Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiany w prawie spadkowym. To czeka na spadkobierców. Od kiedy? Kto ma prawo do dziedziczenia ustawowego? Sprawdź

Agnieszka Kostuch
Agnieszka Kostuch
Dziedziczenie ustawowe występuje w momencie, w którym spadkodawca nie pozostawił testamentu, okazał się on nieważny lub wszyscy powołani do dziedziczenia odrzucą spadek bądź nie będą mogli dziedziczyć.
Dziedziczenie ustawowe występuje w momencie, w którym spadkodawca nie pozostawił testamentu, okazał się on nieważny lub wszyscy powołani do dziedziczenia odrzucą spadek bądź nie będą mogli dziedziczyć. Pixabay - zdjęcie ilustracyjne
Szykują się zmiany w prawie spadkowym. Wprowadzą je nowe przepisy, które m.in. lepiej zabezpieczają sytuację prawną spadkobierców - w tym m.in. osób małoletnich oraz całkowicie ubezwłasnowolnionych. Sprawdźcie, co się zmieni i jak prezentuje się prawo spadkowe w 2023 r.

Spis treści

Dziedziczenie ustawowe - kogo dotyczy?

Dziedziczenie ustawowe występuje w momencie, w którym spadkodawca nie pozostawił testamentu, okazał się on nieważny lub wszyscy powołani do dziedziczenia odrzucą spadek bądź nie będą mogli dziedziczyć.

Prawo spadkowe - kto ma prawo do spadku w myśl dziedziczenia ustawowego?

Kolejność dziedziczenia ustawowego określa kodeks cywilny.

W pierwszej kolejności do spadku są powołane dzieci spadkobiercy oraz jego małżonek. Dziedziczą w równych częściach, ale małżonek jest dodatkowo chroniony - część, która mu przypadnie, nie może być mniejsza niż 25% całości spadku. Jeśli dziecko nie dożyło otwarcia spadku, odpowiedni udział przypadnie jego dzieciom. Pociechy przysposobione dziedziczą tak, jak dzieci biologiczne.

Jeśli spadkobierca nie miał dzieci, spadek należy się jego rodzicom po równo. Gdy nie ma już ich na świecie, przypada rodzeństwu spadkobiercy w równych częściach.

Jeśli także ich nie ma na świecie, prawo do majątku w kolejności mają:

  • dziadkowie, pasierbowie,
  • gmina i skarb państwa.

Zmiany w prawie spadkowym - co się zmieni?

W prawie spadkowym szykują się zmiany. Przewiduje je rządowy projekt, który został przyjęty pod koniec 2022 r. i został przygotowany przez resort sprawiedliwości. Miałby objąć trzecią grupę spadkową - miałaby zostać zawężona m.in. do dziadków oraz rodzeństwa rodziców spadkobiercy. Wyłączeni od dziedziczenia zostaliby dalsi zstępni dziadków spadkobiercy.

Przyjęcie lub odrzucenie spadku - takie zmiany zostaną wprowadzone

To jednak nie jest jedyna zmiana, która jest przewidywana. Modyfikacji ulegną też oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało na swojej stronie, że spadkobierca na przyjęcie lub odrzucenie spadku będzie miał sześć miesięcy od dnia, w którym otrzymał informację o śmierci spadkodawcy. Termin miałby zostać zawieszony w sytuacji, kiedy złożenie takiego dokumentu będzie wymagać zezwolenia sądu opiekuńczego.

Kiedy wejdą w życie zmiany w prawie spadkowym?

Planowane przepisy miałyby wejść w życie po trzech miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiany w prawie spadkowym. To czeka na spadkobierców. Od kiedy? Kto ma prawo do dziedziczenia ustawowego? Sprawdź - Dziennik Bałtycki

Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto