Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starogard Gd. XX Zlot Szkół Sienkiewiczowskich

Redakcja
Antoni Cybulski w trakcie Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich w Olsztynie
Antoni Cybulski w trakcie Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich w Olsztynie
W dniach 25-27.05 w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Starogardzie Gdańskim

 odbędzie się XX Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich. Inicjatorem tego cyklicznego wydarzenia jest dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej - pan Antoni Cybulski.

Program Zlotu przedstawia się następująco:


25 maja (piątek)

- do godz. 12.00 – przyjazd grup zlotowych i zakwaterowanie

- godz. 12.00 – 13:30 - obiad w szkole

- godz. 14.00 – uroczysty przemarsz na Rynek i przywitanie przez prezydenta miasta

- godz. 15.30 – msza św. w kościele św. Mateusza

- godz.16.30 - Uroczyste Otwarcie Zlotu – Kino „Sokół”

- godz. 19.00 – kolacja w szkole


- dyskoteka


- bankiet

- godz. 22.00 – udanie się do miejsc zakwaterowania



26 maja (sobota)

- godz. 7.00 – śniadanie w szkole

- godz. 8.00 – wyjazd zlotowiczów na wycieczkę Gdańsk-Trójmiasto (obiad w czasie
 wycieczki)



- godz. 16.00 – wyjazd zlotowiczów z Gdańska

- godz. 17.00 – spotkanie w Szpęgawsku


- złożenie kwiatów pod pomnikiem


- spotkanie nad jeziorem Jamertal z Mieczysławem Kalenikiem, który grał Zbyszka w "Krzyżakach"

- godz. 19.00 – ognisko w Hubertusie z pokazem Bractwa Rycerskiego

- godz. 21.00 – „Kuźnia Bracka” w kinie „Sokół”

- godz. 22.30 – udanie się do miejsc zakwaterowania



27 maja (niedziela)

- godz. 8.00 – śniadanie w szkole

- godz. 10.00 – zakończenie Zlotu

- dla pozostających zwiedzanie Muzeum Ziemi Kociewskiej



Dla grup, które zgłoszą swój przyjazd w czwartek, 24 maja, istnieje możliwość zorganizowania noclegu oraz śniadania. Koszt pobytu uczestnika wynosi 350,00 zł.

Antoni Cybulski napisał:
Na XX Zlot Szkól Sienkiewiczowskich muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej - miejsca urodzenia Patrona Waszych szkół przygotowało skromne wydawnictwo, którego celem jest powrót do miłych sercu wspomnień zlotowych począwszy od Woli Okrzejskiej w roku 1993 do ostatniego spotkania w roku 2011 w Przemyślu aż po XX Zlot w Starogardzie Gdańskim w roku 2012.


20 lat temu kiedy podejmowałem się trudu organizacyjnego, nie sądziłem, że w roku 2012 będziemy uczestniczyć w Jubileuszowym Zlocie na Ziemi Kociewskiej z Starogardzie Gdańskim. Organizacja I Zlotu w 1993 r. było zadaniem pionierskim, bez doświadczenia, tradycji, środków finansowych przeznaczonych na ten cel. Posiadałem jedynie wykaz 70 szkól noszących imię Henryka Sienkiewicza i rodzący się pomysł integracji szkół sienkiewiczowskich. Na pierwsze spotkanie, które odbyło się w dniach 28-30 maja do Woli Okrzejskiej przybyły delegacje 32 szkół nie tylko ówczesnego województwa siedleckiego, ale szkoły z dalekiej Legnicy, Głogówka, Rajgrodu, Częstochowy, Łańcuta, Łodzi, Wąsoszy. Przez 3 dni wymienialiśmy doświadczenia o pracy wokół Patrona, wzajemnie się poznawaliśmy, zwiedzaliśmy miejsca związane z życiem i twórczością pisarza na Ziemi Łukowskiej.
Pomimo tego, że większość uczestników zakwaterowana była w namiotach na terenie parku przy muzeum i korzystała z zimnej wody - te spartańskie warunki, pozostały w miłych wspomnieniach do dziś. Uroczystość uświetnił swoją obecnością ks. bp Jan Mazur –ordynariusz siedlecki, wojewoda siedlecki, kuratorzy z Siedlec i Białej Podl., przedstawiciele rodziny pisarza, ludzie nauki, kultury i wspaniała młodzież. Na zakończenie spotkania z inicjatywy młodzieży z LO z Łańcuta podjęto uchwałę, że będziemy spotykać się każdego roku w rożnych miejscowościach na terenie kraju w szkołach noszących imię Henryka Sienkiewicza. I tak się zaczęło. Rozstawaliśmy się ze słowami piosenki „Heniu, nasz Heniu podlaski szlachcicu...

Na przestrzeni minionych 20 lat uczestnicy Zlotów stwierdzali, że każde spotkanie było inne. Organizatorzy wywiązywali się znakomicie z podjętych zadań dostosowanych do warunków lokalnych, bazy materialnej, tradycji danego miasta, czy regionu. Pokazywali to co najważniejsze, najciekawsze dla danej miejscowości czy szkoły. Na każdym Zlocie panowała rodzinna atmosfera i serdeczny klimat. Uczestnicy mieli okazje poznać, przedstawicieli rodziny pisarza, wybitnych przedstawicieli świata nauki, kultury, sportu i polityki.
Niektórzy z Nich już odeszli, ale pozostaną w naszej pamięci na zawsze. Są to: Maria Korniłowicz, Maria Sienkiewicz, Igo Moś, Marek Perepeczko, Janusz Zakrzeński, Marcin Kozłowski, Cezary Leżeński, Marcin Płażyński, Sebastian Karpiniuk; duchowni: bp Jan Mazur i Zygmunt Kamiński; ks.Józef Joniec, ks. Zygmunt Król, Zygmunt Ryciak.
Dziękuję wszystkim organizatorom poszczególnych Zlotów i ich uczestnikom.
Warto podkreślić, że niektóre szkoły nie opuściły żadnego spotkania. Do nich kieruję szczególne podziękowania. Do nich należy Zespół Szkól Nr 1 w Łukowie, XII LO w Warszawie, SP Nr 11 w Puławach, Zespół Szkół w Siedliszczu, Szkoła Podstawowa Nr 2 w Zamościu, SP Nr 1 w Starogardzie, Zespół Szkół w Łysych.


od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto