18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plener w Bytoni: zobacz niezwykłe prace artystów

Kinga Furtak
Plener w Bytoni: powstały niezwykłe prace
Plener w Bytoni: powstały niezwykłe prace Kinga Furtak
Sale lekcyjne Zespołu Szkół Publicznych w Bytoni zamieniły się na 9 dni w pracownie artystyczne. Regionalni artyści spotkali się na plenerze artystycznym. Plener w Bytoni odbył się już po raz siódmy.

Drewniane ptaki, statki na pełnym morzu, haftowane serwety. Szkolne sale zamieniły się w prawdziwe galerie. Przestrzeń szkoły jest wypełniona sztuką. Wycieczka po kolejnych pracowniach sprawiała, że trudno było uwierzyć w bogactwo i różnorodność sztuki regionalnej.

Plener w Bytoni za nami, jak było?

- Przyjeżdżam na plener w Bytoni z Redy - mówi Brygida Śniatecka, malarka. - Jestem bardzo zadowolona z tych spotkań. Jest tutaj bardzo przyjemny klimat. Jest tutaj dużo twórców z różnych dziedzin. Sprawia to, że jest tu zupełnie inna dusza na tym plenerze.
Artyści musieli zmierzyć się z różnymi zadaniami. - Dostaliśmy zadanie trochę przykre – mówi Brygida Śniatecka. - Mieliśmy utrwalić wydarzenie z czasów wojny. Dowiedziałam się, że w Białachowie naziści rozstrzelali Żydówki. Pojechałam zobaczyć to miejsce. Następnie namalowałam scenę z tamtego wydarzenia.
Obrazy zostaną w szkole, uczniowie będą mogły w ten sposób poznać historię swojego regionu.

Plener w Bytoni z hafciarkami

Maria Leszman przyjechała z Pelplina. Zajmuje się haftem. - Pracujemy w grupie sześciu hafciarek - mówi Maria Leszman. - Jesteśmy tu po raz siódmy. Jak zaczęłyśmy tu przyjeżdżać, to starsze koleżanki hafciarki podpowiadały nam w jaki sposób haftować. Jesteśmy wdzięczne organizatorom, że organizują to wydarzenie. Dzięki temu możemy spotkać się i razem popracować.
W szkole hafciarki pozostawią wyhaftowane w kociewskie wzory lambrekiny, czyli ozdobne szale na okno, obrusy i bieżniki. W pracowni nie tylko powstały hafty. Krystyna Engler z gminy Zblewo prezentowała wełniane stroje dla lalek. Popularna lalka Barbie zyskuje w ten sposób tradycyjny blask.

Witacz zachęca do szkoły

Największą pracę tworzył Marek Zagórski. - To będzie witacz o dwóch głowach – mówi rzeźbiarz. - Dziad będzie patrzył na wieś i będzie zachęcał dzieci do szkoły. Z drugiej strony będzie baba, która będzie pilnowała szkoły.
Tradycję kociewską pielęgnuje również przedstawicielka Kaszub..
- Zajmuję się malowaniem obrazów na szkle - opowiada Alicja Syrkowska, malarka. - W kociewskiej tradycji są to obrazki sakralne. W centrum jest postać świętego. Po bokach wkomponowałam kwiaty typowe dla Kociewia. W chatach ludzie mieli obrazek świętego, który strzegł domostwa. Malarstwo na szkle jest typowo ludowe. Ważne, żeby tą tradycję kultywować.

Na Kociewie z Redy i Kartuz

Bytonia stała się miejscem, do którego chętnie powracają artyści nie tylko z powiatu starogardzkiego. Wśród uczestników byli mieszkańcy m. in. Redy, Malborka, Kartuz, Tucholi. Siódmy plener artystyczny zorganizował Zespół Szkół Publicznych w Bytoni oraz Stowarzyszenie Twórców Ludowych z Gdańska.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto