Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Rada Gospodarcza zapoznała się z projektem budżetu Starogardu na 2024 rok

Kinga Furtak
Kinga Furtak
mat. prasowe
Plany finansowe władz miasta na rok 2024 były przedmiotem dyskusji ostatniego w tym roku posiedzenia Rady Gospodarczej przy prezydencie miasta Starogard Gdański. Spotkanie odbyło się w starogardzkim magistracie.

W urzędzie miasta obradowała rada gospodarcza powołana przez prezydenta miasta w styczniu 2019 roku jako organ doradczy i konsultacyjny. Tematem poniedziałkowych obrad był projekt budżetu gminy miejskiej na 2024 rok.

Plany finansowe na 2024 rok

Prezydent podkreślił, że to będzie rekordowy w historii miasta budżet, bo przekroczy 300 mln zł.

- Wydatki bieżące planujemy na poziomie 243 mln zł, a majątkowe wyniosą ok. 64 mln zł. Największym obciążeniem dla budżetu będą oczywiście wydatki na oświatę i pomoc społeczną. Wydatki z tego tytułu pochłoną ponad połowę planowanych dochodów na 2024 rok — kontynuował Prezydent.

- Wspomniał, że nie będzie to budżet łatwy do zrealizowania. Wyjaśnił, że powodem tych trudności są konsekwencje prowadzonej dotychczas polityki fiskalnej, która pozbawiła samorządy wielu dochodów. Niepewność wzbudzają też niewiadome dotyczące decyzji nowego rządu, jeśli chodzi o finasowanie polskich samorządów.

- Rok 2023 zamykamy deficytem na poziomie dziewiętnastu milionów złotych. Prawie połowę pokryjemy z tzw. „wolnych środków”. Niestety będziemy zmuszeni zaciągnąć nowy kredyt — poinformował dalej Janusz Stankowiak.

Zaznaczył przy tym, że mimo posiłkowania się kredytem, zadłużenie gminy będzie procentowo niższe od tego, które było w 2014 roku, kiedy obejmował urząd prezydenta.

- W 2014 roku zadłużenie gminy oscylowało na poziomie 40 procent jej dochodów. Na koniec 2024 roku przewidujemy zadłużenie na poziomie 35 procent. Kiedy obejmowałem urząd prezydenta, miasto było zadłużone na ponad 63 mln zł. W ciągu dwóch kadencji udało się nie tylko spłacać to zadłużenie, ale jednocześnie inwestować w rozwój miasta i poprawę warunków życia jego mieszkańców. W 2019 roku liczyliśmy, że uda się nie korzystać z kredytów w ogóle. Niestety pandemia, wojna w Ukrainie, kryzys gospodarczy i rządowa polityka zniweczyły te plany. Mam tylko nadzieję, że takim rokiem, w którym kredyt nie będzie potrzeby, będzie rok 2025 — podsumował prezydent.

Plany inwestycyjne na 2024 rok

W dalszej części spotkania wiceprezydent Tadeusz Błędzki przedstawił członkom rady założenia budżetowe w liczbach oraz zapoznał ich z planem inwestycyjnym miasta na rok 2024.

- Powodem wzrostu dochodów gminy o prawie 11 procent, są pozyskane przez miasto środki zewnętrzne na planowane w 2024 i 2025 inwestycje — powiedział Tadeusz Błędzki. — Udało nam się otrzymać wielomilionowe dofinasowania z programów rządowych, Krajowego Banku Gospodarczego innych źródeł.

Wiceprezydent omówił szczegóły budżetu inwestycyjnego na rok 2024, podkreślając że zaplanowane tu wydatki w stosunku do roku 2023 wzrosną o 50 procent.

- W 2024 roku na poprawę dostępności komunikacyjnej, rozwój budownictwa mieszkaniowego, budowę infrastruktury sportowej i rekreacyjnej oraz renowację zabytków planujemy wydać prawie 64 mln zł. 44 mln zł pochodzić będzie z funduszy zewnętrznych.

Tadeusz Błędzki omówił też konkretne inwestycje zaplanowane na 2024 rok, wskazując ich źródła finasowania. Podkreślił, że największymi zadaniami na najbliższe dwa lata będą: przebudowa ulic Chojnickiej, Szwoleżerów i Chopina, budowa Centrum Sportowo-Edukacyjnego im. Kazimierza Deyny oraz budowa sali sportowej przy PSP 4 wraz z dostosowaniem budynku szkoły do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Sprawy bieżące

Członkowie rady byli ciekawi, czy miasto ma plany związane z możliwością pozyskania dotykowych środków z KPO, czy uwzględniło w budżecie planowaną podwyżkę dla nauczycieli na poziomie 30 procent i jak miasto odnosi się do kwestii finasowania przez samorządy żłobków?

Wiceprezydent zapewnił radę, że miasto jest przygotowane do ubiegania się o nowe środki unijne.

- Mamy opracowane wiele dokumentacji technicznych i projektowych dla zadań, które wpisują się w założenia programowe KPO. Na razie nie możemy wiele zrobić , bo nie znamy wytycznych. Tam jednak, gdzie zasady są ustalone, tam działamy. Do końca października wspólnie z Gminą Starogard i Star-Wikiem złożyliśmy wniosek o dofinasowanie budowy kanalizacji w obszarze Powstańców Warszawskich i Zamenhoffa – wyjaśnił Tadeusz Błędzki.

Z kolei prezydent miasta poinformował, że na tę chwilę w budżecie miasta nie ma przewidzianych środków na finasowanie zapowiadanych od stycznia 2024 roku podwyżek dla nauczycieli.

- Jeśli ta decyzja się uprawomocni, rząd będzie musiał dofinansować samorządy. Inaczej przestaniemy istnieć, bo żaden samorząd nie udźwignie takiego obciążenia — powiedział Janusz Stankowiak.

Podsumowania

Henryk Kinder w imieniu członków rady wyraził zadowolenie dla planów tak finansowych, jak i rozwojowych miasta. Podkreślił, że zadłużenie miasta na poziomie 35 procent, wskazuje na spore możliwości finansowe miasta. Zwłaszcza, że dopuszczalna granica zadłużenia gmin wynosi 60 procent jej dochodów.

- Cieszymy się, że miasto daje radę. Jako przedstawiciele biznesu zdajemy sobie sprawę z tego, jak trudne były ostatnie lata. Z doświadczenia wiemy, jak niełatwo jest w tych czasach zarządzać finansami – powiedział właściciel firmy Polmet. – Dla biznesu to w ogóle będzie trudny rok i wiele zakładów może się z rynku wykruszyć – dodał.

Na zakończenie spotkania zastępca prezydenta miasta Tadeusz Błędzki poinformował o postępach w sprawie budowy obwodnicy. Zaznaczył, że wszystko wskazuje na to, że GDDKiA na wiosnę ogłosi przetarg na wykonawce zadania. Poprosił też członków rady o wsparcie spółki miejskiej Stary Las w Gminie Starogard Gdański. Wyjaśnił, że chodzi o sprawę przekazania spółce terenów stanowiących drogę gminną przylegającą do terenów inwestycyjnych spółki.

Rada podjęła decyzję o wystosowaniu pisma w tej sprawie do władz gminy wiejskiej.

Spotkanie zakończyły wzajemne podziękowania za cały rok pracy, za wiele ważnych dyskusji, rad i opinii. W imienu władz miasta za współpracę podziękował wiceprezydent Tadeusz Błędzki. W mieniu Rady podziękowania i życzenia najlepszego przekazał przewodniczący rady Stefan Lubawski. Prezydent Miasta Janusz Stankowiak życzył wszystkim radosnych świąt i szczęśliwego Nowego Roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto