MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsze „trzynastki” jeszcze przed Wielkanocą. ZUS wkrótce wypłaci dodatkowe świadczenia

Kinga Furtak
Kinga Furtak
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty tzw. trzynastych emerytur. Pierwszy termin wypada 1 kwietnia, czyli w świąteczny poniedziałek. To oznacza, że pierwsze „trzynastki” trafią do emerytów i rencistów jeszcze przed Wielkanocą. Nie trzeba składać żadnego wniosku. ZUS przeprowadzi procedurę z urzędu.

- Dodatkowe świadczenie roczne przysługuje wszystkim, którzy na 31 marca będą mieli prawo do wypłaty emerytury, renty lub innego świadczenia długoterminowego. Dotyczy to więc uprawionych do emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej, renty z tytułu niezdolności do pracy – w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych, renty szkoleniowej, renty socjalnej czy renty rodzinnej. "Trzynastkę" dostaną też osoby, które mają prawo do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia czy zasiłku przedemerytalnego - wyjaśnia Krzysztof Cieszyński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS.

„Trzynastki” będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury, która obowiązuje od 1 marca. W tym roku to 1780,96 zł brutto. Świadczenie nie podlega potrąceniom i egzekucjom, nie jest też wliczane do limitu dochodu.

Świadczeniobiorcy otrzymają pieniądze wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Osobom uprawnionym do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, ZUS wypłaci dodatkowe roczne świadczenia w maju. Jeżeli termin wypłaty przypada w sobotę, niedzielę lub w inne dni ustawowo wolne od pracy, to ZUS wypłaci świadczenia wcześniej. Jeśli np. termin płatności emerytury lub renty to 1 kwietnia, a w tym roku jest to poniedziałek wielkanocny, to uprawniony otrzyma pieniądze wraz z „trzynastką” jeszcze przed tą datą. Kolejne terminy to 5, 6, 10, 15, 20 oraz 25 kwietnia. Osoby, które pobierają zasiłki i świadczenia przedemerytalne 1 maja, dostaną dodatkowe środki jeszcze przed „majówką”.

Dodatkowe świadczenia roczne trafią do ponad 470 tys. pomorskich emerytów i rencistów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto