Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nabór do szkół ponadgimnazjalnych w powiecie starogardzkim przez internet

Patryk Butkowski
Trwają nabory do szkół ponadgimnazjalnych w powiecie starogardzkim. W tym roku zdecydowanie ułatwiono gimnazjalistom te żmudne procedury tworząc je w wersji elektronicznej.

- Zorganizowaliśmy wszystkim gimnazjom z naszego miasta szkolenia - mówi Tadeusz Burczyk, dyrektor ZSE w Starogardzie Gdańskim. - Sprowadziliśmy fachowca z Wrocławia. Wszystko po to, aby łatwiej korzystało się ze strony internetowej, a także w bardziej dostępny sposób możliwe było zgłoszenie swojej kandydatury do naszej placówki.

Popularny "ekonomik" przygotował dla uczniów naprawdę ciekawą ofertę. Wprowadzono nowe kierunki, m.in. technik obsługi turystycznej czy organizacji reklamy, które cieszą się dużym zainteresowaniem.
- Na ten moment liczba chętnych na te miejsca przekracza liczbę wolnych miejsc - dodaje dyrektor placówki. - Bardzo się cieszę, że pomysł otwarcia tych klas wypalił w naszej szkole.

Ponadto w tej szkole można wybrać klasy o przedmiotach typowo ścisłych, jak technik-ekonomista czy informatyk. Tadeusz Burczyk bardzo pozytywnie ocenia zmianę systemu naboru twierdząc, że zdecydowanie ułatwiło to pracę szkołom.

- Wcześniej weryfikować musiałem prawie 900 podań - stwierdza dyrektor. -Teraz czarno na białym wiem, kto jest chętny do nauki w mojej szkole w pierwszej preferencji.

Dyrektor szacuję, że pewny przyjęcia do wymarzonej klasy może być uczeń, który osiągnął około 90 punktów na teście gimnazjalnym.

Decyzję Ministerstwa Edukacji Narodowej o zmianie systemu naborów popiera także Piotr Cesarz, dyrektor II LO.

- Młodzież, która przychodzi do naszej szkoły wraz z rodzicami, bardzo dużo pyta, a taka rozmowa pozwala sprecyzować dokładnie, jaką szkołę uczniowie chcieliby wybrać - mówi dyrektor placówki.
II LO również oferuje bogatą ofertę edukacyjną. Głównie uczniowie wyrażają chęć podjęcia nauki w klasach humanistycznych. Dużo mniejszym zainteresowaniem cieszą się klasy o przedmiotach o profilu ścisłym.

- Szacuję, że ponad 100 punktów wystarczy, aby dostać się do naszej szkoły - mówi Piotr Cesarz. - Średnia z ostatnich lat to jednak 117-118 punktów. Przyjmujemy bardzo zdolną młodzież. Później statystycznie widzimy, że każdy z uczniów dostaję się na bardzo dobre studia.

Ciekawą ofertę dla uczniów przygotował także Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Owidzu. Tu imponująca jest liczba klas o profilu technikalnym, gdyż szkoła ta zdecydowała się zrezygnować z tworzenia klas o profilu ogólnokształcącym. Uczniowie spośród kilku proponowanych profili mogą uzyskać m.in dyplom technika geodety czy też obsługi turystycznej.

A jak wygląda nabór elektroniczny? Każdy z gimnazjalistów swoje podanie wysłać musi do piątku, 22 czerwca. W tym celu musi odwiedzić stronę internetową wybranej placówki. Tam trzeba znaleźć odpowiednią zakładkę. Później w dniach 2-6 lipca gimnazjalista musi oddać kopię świadectw. Może to zrobić do trzech wybranych szkół. W dniach 13-17 lipca musi się zdecydować się na tę jedną jedyną. Właśnie do niej trafi oryginalne świadectwo. Ostateczna liczba przyjętych do szkół pojawi się 19 lipca. Dyrektorzy uważają, że nie będzie problemu z zapełnieniem wszystkich miejsc i tak jak to przeważnie bywało w ostatnich latach wszystkie klasy zostaną otwarte.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto