Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skarszewy: Odpady do usunięcia

Maciej Jędrzyński
Sławomir Kratiuk ze sp. Geokonsult omawiał wyniki badań wykonanych w żwirowni w Wolnym Dworze
Sławomir Kratiuk ze sp. Geokonsult omawiał wyniki badań wykonanych w żwirowni w Wolnym Dworze Fot. Maciej Jędrzyński
Odpady ze żwirowni w Wolnym Dworze, w gm. Skarszewy, mają być wywiezione, a właściciel terenu ma pokryć koszty wykonanych tam badań.

Tak postanowiła jednogłośnie komisja doraźna Rady Miasta i Gminy Skarszewy powołana w celu wyjaśnienia kwestii dotyczących ziemi przywiezionej na teren żwirowni z budowy stadionu w Letnicy. Pierwszy wniosek przyjęty przez komisję mówi o tym, że właściciel terenu usunie 6 tys. ton odpadów i na jego koszt ma być wykonany potem monitoring tego obszaru; drugi wniosek stanowi o tym, że burmistrz Dariusz Skalski wystąpi do właściciela o zwrot kosztów badań geologicznych (18 tys. zł).

- W świetle badań nie ma żadnych wątpliwości, że w Wolnym Dworze są odpady i zgodnie z prawem władze miasta i gminy wręcz muszą nakazać ich wywiezienie - mówiła na spotkaniu komisji Katarzyna Głowala, główny specjalista z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku, przypominając, że teren ten w wyniku rekultywacji ma być terenem dla celów rolniczych. To ziemia z Letnicy posłużyła do rekultywacji - zdaniem specjalisty RDOŚ starosta może cofnąć decyzję rekultywacyjną wydaną właścicielowi żwirowni, bo zgodnie z nią miała tam trafić ziemia bez odpadów.

- To oczywiste, że w tej sytuacji podatnicy z naszej gminy nie mogą być obciążani poniesionymi kosztami - uzasadniał przyjęte wnioski Andrzej Flis, przewodniczący komisji doraźnej.

Przyjęte przez komisję wnioski ma realizować teraz burmistrz Dariusz Skalski. Nie było go na spotkaniu komisji - przebywał na delegacji. W rozmowie telefonicznej nie chciał komentować decyzji komisji, zanim ich nie pozna oficjalnie. Zapytaliśmy jednego ze współwłaścicieli żwirowni, czy doprowadzi do wywiezienia odpadów i pokryje wymienione koszty, ale też niczego nie chciał komentować.

Przypomnijmy, że spółka Geokonsult wykonała badania na żwirowni w Wolnym Dworze wiosną tego roku. Stwierdzono przekroczenia norm w niektórych punktach terenu - chodzi o zawartość ołowiu, cynku, baru i miedzi. Największe w przypadku cynku (w jednym z otworów niemal dwukrotnie) oraz miedzi. Ponadto, w wodzie podziemnej stwierdzono w niektórych punktach zawartość chromu i siarczanów. Zalecono okresowe badania kontrolne wód na tym obszarze (niedaleko jest rzeka Wietcisa). W toku badań okazało się też, że przywieziono tam nie 25 tys. ton, jak pierwotnie podawano, ale ponad trzykrotnie więcej ziemi z Letnicy. We wnioskach zawartych w opracowaniu stwierdza się, że odpady nie stanowią nadzwyczajnego zagrożenia dla środowiska oraz zdrowia i życia ludzi na przyległym obszarze. Co oznacza owe "nadzwyczajne zagrożenie"?

- Na terenach przemysłowych występują nawet tysiąckrotne przekroczenia norm, a tutaj te przekroczenia są niskie, nie są to wartości toksyczne - tłumaczył Sławomir Kratiuk, właściciel spółki Geokonsult.

Nie obyło się bez niespodzianek. W czasie spotkania Katarzyna Głowala z RDOŚ zacytowała pismo, z którego wynika, że burmistrz już w sierpniu ub.r. nakazał wywóz ze żwirowni ponad 200 ton odpadów (szmaty, kości, szkło). RDOŚ została o tym poinformowana pisemnie, ale komisja dotąd nie znała treści pisma. Co ciekawe, magistrat kontrolował na bieżąco wywóz odpadów poprzez obserwacje dokonywane przez pracowników Urzędu Miasta, którzy często jeżdżą drogą powiatową w pobliżu wyrobiska.

Zaczęło się półtora roku temu

Ciężarówki z ziemią z terenu budowy Baltic Arena w Letnicy trafiły do Wolnego Dworu na początku 2009 r. i posłużyły do rekultywacji wyrobiska żwirowni. W gminie zaczęto obawiać się, że są tam szkodliwe odpady. Badania WIOŚ z połowy 2009 r. wykazały, że w ziemi są m.in. fragm. kości, szkło, gruz i szmaty oraz stwierdzono niewielkie przekroczenia cynku oraz węglowodorów. Zaniepokojeni radni zainicjowali dokładniejsze badania ziemi - zrobiła je spółka Geokonsult.

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto