Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oszuści podszywają się pod OLX! Przesyłają wiadomości z fałszywymi linkami

Kinga Furtak
Kinga Furtak
Sprzedaż na OLX to łatwy i szybki sposób na pozbycie się zalegających w domu przedmiotów. Niestety oszuści nie próżnują i również tam, próbują swoich sztuczek, by wyłudzić od nas cenne informacje, a w efekcie pieniądze.

Jak to działa?

Przestępcy przesyłają wiadomość na nasz numer telefonu. Z SMS-a dowiadujemy się, że nasz produkt został sprzedany i jedyne, co musimy zrobić, to kliknąć załączony link i odebrać zapłatę lub potwierdzić sprzedaż. Łącze przenosi do strony podszywającej się pod OLX, a po kliknięciu przycisku dalej, pojawi się rozwijana lista banków. Wybór jednego z nich przekieruje nas do fałszywej strony logowania. Jeśli podamy na niej dane dostępowe do konta, przekażemy je prosto w ręce cyberoszustów. W ten sposób możemy stracić wszystkie oszczędności.

Oszuści bardzo często wysyłają takie SMS-y z nieznanych numerów lub preparują nazwę “OLX” tak, by wiadomości wpadały do już istniejących wątków. Wykorzystują naszą nieuwagę i chęć jak najszybszego zakończenia transakcji.

Jak nie zostać oszukanym?

Nie podawaj swojego numeru w ogłoszeniu! To właśnie stąd przestępcy biorą informacje kontaktowe, które potem służą im do przesyłania podobnych wiadomości. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko otrzymania fałszywego SMS-a.

Nie klikaj w nieznane linki. OLX nie wysyła SMS-ów z informacją o sprzedaży przedmiotu, potwierdzeniu sprzedaży czy odbiorze płatności.

Prowadź korespondencję z kupującymi tylko za pośrednictwem portalu, korzystając ze skrzynki “Wiadomości”. Ten sposób kontaktu jest monitorowany, dlatego oszuści często próbują przenieść rozmowę na WhatsApp, SMS czy e-mail.

Nie podawaj swojego numeru telefonu i adresu e-mail kupującym. Te informacje nie są potrzebne do zrealizowania sprzedaży, więc nawet jeśli kupujący będzie twierdził inaczej, nie ulegaj jego namowom i nie udostępniaj mu tych danych.

Pamiętaj, by nie podawać wrażliwych danych na nieznanych stronach. Sprawdź, czy witryna, na której jesteś to prawdziwa strona banku/portalu — zweryfikuj jej nazwę w pasku adresu.

Co mogę zrobić, by pomóc innym użytkownikom OLX?

Podejrzanego kupującego warto zgłosić administracji portalu. Można to zrobić, klikając ikonę flagi lub trzech kropek, dostępnych po wejściu w sekcję “Wiadomości” z użytkownikiem — wyjaśnia Karolina Kmak, specjalista ds. Cyberbezpieczeństwa — Innym sposobem jest skontaktowanie się z konsultantem, np. na czacie, dostępnym w Centrum Pomocy bądź przez formularz zgłoszeniowy. Takie działanie będzie naszą małą cegiełką w budowaniu bezpieczeństwa serwisu.

CyberRescue to założony w 2018 r. startup skupiający się na ratowaniu ludzi, którzy padli ofiarą cyberprzestępców. Eksperci firmy specjalizują się m.in w zabezpieczaniu zgubionych urządzeń, odzyskiwaniu dostępu do przejętych portali w social media, zwrotach środków skradzionych z kont bankowych czy też weryfikacji podejrzanych wiadomości. Oprócz tego CyberRescue prowadzi działalność ostrzegawczą, polegającą na informowaniu o bieżących cyberzagrożeniach. Więcej informacji o startupie znajduje się na stronie: https://cyberrescue.me/

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto