Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni zajmą się alarmami

MJ
mat/
Starogardzka komisja bezpieczeństwa i porządku chce, aby mieszkańcy byli lepiej informowani jak się mają zachowywać w czasie różnych zagrożeń.

Przewodniczący tej komisji, radny Jan Strzelczyk zapowiada, że temat będzie omawiany w czasie zebrania komisji pod koniec sierpnia.

- W Starogardzie istnieje potencjalne zagrożenie choćby skażeniem chemicznym - mówi Jan Strzelczyk. - Jest jednak za mało ogólnodostępnych informacji, na przykład w postaci ulotek, o tym jak się zachowywać mają mieszkańcy, gdy dojdzie do tego typu zdarzeń. Jako radni musimy tym się zająć i zmienić tę sytuację.
Strażacy, którzy są na pierwszej linii, gdy trzeba ratować ludzi, uważają, że im więcej takich informacji, tym lepiej.

- Na pewno warto szerzyć informacje na przykład o tym, jakie są sygnały alarmowe i co one oznaczają - mówi Karina Stankowska, rzecznik starogardzkiej komendy straży pożarnej.

W starogardzkim magistracie informują, że w sytuacji kryzysowej mieszkańcy będą informowani jak się mają zachowywać poprzez komunikaty nadawane przez jadące po mieście pojazdy, na przykład straży miejskiej lub policji. To się sprawdziło kilka lat temu, gdy wskutek awarii powstała przerwa w dostępie gazu dla miasta i trzeba było w ten sposób informować mieszkańców, aby wyłączyli swoje kuchenki gazowe. Obyło się bez wybuchu gazu.

- Informacje o numerach telefonów alarmowych i rodzajach alarmów dźwiękowych są dostępne m.in. na stronie internetowej miasta - informuje Ryszard Prabucki, który zajmuje się obroną cywilną w starogardzkim Urzędzie Miasta. - Zostały też wydrukowane i rozpowszechnione naklejki z numerami alarmowymi do wszystkich służb ratowniczych.
Ogólnodostępnych schronów w Starogardzie Gd. nie ma.

- Schrony są jedynie w niektórych zakładach pracy - dodaje Ryszard Prabucki.- Natomiast ogólnodostępne schrony dla mieszkańców budowane są za pieniądze państwowe i tylko tam, gdzie istnieje potencjalnie duże niebezpieczeństwo dla ludności na przykład działaniami wojennymi.
Niemniej przewodniczący radny Jan Strzelczyk twierdzi, że będzie dążył do tego, aby było jak najwięcej informacji w mieście na temat zachowania się w sytuacjach kryzysowych.

- Bo z moich obserwacji wynika, że wiedza na ten temat wciąż jest mała - zaznacza Jan Strzelczyk.

Możemy usłyszeć dwa rodzaje sygnałów alarmowych, w zależności od tego, co nam zagraża.
1. Alarm powietrzny - jest to ciągły, modulowany dźwiek syreny, trwający 1 minutę.
2. Alarm o skażeniach - jest to przerywany, modulowany dźwięk syreny.
Po usłyszeniu sygnału należy słuchać komunikatów TVP
(w "Trójce") i/lub Radia Gdańsk.
Informacja na podstawie strony: www.starogard.pl.

Codziennie rano najświeższe informacje ze Starogardu Gdańskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto