Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmarła 12-letnia Ewa z Tczewa. Dziewczynka zmagała się guzem mózgu!

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
Ponad rok temu pisaliśmy o 10-letniej Ewie z Tczewa, która wzięła udział w akcji Fundacji Rak'n'Roll i przekazała dla chorych na raka swoje włosy. W maju tego samego roku zdiagnozowano u małej tczewianki guza mózgu - glejaka. Wczoraj 12-letnia Ewa przegrała swoją walkę z rakiem.

Diagnoza, której nie powinien usłyszeć żaden rodzic - guz mózgu. To najczarniejszy scenariusz, jaki może dotknąć dziecko, rodziców, rodzinę. Nikt tego się nie spodziewał, że ta rezolutna, zawsze uśmiechnięta i skora do pomocy innym dziewczynka sama jest ciężko chora.

- Jesteśmy normalną, kochającą się rodziną: mama - Magda, tata - Piotr, syn - Michał i córka - Ewa - mówili nam wówczas zdruzgotani diagnozą rodzice jeszcze 10-letniej Ewy. - Dzień dziecka powinien być dniem radosnym i przynoszącym szczęście a stał się dla nas dniem najczarniejszej wiadomości, jaką moglibyśmy usłyszeć… Guz pnia mózgu zdiagnozowany u naszej Ewki.

Ewa była bardzo żywiołową, energiczną i radosną 10-latką. Zabawy z koleżankami po szkole, rolki, rower, deskorolka były dotąd na porządku dziennym. Cechuje ją niespotykana empatia, brała z rodzicami udział w wielu akcjach charytatywnych, których celem była pomoc innym dzieciom czy zwierzętom.

Przez wiele miesięcy Ewka nie ścinała swoich pięknych włosów, by oddać je dla Fundacji Rak’n’Roll, co uczyniła zaledwie 3 miesiące przed usłyszeniem, że sama zmaga się z chorobą nowotworową. W każdym środowisku, w którym się znajduje zjednuje sobie momentalnie grono przyjaciół. Każda chwila spędzona z rówieśnikami dawała jej więcej energii i pomysłów.

- Wczoraj obchodziła 12 urodziny i wczoraj pobiegła do Nieba. Nasza cudowna, wrażliwa artystka, o najpiękniejszym sercu, pobiegła malować tęczę u Pana w Niebie - możemy przeczytać na stronie Pomoc dla Ewki.

Glejak mózgu - objawy, leczenie

Objawy glejaka mózgu zależą przede wszystkim od tego, w jakiej części narządu zlokalizowany jest guz oraz jak duża jest masa.

Można wyróżnić ogólne objawy glejaka, które pojawiają się niemal za każdym razem, gdy guz jest na tyle masywny, że zwiększa się ciśnienie wewnątrzczaszkowe. Są to: bóle i zawroty głowy, mdłości i wymioty, brak koncentracji, zaburzenia pamięci i otępienie, a niekiedy również epizody padaczkowe.

Bardziej specyficzne objawy glejaka mózgu dotyczą poszczególnych zmysłów. Mogą pojawić się zaburzenia słuchu i mowy, nieprawidłowości w widzeniu, różnego rodzaju zaburzenia czucia lub niedowład. Dlatego każdego rodzaju objaw neurologiczny w połączeniu w wyżej wymienionymi objawami ogólnymi, powinien wzbudzić niepokój.

W leczeniu glejaka najczęściej w pierwszej kolejności stosuje się chirurgiczne usunięcie guza.Często jednak ze względu na lokalizację w okolicy kluczowych elementów mózgu wycięcie jest zupełnie niemożliwe bądź glejaka nie da się usunąć w całości. Jako leczenie wspomagające stosuje się więc chemio- i radioterapię. Niekiedy wykorzystuje się również wirusoterapię, immunoterapię oraz terapie genowe. Dobre wyniki w badaniach dało również zastosowanie THC, jednak terapia ta wymaga dalszych badań.

W przypadku glejaka rokowania zależą głównie od tego, z jakim stopniem złośliwości mamy do czynienia. Ogólne statystyki nie są dobre; pierwszy rok od zdiagnozowania choroby przeżywa tylko połowa pacjentów. Pacjenci z glejakiem IV stopnia — np. glejakiem wielopostaciowym czy rdzeniakiem — zazwyczaj nie przeżywają 12 miesięcy. Im niższy stopień złośliwości, tym lepsze rokowania. Pacjenci z glejakiem I stopnia — np. gwiaździakiem włosianokomórkowym — mają aż o 17 razy większe szanse na przeżycie.Szacuje się, że po 10 latach od diagnozy przy życiu jest aż 47 proc. chorych.

Nowotwory u dzieci

Nowotwory u dzieci stanowią drugą co do częstości przyczynę zgonów. Najmłodsi najczęściej chorują na białaczkę – stanowi ona 26% wszystkich chorób nowotworowych wieku dziecięcego. Następnie występują nowotwory układu krwiotwórczego (chłoniak Hodgkina i chłoniaki nieziarnicze) stanowiące 16%, guzy mózgu – 22%, a 30% to pozostałe nowotwory lite. Szacuje się, że każdego roku w Polsce diagnozę „nowotwór złośliwy” stawia się u około 1200 – 1300 dzieci.

W Polsce rozpoznanie nowotworów dziecięcych następuje najczęściej w zaawansowanym stadium raka (III i IV stopień), co jest jedną z przyczyn niepowodzeń terapeutycznych. Trudności w postawieniu szybkiej diagnozy mogą wynikać z tego, że choroby nowotworowe u dzieci są dość rzadkie – stanowią zaledwie 1,5% nowotworów występujących w całej populacji. Dodatkowo nowotwory u dzieci mogą dawać nietypowe i niespecyficzne objawy choroby nowotworowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto