Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nagroda Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dla Polpharmy. Za innowacyjność

Maciej Jędrzyński
Polpharma SA otrzymała Nagrodę Prezydenta RP w kategorii „Innowacyjność” za opracowanie innowacyjnych technologii i wdrożenie do produkcji serii substancji aktywnych z grupy leków przeciw osteoporozie: Alendronian Sodu, Risedronian Sodu, Kwas Zoledronowy i Ibandronian Sodu - informuje w komunikacie starogardzka spółka.

Zastosowanie innowacyjnych technologii dla czterech substancji z grupy bisfosfonianów pozwoliło Polpharmie zwiększyć efektywność procesów wytwarzania, podnieść konkurencyjność produkowanych substancji i zminimalizować wpływ produkcji na środowisko. W procesie wytwarzania nagrodzonych produktów firma wyeliminowała użycie szkodliwych dla środowiska rozpuszczalników, znacznie ograniczyła zużycie trójchlorku fosforu (powyżej 50%), zmniejszyła zużycie wody (25-70%) i konsumpcję energii (25-55%). Opracowane technologie są objęte ochroną w postaci patentów i zgłoszeń patentowych.

- Mimo że do sprzedaży trafiły na razie dwie spośród czterech naszych substancji – Alendronian Sodu i Risedronian – dzięki konkurencyjnym kosztom wytwarzania i znakomitej jakości Polpharma w tej chwili zajmuje pozycję światowego lidera dla tych produktów. Zdobyliśmy już 33% globalnego rynku. Pozostałe dwie substancje są na końcowym etapie rejestracji przez naszych odbiorców - podsumowuje Jan Ramza, Dyrektor Badań i Rozwoju Jednostki Biznesowej Chemia w Polpharmie. Substancje oferowane przez firmę trafiają do 114 klientów z Europy, Stanów Zjednoczonych i Azji, wśród których są najwięksi producenci leków generycznych na świecie. Tańsza substancja aktywna – to w konsekwencji tańszy lek, co zwiększa dostępność nowoczesnej terapii dla pacjentów cierpiących na osteoporozę, która jest obecnie jedną z najczęstszych chorób starzejącego się społeczeństwa.

Opracowanie i wdrożenie do skali przemysłowej nagrodzonych technologii odbyło się we współpracy z zespołem naukowców z Wydziału Chemii Politechniki Gdańskiej, pod kierunkiem prof. Janusza Rachonia.
- To znakomity przykład współdziałania świata nauki i przemysłu, co w Polsce wciąż jeszcze nie jest regułą. Bez zaangażowania przemysłu projekty o istotnej wartości innowacyjnej nie mają szans, by wyjść poza skalę laboratoryjną i przynosić korzyści społeczeństwu – podkreśla prof. Rachoń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto