Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starogard. Archeologiczne skarby i tort na 35-lecie muzeum [ZDJĘCIA]

tekst i zdjęcia: Maciej Jędrzyński
Znalezione w czasie wykopalisk na Kociewiu monety, ozdoby i narzędzia można zobaczyć na najnowszej wystawie w Muzeum Ziemi Kociewskiej na Rynku. Piątkowy wernisaż był także okazją do uczczenia 35-lecia tej największej placówki muzealnej w powiecie starogardzkim.

Nowa ekspozycja nosi tytuł “Starogard i jego okolice w badaniach archeologicznych Muzeum Ziemi
Kociewskiej i jego przyjaciół". Ekspozycja powstała we współpracy z zaprzyjaźnionym Muzeum Archeologicznym w Gdańsku. Cenne przede wszystkim z historycznego punktu widzenia eksponaty to efekt prac badawczych i wykopalisk na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, m.in. w Starogardzie Gd. - np. na terenie obecnej Galerii Neptun, gdzie w czasie budowy natrafiono na pokaźny cmentarz ze szczątkami z XVIII i XIX wieku; ponadto na Wzgórzu św. Jana, a także m.in. w Owidzu, Pączewie, Barłożnie, Mirotkach, Grabowie, Tczewie. Część eksponatów prezentujemy na naszych zdjęciach.

Druga część wernisażu obfitowała w wiele życzeń i gratulacji, które przyjmował dyrektor Andrzej Błażyński oraz pracownicy muzeum. Nie zabrakło przedstawicie władz samorządowych - z Urzędu Miasta i starostwa, było wielu przyjaciół placówki i osób, które regularnie ja odwiedzają, były też listy, podziękowania, słodka atrakcja wieczoru, czyli tort od Andrzeja Wrzoskiewicza i wspólnie zaśpiewano "Sto lat".

W 1973 r. powstała w mieście Stacja Upowszechniania Wiedzy o Regionie. Jednak to w 1980 r., decyzją Ministerstwa Kultury i Sztuki z dnia 10 września, powstało Muzeum Ziemi Kociewskiej. Muzeum ma około 2250 pozycji o charakterze zabytkowym oraz przeszło 2000 pozycji o charakterze uzupełniającym.

Radny Ryszard Gajda, który był jedną z osób zabierających głos z okazji 35-lecia, wspomniał o kontrowersyjnym pomyśle władz dotyczącym połączenia muzeum i biblioteki - życzył on, aby muzeum w dalszym ciągu istniało samodzielnie. Władze miasta zapowiadają obecnie, że Ratusz na Rynku będzie wykorzystany na cele wystawienniczo-muzealne. Ma to być nowoczesne i multimedialne centrum, jakiego jeszcze w regionie nie było. Realizacja tego projektu będzie możliwa, jeśli miasto pozyska środki unijne, co jest spodziewane w przyszłym roku. Jeden z pomysłów zakłada, w dalszej perspektywie, dobudowanie do zachodniej ściany Ratusza nowoczesnego szklanego budynku, na co jest już zgoda konserwatora zabytków w Gdańsku.

USC zostanie przeniesiony z Ratusza do pomieszczeń Straży Miejskiej (w Ratuszu nadal jednak będzie sala ślubów), a strażnicy będą w budynku przy ul. Mickiewicza (po sklepie ze sprzętem komputerowym).

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto