Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smętowo Graniczne. Śmierć na torach. Czy 19-latek był namawiany do samobójstwa?

KFU
arch.
W piątek, 23 czerwca br., dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim otrzymał zgłoszenie dotyczące potrącenia mężczyzny przez pociąg towarowy - informuje asp. sztab. Marcin Kunka, oficer prasowy KPP w Starogardzie Gd.

- Do zdarzenia doszło około godz. 23:00 w Smętowie Granicznym nieopodal wiaduktu przy ulicy Dworcowej. Obrażenia jakich doznał 19-letni mieszkaniec powiatu starogardzkiego okazały się śmiertelne. Na miejscu pracowali policjanci, którzy pod nadzorem prokuratora zabezpieczyli ujawnione na miejscu ślady oraz sporządzili dokumentację procesową, która pozwoli na wyjaśnienie bliższych okoliczności tego zdarzenia. Wiadomo już, że maszynista pociągu był trzeźwy.

Co było przyczyną zdarzenia? Ustalają to śledczy. - W toku postępowania będziemy wyjaśniali okoliczności sprawy - mówi Anita Kniga - Węzik, prokurator rejonowa w Starogardzie Gdańskim - W tej chwili jest za wcześnie, żeby mówić o szczegółach. Są prowadzone czynności w sprawie. Postępowanie jest prowadzone w kierunku namawiania do samobójstwa, jest to wstępna kwalifikacja.

Kto namową lub przez udzielenie pomocy doprowadza człowieka do targnięcia się na własne życie, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Jak wynika z policyjnych statystyk Komendy Głównej Policji, w 2016 r. liczba wszczętych postępowań w kierunku namowy do samobójstwa wyniosła 3024. Przestępstwo potwierdzono w 11 przypadkach.

19-latek, który zginął na torach, znajdował się w miejscu, gdzie nie było przejścia dla pieszych. - Zdarzenie miało miejsce poza przejściami i przejazdami, w miejscu gdzie osoby postronne nie mogą przebywać - informuje Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. - Szczegóły i okoliczności tego zdarzenia bardzo dokładnie wyjaśni specjalna komisja. Swoje postępowanie w tej sprawie prowadzi także prokuratura. Bezpośrednio przed miejscem, na którym doszło do zdarzenia, usytuowane jest dwupoziomowe skrzyżowanie torów z drogą i przejściem dla pieszych.

Nierozważne i nieostrożne zachowanie pieszych, którzy dokonują wtargnięcia na linie kolejowe w miejscach niedozwolonych, jest przyczyną rocznie około 200 tragicznych zdarzeń. - Przypominamy, że przejście na drugą stronę torów jest możliwe tylko w miejscach do tego wyznaczonych, służą do tego przejścia, kładki, tunele czy przejazdy - zaznacza Karol Jakubowski. W ramach kampanii Bezpieczny Przejazd - Szlaban na ryzyko! przypominamy także pieszym o zasadach bezpieczeństwa i wybieraniu zawsze bezpiecznej drogi przekroczenia torów kolejowych.

„Bezpieczne piątki” to również jedno z wakacyjnych działań PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na setkach przejazdów. Będą kontrole, ulotki i pouczenia dla kierowców poruszających się przez przejazdy kolejowe. W zeszłoroczne wakacje kierowcy spowodowali 36 wypadków. Kampania społeczna Bezpieczny Przejazd - „Szlaban na ryzyko!” jest jedną z największych w Europie.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto