MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Etos polskiej kawalerii. Wspólne świętowanie ze szwoleżerami

Kinga Furtak
Kinga Furtak
Po raz osiemnasty szwoleżerowie przeniosą nas w czasie. Podczas tegorocznego Święta Kawalerii będzie można m.in. zobaczyć w akcji ciężki sprzęt wojskowy jak i historyczne rarytasy. Nie zabraknie także widowiskowych pokazów. W niedzielę 16 czerwca Szwadron Kawalerii 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich zaprasza wszystkich mieszkańców na uroczystości z okazji Święta Pułkowego.

Starogardzcy Szwoleżerowie na pamiątkę słynnej szarży pod Rokitną, która odbyła się 13 czerwca 1915 roku, organizują w mieście wielkie Święto Kawalerii. Również w tym roku zafundują mieszkańcom mnóstwo wrażeń, w tym żywą lekcję historii.

- W tym roku już po raz 18 będziemy wspólnie z mieszkańcami obchodzić Święto Kawalerii w Starogardzie Gdańskim. W uroczystościach wezmą udział oddział konne Szwadronu Kawalerii WP oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej - zapowiada Dariusz Michalski, szef kancelarii Szwadronu Kawalerii 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich w Starogardzie Gdańskim.

W niedzielę, o godzinie 10.30 odbędzie się msza św. w intencji poległych szwoleżerów z udziałem Wojska Polskiego i Kawalerii Ochotniczej odprawiana w kościele pw. Św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim.

Natomiast o godz. 14.00 organizatorzy zapraszają, również do Stada Ogierów, na coroczny Festyn Kawaleryjski. Będzie można zobaczyć w akcji ciężki sprzęt wojskowy jak i historyczne rarytasy. Z pewnością wszystkim spodobają się zaplanowane widowiskowe pokazy: musztry paradnej, władania białą bronią konno. W programie nie zabraknie inscenizacji, przygotowanych przez grupy rekonstrukcyjne, oddziały szwoleżerów i ułanów, a także współczesnych żołnierzy, a treściwa grochówka doda odwiedzającym energii i smaku. Święto Kawalerii potrwa do godz. 17.00.

Stowarzyszenie Szwadron Kawalerii im.2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich działa od 2006 działa w Starogardzie Gdańskim i kontynuuje tradycje i barwy 2 Pułku Szwoleżerów, który wsławił się udziałem w bitwie pod Rokitną

Szwadron nasz wchodzi w skład Federacji Kawalerii Ochotniczej Rzeczypospolitej Polskiej, otrzymując zgodę na używanie mundurów, nazewnictwa i stopni kawaleryjskich zaakceptowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Za dotychczasową działalność, członkom przyznano wiele nagród i wyróżnień w tym prezydenta RP.

O Kawalerii II RP

7 października 1918 Rada Regencyjna wydała orędzie ogłaszające powstanie niepodległej Polski. 12 października Regenci wydali natomiast orędzie, w którym ogłosili przejęcie władzy nad Polską Siłą Zbrojną oraz ogłosili rotę nowej przysięgi wojskowej, co równało się z powstaniem Wojska Polskiego. Na mocy tych aktów, do tworzonego WP wszedł szwadron kawalerii dawnej Polskiej Siły Zbrojnej. Szwadron ten stał się zalążkiem polskiej kawalerii. 4 listopada 1918 pierwszy szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Tadeusz Rozwadowski wydał historyczny rozkaz "L. 7", nakazujący organizację "dywizji jazdy". Odpowiedzialnym za formowanie tej jednostki miał być mjr Belina, poszczególne pułki mieli objąć majorowie: Dziewicki, Waraksiewicz, Stefan Strzemieński oraz Dziewulski.

29 kwietnia 1924 Minister Spraw Wojskowych, gen. dyw. Władysław Sikorski przemianował wszystkie instytucje, formacje i zakłady noszące w nazwie miano "jazda" na "kawaleria" oraz rozkazał nanieść odpowiednie poprawki we wszystkich rozkazach, rozporządzeniach, instrukcjach itp.

Wiosną 1937 wprowadzona została nowa organizacja pokojowa kawalerii. Rozformowane zostały trzy brygady dwupułkowe (XII, XIII i 17 BK), a pułki wcielono do innych brygad. Na skutek tych zmian dowództwo 2. Dywizji Kawalerii zostało w praktyce pozbawione podległych mu jednostek, lecz istniało jeszcze do 1939.

W wyniku kolejnej reorganizacji przeprowadzonej 1 kwietnia 1937 r. pozostało 11 brygad (5 czteropułkowych i 6 trzypułkowych), które otrzymały jednolite nazwy od rejonów kraju, wśród których stacjonowała BK "Bydgoszcz" – Pomorska Brygada Kawalerii, w skład której wchodził 2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich w Starogardzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto