Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzież z Bolesławowa na praktykach w Niemczech

Sebastian Dadaczyński
Kolejna siedmioosobowa grupa uczniów Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Bolesławowie wyjechała na praktykę zawodową do Hrabstwa Bentheim na terenie Niemiec. Przez kolejnych osiem tygodni uczniowie, przebywający w indywidualnych gospodarstwach, poznawać będą wykorzystywane technologie, metodologię pracy w tych przedsiębiorstwach, doskonalić znajomość języka i poznawać zwyczaje panujące w rodzinie niemieckiej.

Praktyki, w których od 2009 roku uczestniczą uczniowie szkoły w Bolesławowie, organizowane są przez Towarzystwo Niemiecko-Polskie Hrabstwa Bentheim. Inicjatywa ta została powołana do życia przed prawie dwudziestoma już laty przez miejscowych rolników i nauczycieli lokalnej szkoły rolniczej. W okresie od marca do maja, uczniowie polskich szkól rolniczych (obecnie, oprócz szkoły z Bolesławowa, w programie praktyk uczestniczą szkoła rolnicza z Wojsławic i Strzałkowa) praktykanci uczestniczą w codziennym życiu rodzin, u których przebywają.

Pobyt w Niemczech rozpoczyna się od trzydniowego seminarium. Od piątku do niedzieli uczniowie, przebywający wspólnie w ośrodku, poznają warunki i zasady, na których opiera się współpraca między podmiotami biorącymi udział w programie, a więc praktykantami, organizatorami i rodzinami goszczącymi uczniów. Dodatkowo odbywają zajęcia językowe, a także mają możliwość poznania się nawzajem.

W niedzielne popołudnie uczniowie wraz ze swoimi gospodarzami udają się do miejsc, w których spędzą kolejne osiem tygodni. Są to gospodarstwa dobrze funkcjonujące i od lat uczestniczące w projekcie, zapewniające praktykantom właściwe warunki pobytu. Organizatorzy przywiązują ogromną wagę do tego, by wszystko odbywało się prawidłowo, monitorując stale podmioty zaangażowane w organizowanie praktyk dla poszczególnych uczniów, reagując natychmiastowo na wszelkie sygnały zarówno ze strony gospodarzy, jak i uczniów.

Ważne jest także to, aby uczniowie z tej samej szkoły przebywali w sąsiadującej okolicy, mając możliwość spędzania wspólnie wolnego czasu. W programie ośmiotygodniowego pobytu przewidziano cztery spotkania w ramach całej grupy przy okazji całodniowych wycieczek do przedsiębiorstwa produkującego sprzęt rolniczy Krone, do stoczni Meyer werft, do parku rozrywki i do Amsterdamu. Na koniec organizatorzy i praktykanci podsumowują praktyki na wspólnym spotkaniu zakończonym uroczystą kolacją, po czym uczniowie, zazwyczaj z wielkim żalem opuszczają swoich rolników i wracają do Polski. Jednak bardzo często nawiązane znajomości są podtrzymywane, a młodzież chętnie wraca do gospodarstw, w których odbywali praktyki, na przykład w okresie wakacji.

Z opinii naszych uczniów, którzy do tej pory odbywali praktyki w Hrabstwie Bentheim jasno wynika, że pobyt w Niemczech w stu procentach spełnił ich oczekiwania. Nikt, z grona kierownictwa szkoły, nauczycieli, nie słyszał ani jednej krytycznej uwagi odnośnie tej inicjatywy, tak więc w kolejnych latach nie ma absolutnie żadnej konieczności dodatkowego zachęcania uczniów do wyjazdu do Niemiec. Ci, którzy byli, opowiadając o tym co widzieli i przeżyli, skutecznie rozbudzają pragnienie wśród swoich młodszych kolegów do przeżycia takiego doświadczenia. Głęboko wierzymy, ze nasi tegoroczni praktykanci, będą mieli podobne, bardzo pozytywne wrażenia z pobytu w Niemczech, i że będą godnie nas reprezentować, przyczyniając się do rozsławienia etosu polskiego młodego rolnika, jako pracowitego, twórczego i kompetentnego, bo tak nas tam postrzegają.

Łukasz Rogaczewski
nauczyciel języka niemieckiego
Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Bolesławowie

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto