Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kociewie. Pożegnanie z artystą Edmundem Zielińskim

Izabela Czogała - kustosz Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim
mat. prasowe
Dnia 12 sierpnia 2022 r. odszedł do wieczności nasz przyjaciel, artysta, regionalista, a także zasłużony działacz na rzecz kultury i sztuki Kociewia. Oznacza to niepowetowaną stratę dla bliskich i kultury regionalnej całego Pomorza. Od kilku lat zmagał się w nierównej walce z chorobą. Niestety ją przegrał. Urodził się w Białachowie, a od 1966 r. mieszkał w Trójmieście. Żył szczęśliwie przez 82 lata.

Edmund Zieliński zawsze będzie spostrzegany jako postać wybitna w naszym regionie ze względu na swój dorobek artystyczny, działalność edukacyjną i regionalną. Z powodzeniem zajmował się rzeźbiarstwem, malarstwem, poezją, publicystyką. Założył wraz z Krystyną Szałaśną Odział Gdański Stowarzyszenia Twórców Ludowych, któremu z powodzeniem prezesował przez 25 lat. Następnie był prezesem honorowym tej instytucji. Posiadał umiejętność zrzeszania twórców i pozytywnie wpływał na ich rozwój artystyczny. Podchodził do nich z wielkim szacunkiem, otaczał opieką, zawsze gotów do pomocy, traktując ich jak swoich przyjaciół. Udzielał się w Towarzystwie Miłośników Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim, a także Polskim Towarzystwie Ludoznawczym. Z wielkim zaangażowaniem brał udział we wszelkich możliwych wystawach, konkursach, festiwalach, jarmarkach, plenerach artystycznych związanych ze sztuką ludową rozgrywających się w regionie, ale też w kraju. Niekiedy był też współorganizatorem wspomnianych wydarzeń lub zasiadał w jury. Współpracował z instytucjami kulturalnymi na terenie Kociewia i reszty Pomorza.

Długoletnia działalność artystyczna z dominantą w postaci rzeźbiarstwa przedstawia nam artystę, który osiągnął perfekcję warsztatu rzeźbiarskiego, wypracował indywidualny styl i własną, oryginalną formę wypowiedzi artystycznej, utrzymaną w konwencji rzeźby ludowej. Podsumowaniem dorobku artysty okazała się wystawa pt. Życie i działalność Edmunda Zielińskiego w 60-lecie twórczości artystycznej, która miała miejsce w 2021 r. w Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim. W ciągu swojego życia został uhonorowany wieloma odznaczeniami, do których należą m.in. Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Złoty medal „Zasłużony dla kultury polskiej”, Medal Teodory i Izydora Gulgowskich, Złoty medal „Za zasługi dla kultury polskiej", Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi „Zasłużony Działacz Kultury", Medal Oskara Kolberga, Medal Stolema, a także otrzymał nagrodę za wybitne osiągnięcia na rzecz kultury przyznaną przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Pogrzeb odbędzie się 18 sierpnia 2022 r. w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej w Gdyni-Orłowie. Żegnamy Cię z wielkim smutkiem jako naszego Przyjaciela oraz z wdzięcznością za nieoceniony wkład w działalność na rzecz kultury i sztuki Kociewia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto