Starogard Gdański: Spór o podział dotacji dla klubów sportowych. Prokuratura wszczęła śledztwo

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Jagoda Kicka
Udostępnij:
Od zeszłego roku w Starogardzie Gdańskim trwa spór o podział miejskich pieniędzy na działalność klubów sportowych. Pokrzywdzone czują się władze Beniaminka 03, który nie otrzymał ponad 50 tysięcy złotych dotacji na szkolenie młodzieży. Zdaniem włodarzy miasta aplikacja była niekompletna, a ponadto magistrat dofinansowuje piłkę nożną, a nie futsal. Lokalny klub sportowy nie odpuszcza i właśnie rozpoczęło się śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez prezydenta miasta oraz jego zastępcę.

W połowie maja ub. r. klub sportowy Beniaminek 03 opublikował oświadczenie zarządu klubu, w którym zarzucono władzom Starogardu Gdańskiego dyskryminację i lekceważenie klubu.

- Nie możemy (...) pozostać obojętni ani niemi wobec ostatniego przypadku, gdzie w/w włodarze naszego Miasta poprzez swoje rozstrzygnięcie doprowadzili do bezprawnego pozbawienia naszego Klubu kwoty 35.470 zł, jaką winniśmy otrzymać tytułem dotacji na szkolenie dzieci i młodzieży w piłce nożnej w wyniku konkursu ogłoszonego i rozstrzygniętego na podstawie uchwały nr XV/164/2019 Rady Miasta Starogard Gdański z dnia 30 października 2019 roku w sprawie określenia warunków i trybu finansowania zadań z zakresu wspierania rozwoju sportu w klubach sportowych w Starogardzie Gdańskim - napisano.

Najbardziej bulwersujący wydał się klubowi powód, jaki został podany w rozstrzygnięciu tego problemu dokonanym przez Janusza Stankowiaka i wiceprezydenta Starogardu Gdańskiego Macieja Kalinowskiego.

Maciej Kalinowski miał uargumentować to, że "zgodnie z powszechnie dostępnymi definicjami dotyczącymi dyscyplin sportowych (piłka nożna i futsal) - dyscypliny te nie są tożsame i nie ma podstaw do punktowania osiągnięć futsalu przy ocenianiu osiągnięć z zakresu piłki nożnej".

- Włodarze Miasta Starogard Gdański odmówili jednak uznania, że zajęte przez naszych młodych piłkarzy piąte miejsce w Finałach Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Futsalu w kategorii U-14 w Bielsko-Białej w 2019 roku spełniało ustalone w w/w uchwale Rady Miasta Starogard Gdański kryterium pn.: "wysokie wyniki sportowe, osiągane na minimum Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży (do III miejsca) i Mistrzostwach Polski (do VIII miejsca)" - poinformował klub. - Należną zaś naszemu Klubowi z tego tytułu kwotę 51.300 zł stanowiącą 18 proc. z ogólnie przeznaczonej na szkolenie dzieci i młodzieży kwoty 285.000 zł podzielili między dwa kluby (mimo że drugi nie spełniał kryteriów by ją otrzymać) i przyznali KS Beniaminek 03 całkowicie uznaniowo i bez podstawy prawnej jedynie kwotę 15.830 zł.

Na prośbę prezesa Beniaminka 03 Marcina Kaszubowskiego w sprawie interweniował również poseł Prawa i Sprawiedliwości Kacper Płażyński. Podziela stanowisko, że w mieście doszło do nieprawidłowości przy podziale pieniędzy na działalność klubów sportowych.

Polityk podkreślał, że zgodnie z uchwałą Rady Miasta Starogardu Gdańskiego, która określa warunki i tryb finansowania zadań z zakresu wspierania rozwoju sportu, 18 proc. tych pieniędzy, czyli 51 tys. 300 zł powinny otrzymać te kluby, które miały szczególne osiągnięcia sportowe w 2019 r.

- Jedynym klubem, który aplikował o te środki i spełnił wymagania, jest Beniaminek 03 - mówił poseł Płażyński. - Tymczasem Beniaminek otrzymał 15 tys. 830 zł, a Klub Piłkarski Starogard (KPS), który nie spełnił kryteriów - 35 tys. 470 zł".

- Na jakiej podstawie doszło do podziału tej dotacji? kto za to odpowiada? - pytał poseł.

Rzeczniczka prezydenta Magdalena Dalecka wyjaśniała później, że "pieniądze przeznaczone na sport zostały przyznane zgodnie z uchwałą rady miasta i według kryteriów, które zostały ustalone w drodze konsultacji społecznych, członków Rady Sportu oraz organizacji pozarządowych".

- KP Starogard, ani Beniaminek 03 nie spełniły kryteriów dotyczących osiągnięć sportowych za 2019 r. - podkreśliła. - Dlatego pula środków w wys. 51 tys. 300 zł nie została rozdysponowana przez komisję. O jej podziale zgodnie z zapisami uchwały zadecydował prezydent miasta w drodze zarządzenia.

Obecny na konferencji prasowej, zwołanej przez posła Płażyńskiego, prezes klubu zapowiedział, że złoży zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień przez prezydenta Stankowiaka i jego zastępcę Macieja Kalinowskiego. Wcześniej decyzję prezydenta zaskarżył m.in. u wojewody pomorskiego i w Radzie Miasta Starogardu Gdańskiego.

Jak poinformowała rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku prokurator Grażyna Wawryniuk: - Prokuratura Rejonowa w Wejherowie wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy Urzędu Miasta Starogardu Gdańskiego. Przedstawiciele klubu w zawiadomieniu wskazali przy tym na nieprawidłowości przy wykonaniu uchwały Rady Miasta z 2019 roku, dotyczącej podziału dotacji na działalność dla klubów sportowych.

Sprawy nie chce na razie komentować KS Beniaminek 03.

Od poniedziałku 12 lipca do 4 sierpnia br. można zgłaszać uwagi do uchwały w sprawie określenia warunków i trybu finansowania zadań z zakresu wspierania rozwoju sportu w klubach sportowych w Starogardzie Gdańskim. Do udziału w konsultacjach społecznych Urząd Miasta zaprosił wszystkie zainteresowane organizacje pozarządowe i podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, w szczególności kluby sportowe.

Q&A z Robertem Kubicą

Wideo

Materiał oryginalny: Starogard Gdański: Spór o podział dotacji dla klubów sportowych. Prokuratura wszczęła śledztwo - Dziennik Bałtycki

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie