Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat starogardzki. Rozbudują i doposażą szpital

red.
Powiat Starogardzki pozyskał blisko na 21 milionów złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Ta gigantyczna kwota zostanie przeznaczona na niezwykle ważne zadanie związane ze służbą zdrowia. Mowa o rozbudowie i doposażeniu Kociewskiego Centrum Zdrowia Sp. z. o.o. w Starogardzie Gdańskim. W sumie na ten cel zostanie wydanych ponad 48,6 mln zł. To historyczny projekt, który pozwoli na funkcjonowanie placówki na miarę XXI wieku.

Już dziś możemy się pochwalić, że Zarząd Województwa Pomorskiego przyznał nam dofinansowanie i w rezultacie w piątek, 28 lipca podpisana zostanie umowa - mówi Kazimierz Chyła, Wicestarosta Starogardzki. - Jest to rok wyjątkowych sukcesów. Do tej pory żaden kociewski samorząd nie pozyskał takich środków. Projekt pozwoli nam uzyskać skok cywilizacyjny w szpitalu. Po zakończeniu tej inwestycji możemy śmiało powiedzieć, że placówka ma zabezpieczoną przyszłość.

Celem projektu jest poprawa jakości, zakresu i dostępności specjalistycznych usług medycznych. W ramach tego zadania przeprowadzone zostaną inwestycje w pięciu oddziałach Kociewskiego Centrum Zdrowia. Dotyczyć będą one oddziału neurologicznego, kardiologicznego, udarowego, chirurgii ogólnej oraz chorób wewnętrznych. Dojdzie do rozbudowy szpitala o blok operacyjny, zakupiony zostanie sprzęt medyczny, powstaną nowe poradnie specjalistyczne, rozbudowana zostanie część rehabilitacyjna, centralna sterylizatornia, zakład diagnostyki obrazowej, a także podniesione zostaną kwalifikacje kadry medycznej. - Jest to najważniejszy dzień w historii szpitala i nie boję się użyć tego stwierdzenia - podkreśla Patryk Gabriel, Członek Zarządu Powiatu Starogardzkiego. - Za nami stoją osoby, które są współautorami tego przedsięwzięcia. To ciężka praca wielu grup: urzędników, lekarzy, pracowników szpitala, ale też projektantów i architektów. Przygotowanie projektu trwało 2,5 roku. Zakres prac jest obszerny i skomplikowany, ale zadanie sprawi, że szpital znajdzie się w zupełnie innej rzeczywistości. Chodzi nam przede wszystkim o zwiększenie bezpieczeństwa zdrowotnego naszych mieszkańców, ale także mieszkańców czterech ościennych powiatów. Zarzucano nam, że jesteśmy pasywni, że nie pozyskujemy środków. Cierpliwie to znosiliśmy, ciężko pracując, by z czasem móc przedstawić odpowiednie fakty. Jest to trzeci z czterech projektów szpitalnych. Ostatnim jest termomodernizacja, która - też mam nadzieję - nam się uda. Inwestycja opiewa na niespełna 50 milionów złotych, a poziom dofinansowania wynosi blisko 40 procent. Poziom dofinansowania wynika z epidemiologii, czyli z ilości chorób cywilizacyjnych, bo tylko walka z chorobami może zostać wsparta w takim zasięgu.

Realizacja tego projektu jest wręcz niezbędna. Trzeba pamiętać, że Kociewskie Centrum Zdrowia, którego właścicielem jest Powiat Starogardzki, przyjmuje pacjentów nie tylko z naszego powiatu, ale i z 4 powiatów ościennych. Rocznie placówka udziela 50 tys. świadczeń medycznych, a na oddziały szpitalne trafia ponad 14,5 tys. pacjentów. Niestety, na naszym terenie na tle województwa pomorskiego mamy kilka niekorzystnych wskaźników. W zakresie umieralności w powiecie starogardzkim wynoszą one 1,10, a w województwie 0,95. Wskaźniki dotyczące chorób płuc są wyższe aż o 78 procent w porównaniu z danymi z kraju. Jeśli zaś chodzi o wskaźniki dotyczące nowotworów złośliwych płuc, to na naszym terenie są one wyższe o 40 procent niż dane ogólnopolskie. W KCZ brakuje wielu poradni specjalistycznych. Personel pracuje na wyeksploatowanym sprzęcie medycznym. Brakuje ośrodka rehabilitacyjnego oraz nowoczesnego bloku operacyjnego. Realizacja projektu pozwoli w ogromnym stopniu unowocześnić placówkę, zwłaszcza na oddziałach: neurologicznym, kardiologicznym, udarowym, chirurgii ogólnej oraz chorób wewnętrznych. Powstaną poradnie specjalistyczne: diabetologiczna, neurologiczna, rehabilitacyjna, urologiczna, chirurgii onkologicznej, proktologiczna, preluksacyjna, leczenia bólu, które będą wsparciem procesu skutecznego leczenia w systemie przed- i pohospitalizacyjnym. Zwiększona zostanie liczba łóżek na Oddziale Chorób Wewnętrznych i Neurologicznym, przez co skróci się czas oczekiwania pacjenta w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Powstanie nowoczesny blok operacyjny. Warto zauważyć, że 40 procent pacjentów poddawanych zabiegom chirurgicznym to pacjenci z oddziału kardiologicznego oraz chirurgii ogólnej. W ramach projektu powstanie centralny system sterylizacji narzędzi medycznych, uruchomiony zostanie ośrodek rehabilitacji, a kompetencje kadry medycznej zostaną podniesione poprzez szereg specjalistycznych szkoleń.

Rozbudowa i doposażenie KCZ ściśle wiąże się z trzema innymi przedsięwzięciami realizowanymi w placówce. Mowa o budowie całodobowego lądowiska dla śmigłowców sanitarnych (wartość projektu to prawie 1,2 mln zł), o poprawie infrastruktury i doposażeniu w sprzęt medyczny Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (ponad 4,8 mln zł) oraz o poprawie jakości świadczonych usług medycznych poprzez rozbudowę systemu informatycznego (prawie 3,8 mln zł).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto