii realizowane są w ramach projektu „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe” (Komponent IV: „Sąsiedzi: przedmioty, ludzie, opowieści”, Priorytet 2: „Program opisu i oznakowania wybranych cmentarzy żydowskich”), finansowego z grantu udzielonego Muzeum POLIN przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy. Celem projektu jest ochrona i popularyzacja dziedzictwa polskich Żydów poprzez programy edukacyjne i kulturalne.

Do 2024 roku – przez cały okres realizacji grantu ŻDK – nowe oznakowania cmentarzy żydowskich pojawią się w każdym z 16 województw. Ceremonie upamiętnienia każdorazowo uzupełnia program edukacyjny skierowany do dzieci i młodzieży.

Upamiętnienie cmentarzy odbywa się w ramach programu „Oznakowanie cmentarzy żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej” realizowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partner lokalnym programu: Nadleśnictwo Starogard.

Inicjatorem programu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto