Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dla dzieci wypoczynek, dla policjantów więcej pracy. Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?

Kinga Furtak
Kinga Furtak
Za kilka dni w województwie pomorskim rozpoczną się ferie zimowe. Dla wielu młodych ludzi najbliższe 2 tygodnie będą czasem zabawy i odpoczynku. Nad bezpieczeństwem wszystkich tych, którzy wyjadą na zimowy wypoczynek i tych, którzy pozostaną w miastach czuwać będą policjanci.

W poniedziałek 29 stycznia w województwie pomorskim dla dzieci i młodzieży rozpoczynają się długo oczekiwane ferie zimowe. Dla nich to będzie okres wypoczynku, a dla policjantów czas wzmożonej pracy. Część dzieci z pewnością spędzi je na zorganizowanych zimowiskach. Nie zabraknie również osób, które przerwę w zajęciach szkolnych spędzać będą w miejscu zamieszkania.

- Ten dwutygodniowy okres jest szczególnie pracowity dla policjantów, którzy na co dzień będą dbać o bezpieczeństwo naszych wypoczywających dzieci. Już od pierwszych dni września policjanci wizytujący w najmłodszych klasach szkół podstawowych informują o bezpiecznych formach spędzania czasu wolnego. Szczególnie teraz przed samymi feriami funkcjonariusze rozmawiają z dziećmi o tym jak bezpiecznie wypoczywać na zimowisku lub spędzać czas wolny w domu - mówi asp. sztab. Marcin Kunka, rzecznik prasowy starogardzkiej policji.

Dodatkowo policjanci z drogówki w czasie ferii będą prowadzić wzmożone kontrole autokarów. Drodzy rodzice - jeśli macie uzasadnione podejrzenie, co do stanu trzeźwości kierowcy lub stanu technicznego autokaru, którym mają podróżować Wasze dzieci natychmiast powiadomcie o tym Policję. Funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na trzeźwość kierowców oraz stan techniczny kontrolowanych autobusów. Warto wiedzieć, że podstawowe informacje na temat autobusu (dane o badaniu technicznym, informację o polisie OC oraz dane techniczne pojazdu) można sprawdzić na stronie internetowej pod adresem https://bezpiecznyautobus.gov.pl/


Przed wyjazdem na zimowisko, dobrze zwrócić dziecku uwagę na to, aby:

- przestrzegało regulaminu zimowiska,
- nie rozmawiało z osobami przypadkowo poznanymi i nie przyjmowało poczęstunku oferowanego przez osoby - nieznajome,
- nie oddalało się z miejsca wypoczynku bez wiedzy opiekuna,
- zachowało szczególną ostrożność przy przechodzeniu przez drogę i nie bawiło się w pobliżu ulicy czy torowiska.

Jeśli nasze dzieci zostają w domu, zadbajmy o to aby:

- umożliwić im korzystanie z półkolonii, zajęć w szkołach, świetlicach, domach kultury czy kołach zainteresowań,
- jeżeli dzieci pozostają w domu, to na czas nieobecności dorosłych domowników zapewnijmy najmłodszym opiekę osoby zaufanej,
- zostawmy przy telefonie numery do opiekunów lub osób zaufanych oraz numer alarmowy,
- przekażmy zaufanym sąsiadom klucze do domu na wypadek potrzeby udzielenia pomocy, np. otworzenia drzwi w - przypadku pożaru lub wzywania pomocy przez dziecko z mieszkania,
- przypominajmy dzieciom o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania osób nieznajomych.

Jeśli dziecko przebywa poza domem na placu zabaw lub podwórku, powinno pamiętać, że mogą się nim interesować osoby nie zawsze uczciwe. Należy dziecko nauczyć, aby:

- nie opowiadało o wyposażeniu domu, zasobach rodziny i stanie majątkowym rodziców,
klucze do mieszkania nosiło zawsze dobrze zabezpieczone pod odzieżą i nie podawało nikomu adresu zamieszkania,
- nie ulegało namowom osób nieznajomych, aby wpuścić je do mieszkania pod pozorem np. przekazania rodzicom rzeczy lub dokumentów,
- nie przebywało w miejscach zbierania się osób palących papierosy, spożywających alkohol, czy używających środków odurzających lub tzw. dopalaczy.
- nie wsiadało do samochodów osób nieznajomych,
- nie nawiązywało kontaktów z nieznajomymi proponującymi słodycze, poczęstunek, spacer w miejsca ustronne lub - zapraszającymi do swoich mieszkań,

Podstawowe zasady bezpiecznej zabawy na lodzie:

- jeśli to możliwe, zorganizujmy dzieciom zabawy na nadzorowanych lodowiskach i ślizgawkach. Będziemy wówczas pewni, że nasze pociechy mają zapewnioną fachową opiekę osób dorosłych.
- należy przestrzec dzieci, aby nie wchodziły na zamarznięte rzeki, sadzawki, stawy i jeziora. Pokrywa lodowa przysypana śniegiem może okazać się zdradliwa, ponieważ nie widać przerębli.
- na lód powinny wchodzić co najmniej dwie osoby – mogą one przebywać w pewnej odległości od siebie, ale zawsze w zasięgu wzroku. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na lód, jeśli w pobliżu nikogo nie ma (dotyczy to także wędkarzy).
- jeśli usłyszymy trzeszczenie lodu, nie zatrzymujmy się, ale natychmiast zawróćmy w kierunku brzegu.
- szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów i przy brzegach, ponieważ zwykle w tych miejscach lód jest cieńszy.

Co robić, jeśli pod kimś załamie się lód:

- w przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej położyć się, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie.
- kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.
- jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec.
- jeśli sami nie jesteśmy w stanie udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej.
- po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła.
- w miarę możliwości poszkodowanemu należy podać do picia jakiś ciepły napój. Osobę poszkodowaną powinien także obejrzeć lekarz.


Czas przy komputerze – zadbajmy o to aby nasze dziecko:

- naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie,
- nie podawało przez Internet swojego adresu, numeru telefonu oraz innych informacji, na podstawie których można ustalić miejsce zamieszkania. Coraz więcej osób, próbuje w sieci nawiązywać kontakty towarzyskie. Niestety Internet może być groźny, nie wszyscy mają uczciwe zamiary,
- nie informowało internetowych znajomych o codziennych zwyczajach, np. kiedy i gdzie wychodzimy, czy kiedy i gdzie planujemy wyjechać,
- przypominajmy dzieciom, że prowadząc korespondencję muszą pamiętać o tym, że osoba po drugiej stronie komputera nie musi im mówić prawdy o sobie,
- uczulmy nasze pociechy, aby nie zgadzały się na spotkania z nowopoznanymi osobami w Internecie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto