Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad 2 tysiące zgłoszeń w powiecie starogardzkim w sprawie bezpieczeństwa!

Kinga Furtak
Kinga Furtak
Policjanci sprawdzili jakie zagrożenia w 2023 roku na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa najczęściej zaznaczali mieszkańcy oraz goście odwiedzający powiat starogardzki. Mundurowi policzyli liczbę zgłoszeń zamieszczonych na mapie przez internautów oraz zweryfikowali je pod kątem najczęściej występujących zagrożeń.

W minionym 2023 roku starogardzcy policjanci odnotowali na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa łącznie 2257 sygnałów napływających od osób, którzy chcą mieć bezpośredni wpływ na poprawę bezpieczeństwa w okolicy swojego zamieszkania. Akty wandalizmu, dzikie wysypiska śmieci, miejsca grupowania się małoletnich, nielegalne rajdy samochodowe, nieprawidłowe parkowanie lub oznakowanie drogi, niszczenie zieleni, używanie środków odurzających czy spożywanie alkoholu w miejscu zabronionym, to tylko część zagrożeń, jakie można zgłaszać policji za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

- Na przestrzeni ubiegłego roku na terenie powiatu starogardzkiego mundurowi odnotowali najwięcej zgłoszeń w zakresie przekraczania dozwolonej prędkości, niewłaściwej infrastruktury drogowej, spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych czy nieprawidłowego parkowania - informuje asp. sztab. Marcin Kunka, rzecznik prasowy starogardzkiej policji. - Stanowiły one zdecydowaną większość wszystkich sygnałów społecznych, a przedstawiały się one następująco:

1 - kłusownictwo

2 – niestrzeżony przejazd kolejowy,

3 – niszczenie zieleni,

3 – żebractwo,

3 – wypalanie traw,

4 – osoba bezdomna wymagająca pomocy,

4 - poruszanie się po terenach leśnych quadami,

7 – znęcanie się nad zwierzętami,

7 – miejsca niebezpiecznej działalności rozrywkowej,

12 – dzikich wysypisk śmieci,

13 – grupowanie się nieletnich zagrożonych demoralizacją,

15 – wałęsające się bezpańskie psy,

18 – nielegalne rajdy samochodowe,

19 – zła organizacja ruchu drogowego,

19 – używanie środków odurzających,

20 - aktów wandalizmu,

39 – spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych,

73 - nieprawidłowe parkowanie,

68 – niewłaściwa infrastruktura drogowa,

1927 – przekraczanie dozwolonej prędkości.

W większości naniesione na mapę zgłoszenia pokrywały się i dotyczyły tych samych miejsc, co było dodatkowym sygnałem dla stróżów prawa, a zarazem potwierdzeniem na to, że dany rejon może być zagrożony. Część ze wskazanych przez internautów zagrożeń była również zbieżna z informacjami, jakie uzyskiwali dzielnicowi w trakcie różnego rodzaju spotkań z mieszkańcami. W wyniku weryfikacji sygnałów zaznaczonych na mapie w 2023 roku policjanci potwierdzili blisko 60% wszystkich sygnałów. Mimo że większość zdarzeń ma charakter incydentalny, to jednak weryfikacja tych zagrożeń zmniejsza eskalację wielu negatywnych zjawisk, bądź nie dopuszcza do ich powstawania.

Starogardzcy policjanci zachęcają do współpracy i korzystania z tej internetowej aplikacji. Dzięki takiemu współdziałaniu oraz wymianie informacji pomiędzy mieszkańcami a mundurowymi, skuteczniej osiągnie się wymierne efekty zmierzające do poprawy naszego wspólnego bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania.
Prosimy jednocześnie o odpowiedzialne korzystanie z tej aplikacji. Pamiętajmy, że każde naniesione na mapę zagrożenie wywołuje odpowiednią reakcję policji.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto