Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

6 lipca bezpłatny dyżur prawnika

Redakcja
Przed bezpłatnym dyżurem w naszej redakcji zapytaliśmy mecenasa Piotra Juchniewicza o kwestie związane z odpowiedzialnością rodzica za szkody, które wyrządzi jego dziecko.

- Należy podkreślić, że dziecko, które nie ukończyło 13 lat nie ponosi odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę - wyjaśnia mec. Piotr Juchniewicz. - Jedynym odpowiedzialnym za naprawienie szkody jest osoba, która powinna sprawować nadzór nad dzieckiem, a jednocześnie nie sprawowała nadzoru w sposób właściwy. Najczęściej są to rodzice, ale nie tylko oni. W trakcie zajęć szkolnych podmiotem odpowiedzialnym jest szkoła. Podobnie sytuacja kształtuje się w przypadku wyjazdu na kolonie lub inny zorganizowany wyjazd, w ramach którego miało mieć zapewnioną opiekę. Osoby pełniące nadzór mogą bronić się przed roszczeniami o naprawienie szkody wyrządzonej przez dziecko, udowadniając, że pełniły sumiennie swoje obowiązki nadzoru nad dzieckiem albo wykazując, że szkoda powstałaby również wówczas, gdyby nadzór był sprawowany w sposób sumienny.
- Po ukończeniu 13 lat dzieci mogą odpowiadać za spowodowane przez siebie szkody, ale nie muszą - dodaje adwokat. - Zależy to od stopnia ich rozwoju psychofizycznego, który musi być każdorazowo stwierdzony w przypadku zaistnienia szkody. W wypadku stwierdzenia niedostatecznego stopnia rozwoju dziecka do pociągnięcia go do odpowiedzialności za szkodzę, roszczenie kieruje się do opiekuna sprawującego nad tym dzieckiem pieczę (ustawowego lub wynikającego z umowy). Równie ważne jest, by rodzice nie pozostawiali dziecka pod opieką starszego rodzeństwa, które nie ukończyło 18 lat. Nie zwalnia ich to od odpowiedzialności z tytułu wyrządzonych przez dziecko szkód. Co do zasady roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym przedawnia się z upływem lat 3, od daty w której poszkodowany dowiedział się o zaistnieniu szkody i ustalił osobę odpowiedzialną do jej naprawienia, jednak termin ten nie może być dłuższy niż 10 lat od dnia zaistnienia szkody. W takim wypadku rodzicom lub opiekunom dziecka przysługuje środek procesowy jakim jest zarzut przedawnienia roszczenia.

Przypominamy, że kancelaria Mikolcz i Wspólnicy udziela darmowych porad prawnych dla osób poszkodowanych m.in. w wypadkach drogowych, wypadkach przy pracy i zdarzeniach medycznych. Każdy poszkodowany może umówić się na bezpłatne spotkanie z prawnikiem - tel. 58 573 17 34, e-mail na adres [email protected]. Więcej informacji na www.mikolcz-odszkodowania.pl

6 lipca w godz. 10-11 bezpłatnych porad będzie udzielała mec. Agnieszka Mikolcz z Kancelarii Prawnej Mikolcz Rakuć Trowski i Wspólnicy. Warunkiem jest posiadanie aktualnego "Dziennika Bałtyckiego".

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto