Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starogard: Ochłoda w fontannie ryzykowna dla zdrowia

Kinga Furtak
Pluskanie w fontannie w Starogardzie może być groźne dla zdrowia
Pluskanie w fontannie w Starogardzie może być groźne dla zdrowia Kinga Furtak
Pozornie niewinne pluskanie się w fontannie może nieść za sobą bardzo przykre konsekwencje. Jakie? Okazuje się, że fontanna w Starogardzie może być groźna dla zdrowia.

Upały trwają w najlepsze. Niektórzy mieszkańcy Starogardu znaleźli sposób, by się szybko ochłodzić. Gdzie? W fontannie, która znajduje się w parku miejskim. Jednak taka kąpiel może być wątpliwą przyjemnością.

Woda w fontannie nie do picia

Z kąpieli w fontannie najczęściej korzystają najmłodsi mieszkańcy miasta. Jednak nie tylko. Z wody czerpią radość koty, psy i ptaki. To miejsce może stać się ich toaletą. Co zatem kryje się za pozornie czystą wodą? Woda, którą napełniana jest fontanna w Starogardzie pochodzi z ujęcia miejskiego. Nie jest uzdatniana, więc nie nadaje się do picia. I tu zaczynają się kolejne problemy. Woda pochodząca z wodociągów była pierwotnie czysta. Jednak, gdy zetknie się z powietrzem, ulega zanieczyszczeniu.

Sanepid przestrzega

- Woda w fontannie nie jest wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi ani też do kąpieli - mówi Gizela Frischmut, rzecznik prasowy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Starogardzie Gd. - Przestrzegamy przed niewłaściwym korzystaniem z tego typu atrakcji.
Ciepłe i słoneczne dni ułatwiają namnażanie się bakteriom, które mogą znajdować się w fontannie. Woda, która płynie w zamkniętym obiegu ma wiele minusów. Mimo, że woda oczyszczana jest ze śmieci, to są to zabiegi, które poprawiają jedynie wygląd fontanny. Nie wpływają na jakość wody. W wysokich temperaturach woda może być siedliskiem bakterii, grzybów, pasożytów.

Bakterie z fontanny

- W konsekwencji taka kąpiel może spowodować infekcje układu pokarmowego, oddechowego, błon śluzowych oraz alergie - przestrzega Gizela Frischmut.
Jakiego typu dokładnie bakterie mogą się tam znajdować nie wiadomo, ponieważ sanepid nie prowadzi nadzoru nad jakością wody wypływającej z fontanny.

- Fontanna w Starogardzie nie jest obiektem ani urządzeniem użyteczności publicznej, nad którymi organy inspekcji sanitarnej, w zakresie ustalonym przepisami prawa, prowadzą nadzór sanitarny, a jedynie elementem architektury pełniącym funkcję ozdobną parków, skwerów i ulic - dodaje rzecznik PSSE.

Lista chorób, jakie można wynieść po kąpieli w fontannie, jest długa. Należą do niej min. zapalenie spojówek, cewki moczowej, alergie skórne, wykwity, ropne owrzodzenia przełyku, grzybice. Nawet zwykłe moczenie nóg może okazać się niebezpieczne. Najbardziej zagrożone są dzieci, ponieważ mają one słabszą odporność. Czy zatem warto ryzykować taką kąpiel?

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto