Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starogard: Debiut 15-latka! Napisał powieść

Kinga Furtak
Kornel Machnikowski podczas wieczoru autorskiego
Kornel Machnikowski podczas wieczoru autorskiego Kinga Furtak
Albinos jest wyjątkowy. Jest inny, bardziej widoczny. Tą innością może drażnić, prowokować, doprowadzić do konwulsji. Kornel Machnikowski w swojej książce przedstawia świat, który dla dorosłych może być prawdziwą tajemnicą.

Kornela Machnikowskiego, autora powieści "Albinos" można było poznać podczas wieczoru autorskiego zorganizowanego przez Fundację OKO-LICE KULTURY.

Debiut Machnikowskiego jest wyjątkowy. Swoją pierwszą książkę napisał jako 15 latek.

- Pomysł na książkę narodził się w czasie wieczornych przedsennych poszukiwaniach natchnienia – mówi autor. - Podczas jednego z tych seansów pomyślałem o beznadziejnie skrajnym świecie gdzie, to co dobre lub za takie uchodzi żyje spokojnie na uboczu, a wszechobecne zło panoszy się po świecie i święci triumfy. Wydawała mi się to wizja ekscytująca i gwarantująca dobrą zabawę przy pisaniu. Bez większych oporów następnego dnia zacząłem kreślić pierwsze zdania.

Kim jest Kornel Machnikowski? - Jest uczniem, marzycielem, dzieckiem szczęścia – opisuje siebie autor. - Nie wiem jak to się stało, że ta książka jest taka smutna. To wszystko ocieka mrokiem. We mnie nie ma tego mroku, może jest to jakieś poszukiwanie odmienności? Albo zestawienie tego jak mi jest dobrze z tym jak komuś może być źle.

Autor w swojej powieści wysypuje wprost na czytelnika elementy, które nie są wygodne, ładne i kolorowe. Jedynie zamierzone mdłości powoduje posypany różowym lukrem związek głównego bohatera Szymona z Zuzą.

- Książka pokazuje odmienność konfrontowaniu się ze sobą dwóch sprzecznych światów, tego białego i czarnego – opowiada Machnikowski.

- Ta książka zostaje z człowiekiem – mówi Beata Graban, nauczycielka i przewodnicząca komisji stypendialnej przy Fundacji OKO-LICE KULTURY. - To nie jest tak, że ją się przeczyta, odłoży i się zapomni. Nawet, jeśli ktoś dozna oburzenia to pozostaje pytanie dlaczego tak jest.

Na spotkaniu poświęconym promowaniu młodych talentów pojawiła się również Luiza Kaliszewska, stypendysta fundacji, która uświetniła spotkanie grą na gitarze i wokalem.

Fundacja OKO-LICE KULTURY została zarejestrowana pod koniec 2011 roku. Prezesem i założycielem jest Lech J. Zdrojewski. Celem fundacji jest pomaganie w rozwijaniu pasji ludziom uzdolnionym artystycznie, naukowo. Pierwszym przedsięwzięciem fundacji był projekt tomiku wierszy Mateusza Bruckiego oraz stypendia dla Luizy Kaliszewskiej i Marty Streng

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto