Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkie borzechowskie kiszenie kapusty z KGW "Modraki"

Kinga Furtak
Kinga Furtak
Wideo
od 16 lat
Szatkowanie, doprawianie w tradycji też - "trampanie" i smakowanie. Koło Gospodyń Wiejskich „Modraki” z Borzechowa zorganizowało doroczne – wielkie borzechowskie kiszenie kapusty. A pomagali wszyscy! Dzieci z okolicznych szkół miały okazję poznać tę tradycję, a później czekał na wszystkich przepyszny i zdrowy poczęstunek.

Takie wydarzenia łączą lokalną społeczność i są wyjątkowe. Bo KGW „Modraki” w przygotowanie wkłada całe swoje serce! A widać to już od progu. Świetlica wiejska, gdzie odbyło się kiszenie kapusty była ozdobiona jesiennymi motywami. Nie brakowało kolorowych liści, a stoły uginały się od jesiennych darów. Królowała oczywiście kapusta!

Co daje jedzenie kiszonej kapusty? Kiszona kapusta jest niskokaloryczna i ma sporo właściwości korzystnych dla zdrowia. Dobrze wpływa na procesy trawienia, układ pokarmowy, wzmacnia odporność, zmniejsza poziom cholesterolu we krwi, pozytywnie wpływa na układ krążenia, serce, poprawia też kondycję skóry!

- Kiszenie kapusty i przygotowanie jej na zimowy czas to samo zdrowie – podkreśla Angelika Wojciechowska, przewodnicząca KGW „Modraki” z Borzechowa. - Mamy specjalną drewnianą beczkę. Wrzuca się do niej warstwami kapustę, marchewkę, sól i się ubija. To ciężka praca, ale dająca niesamowite efekty! W tym roku mamy 50 kg kapusty i 10 kg marchewki. Gotową, ukiszoną kapustę będziemy sprzedawać na bazarku, zrobimy z niej bigos. To jest też nasza tradycja, którą bardzo lubimy!

Borzechowskie „Modraki” na to wydarzenie zapraszają dorosłych oraz dzieci. Najmłodsi jakże chętnie garneli się do pracy! Każdy chciał spróbować ubijania kapusty, a uśmiechom na dziecięcych twarzach nie było końca! W sumie „Modraki” zaprosiły 90 uczniów i przygotowały dla nich słodki poczęstunek. Na stołach zagościły m.in. domowe naleśniki, chruściki i owoce.

- Chcemy przekazywać te tradycje – opowiada Renta Klimowicz, wiceprzewodnicząca KGW „Modraki” - Dawniej ludzie mieli różne pomysły, w jaki sposób można przechowywać zapasy na zimę. Kiszoną kapustę zamykano w szczelnych, drewnianych beczkach, które następnie wrzucano do rzeki lub jeziora. Chodziło o to, aby kapusta była przechowywana w chłodnym miejscu.

Bo dania z kapusty są pyszne i zdrowe!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto