MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Historia Starogardu na kartach niezwykłej książki

Kinga Furtak
Kinga Furtak
To wyjątkowa książka, która otwiera przed czytelnikami podróż do historii miasta i do jego współczesności. To perełka wśród książek o Starogardzie. Wydano reprint książki autorstwa Bernharda Stadiego pt. „Historia Miasta Starogardu”.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. ks. Bernarda Sychty odbyła się promocja reprintu książki autorstwa Bernharda Stadiego pt. „Historia Miasta Starogardu”.

Spotkanie zgromadziło miłośników miasta oraz ziemi kociewskiej, którzy z uwagą przysłuchiwali się przytaczanym na miejscu ciekawostkom na temat autora oraz samego powstawania książki.

Dyrektor Muzeum Ziemi Kociewskiej dr Mariusz Brodnicki podczas premiery przytoczył wiele ciekawych historycznych wątków z promowanej książki.

- Książka z 1864 roku przedstawia jednocześnie historię i współczesność – rozpoczął. - Jest to rodzaj matrycy, bo to, co historyczne pokrywa się bardzo często ze współczesnością. W miejscach historycznych powstają często nowoczesne obiekty i okazuje się, że kiedyś już w tym miejscu one były. To tak jakby chciały one na nowo zaistnieć.
Opisał też krótko historię samego powstawania pomysłu.

- Przygoda zaczęła się 4 lata temu, gdy pojawił się COVID. Zaczęliśmy organizować co wtorek wykłady z dziedzictwa
kulturowego Starogardu. Były to tematy różne; o Braciach Kurkowych, o kościołach – opowiadał dr Mariusz Brodnicki. – Podczas spotkania z panem Leszkiem Krzykowskim, pracownikiem Urzędu Miasta Starogard Gdański, który niegdyś pracował w muzeum, dowiedziałem się, że jest „perełka”, którą warto by wydać, przetłumaczyć na język polski i rozpropagować tak, aby każdy starogardzianin mógł zapoznać się z tym pięknym dziełem – dodaje. - Nawiązaliśmy wówczas kontakt z dra hab. Dariuszem Kaczorem, profesorem Uniwersytetu Gdańskiego, który dokonał tłumaczenia, zrobił przypisy krytyczne. Książka zawiera prawie 300 nazwisk. Jest to skarbnica ogromnej wiedzy. Zawartych jest w niej prawie 250 miejscowości. Ta książka to nie tylko historia miasta, ale także związku Starogardu z innymi miejscowościami. I właśnie przez te kilka lat udało nam się przygotować to dzieło krytyczne – mówił z dumą.

Spotkanie poprowadziła Beata Graban.

- Niezmiernie się cieszę, że mamy okazję zaprezentować naprawdę wyjątkową publikację - rozpoczęła. – Pełny tytuł tej książki to „Historia Miasta Starogardu z licznych dotąd niepublikowanych źródeł archiwalnych, dawnych kronik oraz wielkich dzieł historycznych, które zebrał i opracował Bernhard Stadie – drugi pastor ewangelicki i nauczyciel klas realnych szkoły miejskiej w Starogardzie wraz z przyczynkiem do dziejów powiatu”. Ta książka powstała 160 lat temu, teraz ujrzała światło dzienne w polskiej wersji. Jest to fascynująca lektura – mówiła z zachwytem.

istnieje możliwość zakupu tej niezwykle ciekawej książki. Dostępna w Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim, ul. Boczna 2. To obowiązkowa pozycja w biblioteczce każdego starogardzianina.

od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto