Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strażacy ochotnicy mają ręce pełne pracy. Sprawdźcie co robili w minionym roku

red.
58 pożarów, 164 miejscowe zagrożenia i 184 interwencje – tak w liczbach prezentują się działania strażaków ochotników z gminy Starogadrd Gdański. Jednostki zakończyły kampanię sprawozdawczą.

- Ochotnicza Straż Pożarna to stowarzyszenia, które opierają swoją działalność na społecznej pracy członków. Ich podstawowym zadaniem są szeroko pojęte działania ratownicze. Jednocześnie prowadzą one w swoim środowisku szeroką działalność kulturalną, oświatową i sportową. To wielka wartość dla naszej społeczności i za to należy im się uznanie i szacunek - mówi Magdalena Forc-Cherek, wójt Gminy Starogard Gdański.

W gminie Starogard Gdański zakończył się cykl zebrań sprawozdawczych członków Ochotniczych Straży Pożarnych. Przedstawiono na nich sprawozdania z działalności OSP, finansów, prac komisji rewizyjnych oraz udzielono absolutorium zarządom. Podsumowano także działania bojowe. Ubiegły rok minął strażakom bardzo pracowicie.

Na terenie Gminy Starogard Gdański do 223 zdarzeń. Strażacy ochotnicy brali udział łącznie w 184 akcjach. Najczęściej na ratunek wyruszali druhowie z Sucumina (50 zdarzeń), Klonówki (41) i Siwiałki (35). Nieco rzadziej strażacy z Kręga (22), Dąbrówki (19), Sumina (16) i Rokocina (1). Głównie były to tzw. miejscowe zagrożenia (73 proc. wyjazdów) oraz pożary (26 proc.) Jak zgodnie przyznają druhowie najtrudniejszą interwencją było gaszenie pożaru hali i magazynów Iglotexu w Skórczu.

- OSP pełnią szczególną rolę w systemie ratowniczym. To ochotnicy uzupełniają siły i środki zawodowych strażaków. To dzięki nim jest bezpiecznie, a przecież zazwyczaj robią to społecznie – przypomina Karina Stankowska z Państwowej Straży Pożarnej.

W minionym roku nasi strażacy ochotnicy wzbogacili się o kolejny fachowy sprzęt. W ich ręce trafiło, m. in. nowe komplety ubrań specjalnych, specjalistyczne pary butów strażackich sznurowanych, hełmy bojowe, prądownice turbo oraz radiotelefony. Zmienił się także wygląd i otoczenie samych remiz. Za 30 tys. zł udało się wyremontować 3 boxy garażowe w Sucumienie.

Ochotnicze Straże Pożarne nie tylko podnoszą bezpieczeństwo w gminie ale także pełnią ważną rolę społeczną. To często aktywiści, którzy chcą działać na rzecz społeczności lokalnej. Dlatego podejmują gros różnorakich aktywności. Jednostki uczestniczyły także w różnego rodzaju czynach społecznych na rzecz swojego środowiska. Do najczęściej wykonywanych przedsięwzięć należą: wystawianie pocztów sztandarowych w uroczystościach państwowych i świętach kościelnych, zabezpieczanie porządku podczas organizowanych imprez oraz wykonanie szeregu prac porządkowych, remontowych i budowlanych przy remizach.

Praca, zabawa, zawody

Strażacka brać zawsze znajdzie też czas na zabawę i rywalizację. W maju strażacy z Klonówki zorganizowali po raz drugi piknik, połączony ze "zjazdem na byle czym". Zawody tradycyjnie cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dzięki druhom z Siwiałki gmina doczekała się pierwszego muzeum pożarnictwa. Strażacy powołali do życia skansen strażacki. Można tam oglądać wycofane z użycia wozy bojowe – marki Star oraz Żuk wraz z historycznym wyposażeniem. Jak zapewniają ratownicy, oba są w pełni sprawne.

Tradycją są organizowane przez druhów z Dąbrówki, gminne zawody sprawnościowe Jak, co roku zawody stały na wysokim poziomie a organizacja imprezy była bez zarzutu. Ostatecznie najwięcej punktów zdobyli reprezentanci Kręga i reprezentantki Sucumina. To drużyny reprezentowały nas w XI Powiatowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych, które odbyły w Kaliskach. Druhowie i druhny nie schodzili „z pudła”. Dziewczyny z Sucumina stanęła na środkowym stopniu podium. Bezkonkurencyjni byli strażacy z Kręga, którzy zdobyli złote puchary. Druhowie z Klonówki zaś zajęli III miejsce w Mistrzostwach Ratownictwa Medycznego.

Nawet najlepsze umiejętności niewiele pomogą, jeśli nie są poparte właściwą wiedzą. Dlatego aż 37 młodych strażaków wzięło udział w eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Na etapie gminnym swoich grupach wiekowych zwyciężyli Mateusz Krüger – ostatecznie zajął III miejsce na szczeblu powiatowym, Ligia Bielińska (oboje OSP Klonówka) - 6 miejsce w finale wojewódzkim i Michał Lisek (OSP Sucumin), który zajął 12 miejsce w ścisłym ogólnopolskim finale.

Wielu strażaków włączyło się w XIV edycję programu „Ognisty Ratownik – Gorąca Krew”. Polega ona regularnym oddawaniu krwi do stacji krwiodawstwa. Za wieloletni udział w akcji nagrodzonych zostało 3 strażaków z Sucumina.

- Wszystkim strażakom ochotnikom serdecznie dziękuję za ich życzliwość, profesjonalizm i zaangażowanie w działania na rzecz ochrony przeciwpożarowej oraz życzę realizacji planów w 2020 roku – mówi Anna Klein, z Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Starogardzie Gdański.

Na terenie gminy działa 7 Ochotniczych Straży Pożarnych: w Dąbrówce, Klonówce, Kręgu, Rokocinie wraz z filią w Koteżach, Suminie oraz dwie należące do krajowego systemu ratowniczo- gaśniczego - w Siwiałce i Sucuminie. Łącznie zrzeszają ponad 300 członków.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto