Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie Nasz Starogard chce dialogu z władzami

me
Stowarzyszenie Nasz Starogard dąży do tego, by część głosowań była imiennych
Stowarzyszenie Nasz Starogard dąży do tego, by część głosowań była imiennych Ewa Macholla
Stowarzyszenie Nasz Starogard wyszło z niecodzienną inicjatywą. Chodzi o głosowanie imienne radnych miasta i powiatu. Na razie na pomysł ten nie ma konkretnego odzewu.

Stowarzyszenie Nasz Starogard zaproponowało, aby w Radzie Miasta oraz Powiatu obowiązywało imienne głosowanie. W ten sposób mieszkańcy mogliby sprawdzić, jak głosowali poszczególni radni. Obecnie jest to niemożliwe. W protokołach z sesji odnotowywana jest jedynie liczba głosów oddanych za, przeciw i wstrzymujących się. Pomysłodawcy otrzymali już odpowiedź od władz powiatu i czekają na reakcję miasta.

Jak będą zmiany

- Zarząd Powiatu oraz przewodniczący rady postanowili rozpatrzyć wniosek przy wprowadzaniu kompleksowych zmian do statutu powiatu - można przeczytać w odpowiedzi.
Stowarzyszenie Nasz Starogard jest przygotowane na każdą ewentualność.
- Nadal czekamy na odpowiedź z miasta. Mieliśmy sygnały, że pomysł nasz jest ciekawy i zostanie rozważony, liczymy więc na to, że władze samorządowe opowiedzą się za pełną jawnością i transparentnością działania, jakkolwiek liczymy się też z odpowiedzią odmowną i na to również jesteśmy przygotowani - mówi Ewa Sommerfeld ze Stowarzyszenia Nasz Starogard.

Projekt jest gotowy

Członkowie stowarzyszenia nawet przygotowali projekt stosownej uchwały. Jeśli pomysł z głosowaniem imiennym nie zostanie wdrożony, chcieliby zabrać głos na posiedzeniach poszczególnych rad. - Podjęliśmy inicjatywę, według nas, w słusznej sprawie, licząc na przychylność samorządu - podkreśla Ewa Sommerfeld. - Sprawa wydawała się być oczywista, ale taka niestety nie jest. Zazwyczaj jak w Starogardzie potrzeba dialogu, to pojawia się mur. Nam zależy właśnie na dialogu z władzami miasta i powiatu, tymczasem dialogu zazwyczaj brakuje.

Nie każdy ma czas na sesję

Ustawa mówi, które głosowania są kluczowe i które powinny być jawne, ale stowarzyszeniu chodzi o takie, które są dla mieszkańców ważne.
- Władze podkreślają, że jest zasada jawności i że każdy może wziąć udział w sesji - wyjaśnia Ewa Sommerfeld. - Zdecydowana większość mieszkańców w godzinach sesji ma swoją pracę i z oczywistych względów nie może przychodzić do urzędu, żeby poznać wyniki głosowań. W dobie internetu każdy powinien móc sprawdzić wyniki interesujących go głosowań o dogodnej dla siebie porze.
Inicjatorzy przedstawiają kilka przykładów uchwał, które ich zdaniem są ważne dla mieszkańców. Twierdzą, że starogardzianie powinni wiedzieć jak radni głosowali np. w kwestii udzielenia absolutorium dla prezydenta, czy w sprawie parkometrów.

Pozytywne głosowania

- Radni ciągle patrzą na ten pomysł jak na coś negatywnego - mówi Daniel Olszewski. - Ale jest wiele uchwał, jak choćby ta dotycząca udostępnienia basenu honorowym dawcom krwi, które są przykładem pozytywnych uchwał i dobrej pracy na rzecz mieszkańców.

Czekamy na opinię prawną

Jeśli chodzi o Radę Miasta, to w sprawie pomysłu Stowarzyszenia Nasz Starogard musi w pierwszej kolejności wypowiedzieć się radca prawny. Następnie zostanie przygotowana stosowna odpowiedź.
- Skierowałem pismo otrzymane od stowarzyszenia do działu prawnego, aby radca prawny sprawdził, czy jest ono zgodne z prawem - wyjaśnia Sławomir Ruśniak, przewodniczący Rady Miasta w Starogardzie. - Z chwilą otrzymania odpowiedzi i jeśli okaże się, że wszystko jest w porządku, to niezwłocznie zwołam posiedzenie przewodniczących klubów radnych, aby móc ustalić wspólne stanowisko w tej sprawie. Gdy uznają, że należy rozpatrzyć dalej ten wniosek, to zostanie on wprowadzony pod obrady radnych. Pragnę tylko przypomnieć, że ustawa o samorządzie, a także statut gminy miejskiej, które są nadrzędnymi przepisami, wyraźnie wskazują, że głosowanie jest jawne. Kto chce, może sprawdzić, jak głosowali radni. Ponadto sesje są filmowane, a jak rozpatrywane są sprawy niosące za sobą spory ładunek emocji, to zdarza się, że nawet cztery kamery towarzyszą obradom. Nikt żadnemu z radnych nie zabrania zgłosić wniosku na sesji o to, by głosowanie w danych sprawach odbywało się imiennie. Jeśli któryś z radnych widzi powód, dla którego tak powinno się głosować, to może to zgłosić. Ponadto jasno jest też zapisane, kto ma prawo inicjatywy uchwałodawczej. Niestety, nie ma tam zapisu o jakimkolwiek stowarzyszeniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto