Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starogard Gd. Starosta wydał pozwolenie na przebudowę parku miejskiego. Prace ruszą w maju

KACH
Odrestaurowane alejki, nowe place zabaw i fitness, plac zabaw dla psów, oldschoolowy most od strony ul. Chojnickiej, nowe ławki i lampy, odnowione oczko wodne, tężnia solankowa, fontanna posadzkowa, nowa lokalizacja i funkcja pomnika Wierzyczanki, wyremontowany taras widokowy. To wszystko będzie cieszyć oko spacerowiczów być może jeszcze w tym roku. Obecnie jednak starogardzki park miejski prezentuje się niezbyt okazale.

26 marca miasto złożyło poprawiony i uzupełniony projekt budowlany, który 9 kwietnia uzyskał pozwolenie na budowę. Prace w parku miejskim zostaną wznowione w maju po uprawomocnieniu decyzji o pozwoleniu na budowę i zgłoszeniu rozpoczęcia prac do nadzoru budowlanego, czyli najprawdopodobniej zaraz po długim weekendzie majowym.

Nowy projekt budowlany jest zgodny z obowiązującym planem miejscowym, gdyż przewiduje rozbiórkę istniejących ścieżek i wykonanie części nowych ścieżek z geokraty - konstrukcji trawiastej umożliwiającej naturalną wegetację - co umożliwia zachowanie zapisanego w planie miejscowym wskaźnika powierzchni biologicznie czynnej na poziomie 90%. Urzędnicy rozważają również inny wariant: wstrzymanie się z wykonaniem nowych ścieżek do przyszłego roku - do czasu zmiany planu miejscowego na nowy pozwalający na budowę planowanych wcześniej ścieżek z kostki. - Na pewno nie będzie sytuacji, że na razie zrobimy ścieżki o nawierzchni biologicznie czynnej, a później nawierzchnię wymienimy - informuje rzeczniczka prasowa starogardzkiego magistratu, Magdalena Dalecka.

Stowarzyszenie Starogard 2030 zaproponowało położenie kładek w miejsce tradycyjnych, utwardzonych alejek, dzięki czemu powierzchnia biologicznie czynna zostałaby zachowana i jednocześnie byłaby możliwość przejścia suchą nogą nawet przez tereny podmokłe. Nie ulega wątpliwości, iż wykonanie ścieżek z geokraty lub kładek obniżyłoby koszty realizacji zadania.

Jako że wykonawca potrzebuje około 6 miesięcy na wykonanie wszystkich prac, remont parku może nie zakończyć się w przewidywanym pierwotnie terminie, czyli sierpniu 2018. Opóźnienia mogą spowodować utratę części dofinansowania unijnego, gdyż zgodnie z umową o dofinansowanie termin zakończenia realizacji projektu upływa z dniem 30.11.2018 r. Jak podają urzędnicy, prowadzone są rozmowy z Departamentem Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego o jego ewentualnym wydłużeniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto