Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W sobotę warto przyjechać do Grodziska Owidz! Będą Dziady z mnóstwem atrakcji

Kinga Furtak
Kinga Furtak
Wideo
od 16 lat
Dziady to święto naszych przodków. Wczasach przedchrześcijańskich podobne rytuały były czymś powszechnym i często praktykowanym wśród Słowian. Na czym mogły polegać? Można będzie się o tym dowiedzieć podczas wydarzenia, które odbędzie się w Grodzisku Owidz.

Dziady w Grodzisku Owidz odbędą się w sobotę, 21 października od godz. 13.00.

Co jest w programie?

Garncarz Piotr Nowiński będzie opowiadał, pokazywał i zachęcał do tworzenia z gliny. Będzie kilka okazji, aby się z nim spotkać:
13:00-15:00 warsztaty: Śladami przodków: urny twarzowe
15:30 prelekcja: Spotkanie z archeologią eksperymentalną
16:30 warsztaty (z pogadanką garncarza).

- Ja zapewniają organizatorzy - Piotr to prawdziwa skarbnica wiedzy, więc zachęcamy wszystkich, których interesuje praca z tym wyjątkowym surowcem, jakim jest glina, by zaczerpnąć z niej pełnymi garściami.

W sobotę o godz. 13:00 na majdanie grodu zaplanowaliśmy spotkanie autorskie z Natalią Zacharek. Spotkanie dotyczyć będzie jej najnowszej książki zatytułowanej "Szaszor. Mowa zwierząt". Na okoliczność wydania tej publikacji, o inspiracje, warsztat pisarski, plany i marzenia Natalię wypytywał będzie Radosław Sawicki.

Natalia Zacharek jest doktorantką na Uniwersytecie Wrocławskim (Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych, Nauki o Kulturze i Religii). Często bywa w Owidzu, na ogół goszcząc z wykładami popularnonaukowymi z zakresu etnologii. Dała się też poznać jako autorka książek dokumentujących wierzenia ludowe, np. "Kociewskie demony ludowe" czy "Duchy i demony ziemi chełmińskiej". Tym razem poznamy Natalię jako autorkę beletrystyki (choć i tu znajdziemy wyraźne inspiracje antropologią).

Parę słów o książce: "Szaszor. Mowa zwierząt" to kryminał oparty na zbrodni połanieckiej, jednej z najbardziej ohydnych zbrodni w historii PRL. Historia rozgrywa się jest na Ziemi Chełmińskiej, a narracja prowadzona jest przez zwierzęta - istoty, którym przypisywano dawnej magiczną sprawczość, moc widzenia śmierci czy duchów. Realizm magiczny oparty o zooetnologię, pozwala na nadanie nowych identyfikacji zwierząt, żyjących we wspólnocie, nadrzędnej wobec człowieka.

Po pięciu latach wraca do Grodziska Owidz z wykładem - dr Paweł Szczepanik, archeolog i etnograf. Tytuł jego wykładu brzmi "Obrządek pogrzebowy wczesnośredniowiecznych Pomorzan".

Podczas tegorocznego wydarzenia Dziady w Owidzu wystąpi m.in. grupa Co Słyszał Jesion. Wystąpi na majdanie naszego grodu, przy ognisku. Artyści przygotowali dwie opowieści. Swój występ rozpoczną o godz. 14:00.

W trakcie Dziadów na terenie Grodziska Owidz funkcjonował będzie jarmark rękodzieła oraz kramy spożywcze.

Szczegółowy program wydarzenia jest dostępny w galerii zdjęci i na stronie organizatora

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto