Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starogard pomaga Ukrainie. Gdzie i jak można pomóc, gdzie szukać pomocy

Kinga Furtak
Kinga Furtak
W Starogardzie Gdańskim działa Miejski Punkt Koordynacyjny Pomocy dla Uchodźców z Ukrainy. Punkt znajduje się w Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Mickiewicza 1. Jest czynny od 28 lutego do odwołania stacjonarnie od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 do 18:00, telefonicznie całą dobę.

Obywatele ukraińscy objęci ochroną międzynarodową, przybywający do Starogardu Gdańskiego, mogą zgłosić się do miasta po pomoc. Prezydent Janusz Stankowiak zarządzeniem uruchomił – Miejski Punkt Koordynacyjny Pomocy dla Uchodźców z Ukrainy, który mieści się w Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Mickiewicza 1.

Punkt jest czynny stacjonarnie w godz. 7.30 – 18:00, ale telefonicznie można kontaktować się całą dobę. Koordynatorem akcji pomocowej jest Magdalena Wodzik.

Kontakt telefoniczny: + 48 790 301 104 (koordynator Magdalena Wodzik)

Można też dzwonić pod numer: +48 665 620 686

MPKPdUzU koordynuje pomoc w zakresie:
– tymczasowego zakwaterowania i wyżywienia;
– transportu do miejsca zakwaterowania,
– pomocy medycznej, w tym psychologicznej;
– pomocy prawnej;
-opieki odpowiednio do wieku w żłobku, przedszkolu lub szkole dzieciom będącym Uchodźcami z Ukrainy.

Ponad 200 miejsc gotowych na przyjęcie uchodźców z Ukrainy

Miasto nawiązało współpracę z właścicielem hotelu Bachus w celu zapewnienia tymczasowego zakwaterowania i wyżywienia dla obywateli Ukrainy, szukających schronienia przed wojną w naszym mieście. Do dyspozycji ma 120 miejsc.

Dodatkowo 34 osoby prywatne z miasta i okolic zadeklarowały gotowość przyjęcia ukraińskich uchodźców do swoich domów. Z deklaracji wynika, że do dyspozycji jest ponad 70 miejsc dla rodzin z dziećmi. Wszystkie adresy zostały umieszczone w miejskiej bazie noclegowej. którą Miasto tworzy na okoliczność pomocy uchodźcom z Ukrainy. Osoby, które chciałby pomóc w ten sposób, proszone są o wysłanie informacji na adres mailowy : [email protected] z podaniem kontaktu, adresu i liczby oferowanych miejsc noclegowych.

Pomocy prawnej w Starogardzie udziela radca prawny Agnieszka Czech, kontakt tel.: + 48 535 305 227; e-mail: [email protected].

Osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, nie muszą rejestrować się w punktach recepcyjnych ani martwić o formalności. Osoby uciekające z Ukrainy, szukające schronienia w Polsce, nie muszą obawiać się o legalność swojego pobytu. W najbliższych dniach nie trzeba też składać żadnych wniosków w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców, urzędach wojewódzkich czy placówkach Straży Granicznej. To samo dotyczy obywateli Ukrainy, którzy są w Polsce, a ich dokumenty pobytowe utraciły ważność.

Aktualne informacje dla obywateli Ukrainy są dostępne na stronie ua.gov.pl.

Zbiórki rzeczy i najpotrzebniejszych rzeczy codziennego użytku

Cały czas trwają też w mieście zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy, w tym środków higienicznych, żywności o długim terminie ważności, leków i środków opatrunkowych. Potrzebne są też koce, śpiwory, termosy, poduszki, łóżeczka dla dzieci. Zbiórki prowadzone są w 10 punktach (informacja w galerii zdjęć)

Istnieje też możliwość wpłaty pieniędzy na specjalne konto nr 86 1500 1025 1210 2007 7718 0000 z dopiskiem „działania pomocowe dla Ukrainy”

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto