Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starogard Gd. Nowy numer rocznika muzealnego

red.
Ukazał się siódmy numer "Rydwanu", rocznika muzealnego Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim.


Znaczną część tegorocznego wydania stanowią artykuły dotyczące "Kroniki Świętego Zakonu Cystersów w Pelplinie". 19 kwietnia 2010 roku z inicjatywy senatora Andrzeja Grzyba w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie doszło do inauguracji prac badawczych, mających na celu przetłumaczenie, naukowe opracowanie i wydanie kroniki oraz powołania komisji badawczej.Komisja uznała, iż priorytetem jest nowy przekład dzieła z łaciny na język polski.

Sformułowano również postulat zorganizowania konferencji naukowej poświęconej "Kronice pelplińskiej". Odbyła się ona 27 listopada 2010 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Konferencja została zorganizowana przez zespół naukowy powołany do opracowania kroniki, Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim oraz Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie. Patronat nad wydarzeniem objął marszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz Parlamentarny Zespół Kociewski. W trakcie konferencji wygłoszono siedem referatów omawiających dzieje i zawartość kroniki pelplińskich cystersów. Zostały one zamieszczone w najnowszym wydaniu "Rydwanu".


W "Rydwanie" tradycyjnie pojawiły się również artykuły dotyczące odkryć archeologicznych na terenach Kociewia. Młodzi naukowcy, Magdalena Wałaszewska i Piotr Woźniak, piszą o rozważaniach na temat znaczenia kręgów kamiennych w Odrach. W osobnym artykule pani Magda opowiada o znaleziskach datowanych na kulturę pomorską z miejscowości Grabowo Bobowskie.

Profesor Tadeusz Grabarczyk przypomina o znaczeniu działalności archeologicznej na Kociewiu cenionego badacza, Gotfryda Ossowskiego. Marian Kochanowski opowiada historię niezwykle ciekawych odkryć w Lesie Szpęgawskim oraz miejscowości Stara Jania.


Warto zwrócić także uwagę na cykl artykułów związanych ściśle z tematyką Kociewia. Trzy z nich to sprawozdania z badań terenowych zorganizowanych w maju 2011 roku na Kociewiu, w Osieku. Odbyły się one w ramach warsztatów regionalnych organizowanych przez Studenckie Koło Naukowe Mozaika, Muzeum Ziemi Kociewskiej i Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gd., a koordynatorem i pomysłodawcą warsztatów była Patrycja Hamerska. Patronat honorowy nad warsztatami objął Parlamentarny Zespół Kociewski. W warsztatach uczestniczyło 20 studentów z Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
 Celem warsztatów było zapoznanie studentów z kulturą Kociewia poprzez udział w warsztatach z tańca kociewskiego, haftu i rzeźby.

Najnowszy numer „Rydwanu” dostępny jest w Muzeum Ziemi Kociewskiej, przy ul. Bocznej 2 w Starogardzie Gd. w cenie 25 zł. Rocznik można zamawiać także telefonicznie pod nr tel. 58 562 46 75.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto