Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Widzisz łamanie przepisów w Starogardzie lub okolicach? Zgłoś to przez stronę internetową

KFU
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje od września 2016 roku. Od momentu jej uruchomienia mieszkańcy naszego powiatu mogą aktywnie informować Policję o pojawiających się zagrożeniach. Dzięki takiej współpracy możemy skutecznie zadziałać nawet w sytuacji, gdy danego zagrożenia bezpośrednio nie widać lub występuje co pewien czas. Zachęcamy do korzystania z tego narzędzia. Tylko w pierwszych 3 miesiącach tego roku odnotowano już 310 zgłoszeń.

We wrześniu 2016 roku w województwie pomorskim uruchomiona została „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Od tego czasu każdy mieszkanie powiatu starogardzkiego może sam zadbać o bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania, reagować na zagrożenia oraz podzielić się swoimi spostrzeżeniami.

- Od 1 stycznia 2020 roku do końca marca br. mundurowi ze Starogardu Gdańskiego za pośrednictwem KMZB otrzymali 310 różnego rodzaju zgłoszeń - mówi asp. sztab. Marcin Kunka, specjalista ds. informacyjno-prasowych z Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim. - 196 z nich zostało przez funkcjonariuszy potwierdzone i uwzględnione podczas codziennych służb patrolowych.

W zdecydowanej większości zgłoszenia te dotyczyły przekraczania dozwolonej prędkości (210) , nieprawidłowego parkowania (44) oraz spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych (17). W zdecydowanej większości zgłoszenia powtarzają się i dotyczą tych samych rejonów. To pokazuje, że kwestie dotyczące bezpieczeństwa mieszkańców nie są im obojętne. Każdy chce mieć wpływ na bezpieczeństwo okolicy, w której mieszka, uczy się lub pracuje.

Obsługa mapy zagrożeń jest intuicyjna. Wystarczy wejść na stronę internetową pomorskiej policji, na której znajdziemy baner opisany jako Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

- Po wejściu znajdziemy informacje na temat aplikacji - wyjaśnia asp. sztab. Marcin Kunka. - Należy uważnie przeczytać regulamin, zatwierdzić go i już można przekazywać policjantom informacje o niepokojących zjawiskach. Policja ma 3 dni na podjęcie zgłoszenia i 7 dni na jego weryfikację. Jeśli informacja potwierdzi się, policjanci nadają jej status „potwierdzone” i dążą do usunięcia konkretnego zagrożenia. W razie potrzeby do działań angażowane są także inne służby.

Aktualnie, w czasie zagrożeń wynikających z pandemii koronawirusa jednym z takich szczególnych zagrożeń jest grupowanie się osób małoletnich. Policja weryfikuje każdy sygnał przekazany za pośrednictwem aplikacji, a w przypadku potwierdzenia eliminuje zagrożenie m.in. zwiększając liczbę patroli. - Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo w naszym mieście, gminach, powiatach i w naszym całym województwie - apelują funkcjonariusze.

Funkcjonariusze przypominają, że aplikacja nie służy do zgłaszania pilnych interwencji policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112. - Pamiętajmy również, że każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję policji - mówi asp. sztab. Marcin Kunka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto