MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Starogard Gd. Rozmawiali o problemach i możliwościach ich rozwiązania. Spotkanie zorganizował miejski radny Wojciech Pielecki

Kinga Furtak
Kinga Furtak
Organizuje spotkania, aby porozmawiać o sprawach dzielnicy. Miejski radny Wojciech Pielecki po raz kolejny zaprosił mieszkańców Alei Wojska Polskiego i okolicznych ulic do wspólnej debaty z władzami miasta, przedstawicielami spółdzielni, straży miejskiej i policji.

Spotkania organizowane przez miejskiego radnego Wojciecha Pieleckiego są okazją do porozmawiania o aktualnych problemach, z którymi borykają się mieszańcy tej części Starogardu Gdańskiego. Inicjatywa cieszy się dużą popularnością. Radny konsekwentnie organizuje spotkania od 2016 roku.

Poniedziałkowe rozmowy, 18 listopada krążyły głownie wokół spraw dotyczących remontu ulicy Osiedlowej, peronów kolejowych, dostępności obiektów użyteczności publicznej dla osób z niepełnosprawnościami, remontów w blokach mieszkaniowych, bezpieczeństwa i walki ze smogiem.

Uczestnicy spotkania chętnie zabierali głos. - Mieszkam w kamienicy znajdującej się przy Alei Wojska Polskiego - tłumaczy mieszkanka. - Po opadach deszczu, mamy zalane piwnice. Spływa tam nie tylko woda, ale także szlam. Czasami poziom sięga do kolan. Czy nasza kamienica długo wytrzyma takie podtopienia? Kiedy trwał remont alei, zgłaszaliśmy, że może być problem, bo nowe rury kanalizacyjne, które zostały położone, są dużo węższe od poprzednich.

Okazuje się, że magistrat zna sprawę. - To nie jest przyczyna modernizacji ulicy i zbyt małej średnicy rur - zapewnia Tadeusz Błędzki, wiceprezydent Starogardu Gdańskiego. - Będziemy rozwiązywać ten problem kompleksowo. Dotyczy większej liczby budynków.

Podczas spotkania poruszono także temat jednej z ulic.

– Modernizacja ulicy Osiedlowej ułatwi mieszkańcom komunikację poprzez bezpośrednie połączenie jej z ulicą Kolejową – powiedział naczelnik WTI Janusz Karczyński. – Dzięki tej inwestycji pojawi się dodatkowych 35 miejsc postojowych. Ulica zostanie oświetlona, a przestrzenie pomiędzy blokami doświetlone – poinformował dalej naczelnik. – Przy realizacji tej inwestycji, zamierzamy wykorzystać spec ustawę i na podstawie pozwolenia ZRID wejść w obszar niezagospodarowanej działki, która oddziela od siebie ulice: Osiedlową i Kolejową. Naczelnik przypomniał, że teren, na którym ma powstać droga łącząca obie ulice, jest własnością prywatną. – Od wielu lat prowadzimy z właścicielem negocjacje w tej sprawie. Pozwolenie ZRID ułatwi nam to zadanie. Niestety uzyskanie go wymaga czasu. W tej chwili kończymy dokumentację techniczną. Inwestycję planujemy realizować w latach 2021-2022 – zakończył naczelnik.

– Skoro inwestycja planowana jest dopiero za dwa trzy lata, czy można tam zainstalować progi zwalniające – zapytała jedna z mieszkanek. – Idąc z wnuczką ulicą Osiedlową, często zastawianą autami, musimy uważać na samochody, które w tej wąskiej przestrzeni wcale nie zwalniają i są zagrożeniem dla pieszych – dodała.

– Niestety parametry tej drogi uniemożliwiają instalację progów zwalniających. Ulica jest za wąska – wyjaśnił wiceprezydent Tadeusz Błędzki. – Kierowcy powinni przestrzegać przepisów. Tam obowiązuje strefa zabudowania, a zatem prędkość nie powinna przekraczać 20 km/h. Pomyślimy jednak o dodatkowych spowalniaczach – zapewnił wiceprezydent.

Mieszkańcy dopytywali też o plany Spółdzielni Mieszkaniowej “Kociewie” wobec działek, które mają być przedmiotem zamiany gruntów z miastem.

– Plan jest taki, aby zrobić tam nowoczesny plac gier i zabaw – wyjaśnia Wiesław Wrzesiński, prezes SM “Kociewie”. – Chcemy połączyć ten teren z istniejącym obok, gdzie działa dawny ogródek jordanowski i stworzyć, jeden duży, ogrodzony plac zabaw. Kiedy to nastąpi, jeszcze nie wiemy. Do tego czasu mieszkańcy mogą uprawiać swoje ogródki – dodał prezes SM “Kociewie”.

Radny Wojciech Pielecki przypomniał, że mieszkańcy korzystają z placu zabaw Jacek i Agatka. Dodał, że plac został ostatnio wzbogacony o siłownię pod chmurką w ramach projektu OSA za kwotę 50 tys. zł, a w przyszłym roku zostanie rozbudowany w ramach zwycięskiego projektu BO 2020. – W tej sytuacji, może lepiej byłoby przeznaczyć pieniądze nie na dodatkowy plac zabaw, ale na inwestycje mieszkaniowe – zasugerował radny.

Podczas spotkania uwagę poświęcono również na kwestie bezpieczeństwa w mieście oraz dostępności obiektów użyteczności publicznej dla osób niepełnosprawnych. Mieszkańcy zgłaszali swoje uwagi, spostrzeżenia i obserwacje, a prezydenci oraz przedstawiciele zaproszonych jednostek odpowiadali na pytania i notowali uwagi, które wymagały interwencji. Asp. Maciej Olejniczak podziękował mieszkańcom za współpracę. Podkreślił, że dzielnica należy do spokojnych i że odnotowują tu coraz mniej przestępstw.

Wojciech Pielecki przedstawił też dwa podsumowania zadań zrealizowanych przez miasto w 2019 roku i tych, które zgłosił do realizacji w 2020 roku dla obszaru Alei Wojska Polskiego, ulic:Gdańskiej, Kolejowej, Grunwaldzkiej idt. Od mieszkańców otrzymał także podziękowania za szybka i sprawną pomoc przy rozwiązaniu spraw dotyczących dzielnicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto