Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skarszewy: zapraszają na Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku dla Kacpra i innych

materiał nadesłany do redakcji
Już niebawem - 13 października - w Skarszewach obchodzony będzie jako Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku. Jego pomysłodawcy z jednej strony chcą zwrócić uwagę na problem, z drugiej zaś pomóc Kacprowi Trojanowskiemu. Historię chłopca i program działań podajemy poniżej.

Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku dla Kacpra i Innych

Mam na imię Kacper. Mam 12 lat i jestem uczniem 6 klasy w Zespole Szkół nr 1 w Kościanie. Interesuję się zwierzętami, szczególnie gadami i ich środowiskiem. Lubie konstruować łodzie elektryczne, grać w piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę. Teraz bardzo rzadko mogę to robić ponieważ zachorowałem na przewlekłą białaczkę szpikową. Wśród mojej rodziny nie ma zgodnego dawcy szpiku, nie ma go też wśród osób zarejestrowanych jako dawcy na całym świecie. Przeszczepienie szpiku jest jedyną szansą abym wyzdrowiał. Proszę przyjdźcie na Dzień Dawcy, zarejestrujcie się. To tak niewiele, a może uratować niejedno życie – Kacper Trojanowski

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku do dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, wśród 20 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. By zwiększyć szansę na znalezienie dawcy dla Kacpra i Innych organizujemy Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku dla Kacpra i Innych wraz z .

– Zwracam się z ogromną prośbą: ZAREJESTRUJ SIĘ! Może to właśnie Ty będziesz moim ”bliźniakiem genetycznym” i pomożesz mi wygrać z chorobą! Będę szczęśliwy jeśli wiele osób zechce przyjść i się zarejestrować! – mówi Kacper.

Rejestracja potencjalnych dawców:
Data:
13 października 2013 r.
Godziny: 8:00 – 16:00
Miejsce: Salki Katechetyczne
Adres:

ul. Ściegiennego 2, Skarszewy

Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Nie musisz zapłacić za swoją rejestrację, jednak jej koszt wynosi 250 zł.  Fundacja DKMS Polska potrzebuje wsparcia finansowego by pokryć koszty rejestracji, dlatego jeśli możesz sfinansuj częściowo jej koszt. Darowiznę można przekazać na nr konta: 86 1240 6292 1111 0010 4159 8437.

Fundacja DKMS Polska to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 379 000 (wrzesień 2013) potencjalnych dawców szpiku, a już 711 (wrzesień 2013) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Fundacja DKMS Polska została zarejestrowana 28 listopada 2008 roku, jednak działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto