Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Osiek. Rozmawiali o roli świętego Rocha ZDJĘCIA

Kinga Furtak
Kinga Furtak
Kult św. Roch na Kociewiu jest popularny od XIX wieku
Kult św. Roch na Kociewiu jest popularny od XIX wieku kfu
Jest patronem ludzi chorych oraz tych będących w potrzebnie. Mowa o św. Rochu, którego postać była przedmiotem II konferencji naukowej, która odbyła się w Osieku.

Kult św. Roch na Kociewiu jest popularny od XIX wieku. Relikwie świętego znajdują się w kościele w Osieku. Jego figurki można znaleźć w wielu kościołach i w przydrożnych kapliczkach.

Podczas II konferencji naukowej poświęconej roli i znaczeniu św. Rocha w historii, tradycji i kulturze Pomorza, pochylono się nad wieloma kontekstami dotyczącego życia tego świętego. Mówiono także o epidemiach, zarazach na Pomorzu i świecie.

Epidemia cholery to było bardzo duże wyzwanie dla całej społeczności.

- Wymagających konsekwentnych działań wymagał proces pochówku ofiary cholery – mówił podczas konferencji dr hab. Wojciech Marusza, który wygłosił referat pt. - „Epidemie w wieku XIV w Europie. Rozprzestrzenianie ich, leczenie i rokowanie dla pacjenta”. - Szczególny nacisk kładzione na trzy kwestie: odpowiednie przygotowanie ciała zmarłego, sam akt grzebania, konieczna dezynfekcja rzeczy pozostawionych po zmarłym zarażonym. Zalecano do maksimum ograniczając kontakt z ciałem zmarłego i z jego bielizną. Ciało składano do trumny w dotychczasowej bieliźnie. Korzystano z prowizorycznych trumien wypełnionych węglem drzewnym i wapnem.

Pomorze zdziesiątkowała także dżuma. Duszpasterze w tym czasie musieli unikać bezpośredniego kontaktu z chorymi wiernymi – spowiadano ich na powietrzu, komunię podawano na specjalnych drewnianych patyczkach. Zmarli byli grzebani na specjalnych polowych cmentarzach z dala od domostw i regularnych cmentarzy.

Temat którym zajęła się prof. dr. hab. Aniela Dylus to - „Kult świętych jako (podejrzanie) dobry interes?” Rozważania dotyczące relacji religii i biznesu można podsumować, iż - wszystko da się pogodzić, jeśli Bóg jest na miejscu to wszystko inne, także w życiu gospodarczym też jest na miejscu.

Prelegenci zastanawiali się także nad tym, czy święty Roch może być przewodnikiem w tych trudnych czasach. Do XIX wieku kult św. Rocha był bardzo popularny, później zaczął zanikać.

Głos w dyskusji zabrał także starosta starogardzki. Trwają bowiem prace nad tym, aby patronem Kociewia został św. Roch. Aprobatę na ten pomysł wyraziły obok powiatu starogardzkiego także powiat tczewski i świecki. - Wspólne pismo z prośbą złożyliśmy do biskupa i cierpliwie czekamy na decyzję – przypomina Kazimierz Chyła. - Kult świętego Rocha był u nas bardzo mocny. Kościół i wierni na pewno zyskają, jeśli będziemy mieli takiego patrona.

Konferencja ma umocnić przekonanie wśród odbiorców, szczególnie mieszkańców Kociewia o zasadnym patronacie św. Rocha nad regionem. Za życia św. Roch opiekował się chorymi w czasie epidemii dżumy, na którą także zachorował. Na przełomie XVIII i XIX wieku, kiedy na Pomorzu wybuchła epidemia cholery, ludzie szukali pomocy wznosząc modlitwy do Boga. Szczególnym miejscem był Osiek, w którym czczono świętego Rocha. Cały region Kociewia udawał się do miejsca jego kultu. Wdzięczność ocalonych sprawiła, że w wielu kociewskich świątyniach znalazły się obraz albo figura tego świętego.

Organizatorami przedsięwzięcia była parafia św. Rocha w Osieku.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto