Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmienia się plac przy starogardzkim ratuszu ZDJĘCIA

Kinga Furtak
Kinga Furtak
Kilka lat temu podczas prac archeologicznych, starogardzki rynek odsłonił niesamowitą tajemnicę. Okazało się, że w tym miejscu znajdują się m.in. piwnice pierwotnego Ratusza. Pojawiła się koncepcja, aby wyeksponować to znalezisko. Tak się jednak nie stało. Dziś to miejsce nabrało nowego kształtu.

Ówczesna wojewódzka konserwator zabytków uznała to odkrycie za unikatowe – cenne nie tylko z punktu widzenia prowadzonych badań naukowych nad budownictwem municyplanym w miastach średniowiecznych, ale również ważne dla dziedzictwa kulturowego miasta.

Władze miasta w 2018 roku zastanawiały się nad możliwością wyeksponowania części gotyckich piwnic.

– Być może nakryjemy fragmenty murów przeszkleniami, tak aby mieszkańcy i turyści spacerując po rynku, mieli okazję zajrzeć do starych, gotyckich wnętrz – powiedział w 2018 roku ówczesny wiceprezydent Przemysław Biesek –Talewski. – Ważne jest to, że zarówno większa jak i mniejsza ekspozycja w tym przypadku nie będzie kolidować z projektem.

Koncepcji zagospodarowania tego obszaru było kilka. Ostatecznie Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków Igor Strzok w obawie przez uszkodzeniem lub zniszczeniem ratusza, zasugerował zasypanie wykopu i reliktów archeologicznych z wyraźnym upamiętnieniem dokonanych w tym miejscu odkryć.

Koncepcji zagospodarowania obszaru miejskich wykopalisk było kilka. Miastu zależało na tym, aby zachować pamięć o dokonanych w tym miejscu znaleziskach archeologicznych. Koncepcja zakładała wymurowanie ścian piwnic dawnego ratusza do wysokości 45 cm ponad nawierzchnię, która przykryje wykopaliska. Na murkach miały pojawić się ławeczki, a wokół nowa roślinność. Po licznych konsultacjach i uzgodnieniach zatwierdził go komitet rewitalizacji. Jednak Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków nie zgodził się na takie rozwiązanie. Swoją decyzję tłumaczył obawą uszkodzenia lub zniszczenia budynku ratusza.

– W piśmie z grudnia 2020 roku konserwator zalecił „uproszczenie rozwiązań i przyjęcie do wykonania uczytelnienia przebiegu reliktów ścian średniowiecznego ratusza wyłącznie w płycie/ nawierzchni placu lub rezygnację z uczytelnienia tego przebiegu, przyjmując wyłącznie zasypanie reliktów i odtworzenie placu z użyciem materiału nawierzchniowego jak w pozostałej części rynku„. Zgodnie z zaleceniem Konserwatora wykopaliska zasypaliśmy. Wstrzymaliśmy się jednak z decyzją o sposobie zagospodarowania tego placu do czasu wyjaśnienia kwestii spornych – powiedział wiceprezydent Tadeusz Błędzki.

Ostatecznie decyzją z dnia 05.08.2021 r. konserwator zezwolił na „odwzorowanie zarysu murów (zgodnie z przeprowadzonymi badaniami archeologicznymi), poprzez zastosowanie cegły klinkierowej w miejscach przebiegu murów na tle granitowej płyty nawierzchni”. Miasto przystało na takie rozwiązanie, po uzyskaniu zgody konserwatora na uzupełnienie tej przestrzeni roślinnością.

– Bardzo nam zależało na wprowadzeniu roślinności w tym miejscu, co stanowiło kwestię sporną z Konserwatorem. Ostatecznie wygrały argumenty, że zieleń poprawi estetykę krajobrazu Rynku i podkreśli jego wartości. Wpłynie też pozytywnie na zdrowie i samopoczucie mieszkańców, zmniejszy poziom zanieczyszczeń tego miejsca, poprawi mikroklimat i zapobiegnie powstawaniu wysp ciepła – podkreśla dalej wiceprezydent.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto