Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

OSP Starogard Gdański ma już 160 lat! ZDJĘCIA

Kinga Furtak
Kinga Furtak
OSP Starogard Gdański
Mają wielką historię, tradycję i od lat niosą pomoc! Ochotnicza Straż Pożarna w Starogardzie Gdańskim ma 160 lat. Z tej okazji odbyła uroczysta msza święta, oraz spotkanie strażaków ochotników, na którym podsumowano działalność w minionym roku. Medalami i odznaczeniami, wyróżniono również druhów za ich osiągnięcia dla jednostki.

Uroczystości 160-lecia rozpoczęła msza święta w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Starogardzie Gdańskim. Druga część uroczystości odbyła się w restauracji. Podczas zebrania podsumowano miniony rok oraz przedstawiono plany na 2022 rok.

Na uroczystości, obecni byli prezydent miasta Janusz Stankowiak, zastępcy Maciej Kalinowski i Tadeusz Błędzki oraz przewodnicząca rady miasta Anna Benert.

– Czujemy się bardzo wyróżnieni, że możemy brać udział w tak niezwykłym wydarzeniu jakim jest wasz jubileusz. 160 lat historii, tradycji, pasji ale też ogromnych poświęceń. Dzisiaj jesteście na szczycie zaufania publicznego. W imieniu mieszkańców miasta, chciałbym złożyć wyrazy szacunku i uznania, wdzięczności i zdrowia, bo dla pełnienia waszej misji jest ono niezbędne – powiedział prezydent miasta, Janusz Stankowiak.

– Trzeba powtarzać wam niejednokrotnie, jak bardzo jesteście dla nas, mieszkańców ważni. To dzięki wam, mamy zapewnione bezpieczeństwo w mieście, dlatego bardzo dziękuję za to, że słysząc głos syreny, każdego dnia poświęcacie się, zostawiacie wszystko po to, aby nam mieszkańcom żyło się lepiej. Życzę Wam rozwijania misji i waszej działalności oraz bezpiecznych powrotów. Mogę was zapewnić, że rada miasta będzie dalej pozytywnie kontynuowała współpracę i pozytywnie reagowała na wasze potrzeby – dodała przewodnicząca rady miasta Anna Benert.

Podczas uroczystości wybrane druhny i druhowie zostali odznaczeni. Złotą Odznaką Honorową „Zasłużony dla Pożarnictwa Województwa Pomorskiego” otrzymał Zygmunt Łachacz. Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” odznaczono Barbarę Zblewską, Srebrny Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” odebrali: Tomasz Graban, . Sławomir Lewandowski. Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”odznaczono: Macieja Fryszkę, Szymon Benerta. Odznakę „Strażak Wzorowy” otrzymał Tomasz Olszewski. Odznaką za wysługę lat otrzymali: 65 lat – Bogumił Czerski, 60 lat – Ryszard Liszewski, 55 lat – Henryk Habkowski, 40 lat – Roman Adamowski, 25 lat – Zygmunt Łachacz, 20 lat – Janusz Urban, 20 lat - Marcin Łuszczyński, 20 lat – Edmund Stachowicz, 10 lat – Magdalena Liss - Peplinska.

Obecnie OSP Starogard Gdański liczy 102 druhów i 30 członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Do dyspozycji ma cztery pojazdy (dwa gaśnicze i dwa specjalistyczne) oraz dwie łodzie i sprzęt do ratownictwa wodnego. Do udziału w zdarzeniach w gotowości jest blisko 40 ratowników, którzy posiadają wiele specjalistycznych szkoleń i uprawnień. W minionym roku ochotnicy OSP byli wzywani do ponad 300 zdarzeń. Każdego roku pozyskują sprzęt, dzięki któremu są w stanie sprostać zadaniom związanymi z ratowaniem życia, zdrowia i mienia. Biorąc udział w zdarzeniach i ćwiczeniach organizowanych na różnych szczeblach struktur KSRG, ochotnicy wciąż podnoszą stan swojego wyszkolenia. Z myślą o rozwoju i przyszłości czynią również starania, aby pozyskać nową funkcjonalną siedzibę.

A jaka jest historia jednostki? Założycielem Ochotniczej Straży Pożarnej w Starogardzie był Albert Kaufmann, która przyjęła wówczas pierwszą nazwę "Połączona Ochotnicza Straż Pożarna Mieszczan i Gimnastyków” Wydarzenie to miało miejsce 20 stycznia 1862 roku.

W pierwszym okresie swojej działalności wyposażenie organizacji było bardzo skromne. Wynikało to głównie z braku tradycji i wzorców, ponieważ była to pierwsza jednostka OSP na terenie Prus Zachodnich i czwarta jednostka OSP w całej Polsce.

Dzięki kontaktom z podobnymi jednostkami z terenu Niemiec ten stan szybko ulegał poprawie.
W mieście nie było gotowego obiektu, budowa nowego również nie wchodziła w rachubę. W pewnym okresie prezes zarządu OSP, jednocześnie właściciel restauracji „Strzelnica” zezwolił na terenie tego obiektu wybudować szopę z prowizoryczną wspinalnią, gdzie strażacy odbywali ćwiczenia i inne zbiórki, natomiast podstawowy sprzęt gaśniczy przechowywany był na terenie prywatnych posesji w mieście. W celu zaalarmowania straży w przypadku pożaru, w różnych miejscach w mieście zorganizowane były punkty zgłaszania pożarów i alarmowania straży.
W 1895 roku wprowadziła się do własnego obiektu, znacząco poprawiło się jej wyposażenia oraz ilość członków (179 osób). W 1902 roku straż otrzymała drabinę mechaniczną 4 kołową o długości 20m, a przy budynku remizy dobudowana została wspinalnią murowana, 4 piętrowa. Po zakończeniu I wojny światowej kierownictwo straży przejęli Polacy, prezesem został przedsiębiorca budowlany Jan Pillar. Nastąpił nabór Polaków do OSP. W krótkim czasie straż otrzymała telefon, prąd i syrenę elektryczną.

W 1936 roku władze miasta przy pomocy finansowej Państwowego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych zakupiły najpierw motopompę, a potem używany samochód gaśniczy. To w wydatny sposób podnosiło skuteczność działania OSP. Na swój jubileusz 75 - lecia powstania OSP w 1937 roku, starogardzka straż otrzymała nowy, drugi w jej historii sztandar.

l września 1939 r. wybuchła II wojna światowa. Z tą datą starogardzka Ochotnicza Straż Pożarna podporządkowana została władzom niemieckim. Z wybuchem wojny członkowie OSP ukryli sztandar z 1937, ważne dokumenty, pieczątki i inne przedmioty. Za takie przestępstwo, gdyby zostało odkryte, hitlerowcy mogli ukarać śmiercią. Kończąca się wojna również pociągnęła za sobą ofiary. W trakcie nalotu strażacy zostali ostrzelani przez radziecki samolot, Dwóch z nich zginęło, a jeden został ciężko ranny.

W maju 1945 roku odbyło się na zarządzenie burmistrza pierwsze po wojnie zebranie organizacyjne OSP. Wybrany został tymczasowy Zarząd OSP i rozpoczęto działalność, aż do powołania Okręgowego Pogotowia Straży Pożarnej.
W 1949 roku został rozwiązany Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej. Utworzony został nowy statut OSP, na podstawie, którego Zarząd był wybierany odgórnie. Trwało to do 1956 roku, kiedy na skutek, tzw. odwilży Związek OSP został reaktywowany. Był to już jednak czas, kiedy Ochotnicza Straż Pożarna w Starogardzie mniej trudniła się gaszeniem pożarów, ponieważ Pogotowie Zawodowe było wystarczająco silne i zdolne do samodzielnego działania. Nie znaczy to, że OSP wcale nie brała udziału w akcjach, ale było ich coraz mniej.
Tak OSP, w Starogardzie dotrwała do swojego 100 jubileuszu, który przypadł na rok 1962. Działalność OSP po tym czasie polegała głównie na włączeniu się do akcji zapobiegania pożarom, udziale w zawodach pożarniczych i głównie na zachowaniu ciągłości i tradycji.

Trudny dla OSP okres mijał. W 1987 roku OSP obchodziła jubileusz 125- lecia istnienia. Był to moment zwrotny w jej historii. Do OSP zaczęli wstępować nowi, młodzi członkowie, szczególnie funkcjonariusze Zawodowej Straży Pożarnej, ludzie dobrze wyszkoleni i myślący o przyszłości. Ci przybywający do OSP i Ci znający ją od dawna połączyli siły i w 1991 roku, wielu z nich objęło funkcje społeczne w Zarządzie OSP, by reaktywować najstarszą jednostkę na Pomorzu. Ochotnicza Straż Pożarna w Starogardzie jest znowu subwencjonowana przez Zarząd Miasta, współpracuje ściśle z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej. Efektem tego był przekazanie przez Komendę Państwowej Straży Pożarnej na rzecz OSP dwóch samochodów, gaśniczego i specjalistycznego oraz wspólne wybudowanie strażnicy dla OSP.

W 1995 roku OSP w Starogardzie Gd. została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, co jest wyróżnieniem i zarazem uznaniem jej za jednostkę zdolną o podejmowania działań zgodnych z pełnym spektrum wyzwań przypisanych tej służbie.

Dbałość o ciągły rozwój jednostki procentuje aż do dnia dzisiejszego. Na chwilę obecną organizacja to 102 druhów i 30 członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, 4 pojazdy (2 gaśnicze i 2 specjalistyczne) oraz 2 łodzie i sprzęt do ratownictwa wodnego. Do zdarzeń mogą zadysponować blisko 40 ratowników, którzy posiadają wiele specjalistycznych szkoleń i uprawnień. Rok 2021 to ponad 300 zdarzeń, do których strażacy byli wzywani. Każdego roku pozyskują sprzęt, dzięki któremu mogą sprostać zadaniom związanymi z ratowaniem życia, zdrowia i mienia. Biorąc udział w zdarzeniach i ćwiczeniach organizowanych na różnych szczeblach struktur KSRG wciąż podnoszą stan wyszkolenia ratowników. Z myślą o rozwoju i przyszłości czynią starania, aby pozyskać nową funkcjonalną siedzibę.

- 160 lat tradycji zobowiązuje i jednocześnie motywuje, aby w społecznej służbie, często z poświęceniem wolnego czasu czynić wszystko, co możliwe, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańców naszego miasta i okolic. W myśl strażackiego motta „Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek” - mówią zgodnie strażacy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto