Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa "Odblask Tajemnicy" w hołdzie Janowi Pawłowi II

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
archiwum prywatne Stefana Kukowskiego
Tczewianie Jarosław, znany współczesny malarz polski, designer i jego ojciec Stefan (zaprojektował ponad dwieście tablic, medali i monumentów, w większości o tematyce patriotycznej) Kukowscy przygotowali wystawę poświęconą Ojcu Świętemu. Wystawa malarska „Odblask Tajemnicy” jest odpowiedzią na list Jana Pawła II do artystów z 4 kwietnia 1999 r. Rok 2020 został ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej rokiem św. Jana Pawła. Co prawda wystawa ze względu na COVID nie jest dostępna dla zwiedzających, ale można ją obejrzeć w internecie.

Pomysłodawcy unikatowej wystawy uważają, że rok Świętego Jana Pawła II to dobra okazja, by środowiska twórcze włączyły się w jego obchody, dając plastyczny wyraz przeżywaniu swej wiary w XXI w.

- Niewątpliwie spotkania, nauczanie i charyzma Ojca Świętego odciskając swe niezauważalne piętno na mym życiu spowodowała, iż z radością podjąłem się nowego wyzwania - mówi Stefan Kukowski, przeor Przeoratu Pomorskiego Orderu Świętego Stanisława. - Wystawa malarska „Odblask Tajemnicy” jest moją i syna Jarosława odpowiedzią na list Jana Pawła do artystów.

Przypomnijmy, 4 kwietnia 1999 r. papież Jan Paweł II napisał „List do artystów”. Zwracał się w nim bezpośrednio do twórców kultury, wyrażając uznanie dla ich pracy i zachęcając ich do przedstawiania tajemnicy Boga w swych dziełach.

- Na pewno nie bez znaczenia jest fakt, że Karol Wojtyła sam był artystą - za młodu aktorem, a przez całe życie pisarzem i poetą - uważa Stefan Kukowski. - W „Liście do artystów” św. Jan Paweł z ubolewaniem zauważa, że drogi wiary i sztuki współczesnej rozeszły się, i apeluje do artystów, by powrócili do źródła inspiracji, jakie stanowić może Sacrum.

Pomysłodawca wystawy zastanawiał się, czy artyści odpowiedzieli na ten list papieża... - Pojedynczy twórcy być może tak, ale wystawa „Odblask Tajemnicy” jest próbą zbiorowego odzewu na postulat zawarty w liście Ojca Świętego do artystów - zauważa tczewianin. - Zaprosiłem dwunastu artystów malarzy, by środkami sztuki współczesnej, z wrażliwością i temperamentem właściwym naszej epoce, wyrazili ponadczasowe religijne tematy. Dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebna jest dobra sztuka chrześcijańska. W obliczu coraz częstszych profanacji, prowokacji i bluźnierstw, potrzebne jest antidotum w postaci sztuki na wysokim poziomie artystycznym, tworzonej przez artystów posługujących się warsztatem malarskim w pełni świadomie i fachowo, przekazującej tematy religijne w sposób komunikatywny dla współczesnego widza. Św. Jan Paweł w swym „Liście do artystów” pisze m.in.: „Gdy idąc za głosem natchnienia [artyści] tworzą dzieła naprawdę wartościowe i piękne, nie tylko wzbogacają dziedzictwo kulturowe każdego narodu i całej ludzkości, ale pełnią także cenną posługę społeczną na rzecz dobra wspólnego.(…) Dlatego wystawa „Odblask Tajemnicy”, odpowiadając na apel św. Jana Pawła, stanowi świadectwo wiary współczesnych artystów i może pełnić ważną funkcję ewangelizacyjną, przybliżającą współczesnemu człowiekowi wartości chrześcijańskie za pomocą plastycznie wyrażonego Piękna.

- Zorganizowane przez szkoły czy parafie zwiedzanie wystawy może być cennym uzupełnieniem pracy duszpasterskiej - podkreślają ojciec i syn.
Po objęciu wystawy „Odblask Tajemnicy” patronatem przez biskupa w poszczególnych miejscowościach dochodzi patronat Prymasa Polski.

Organizatorem wystaw jest Przeorat Pomorski Orderu Świętego Stanisława ze mną - Wielkim Kanclerzem Orderu na czele.

Przygotowana przez tczewian wystawa stała się inauguracją obchodów Roku św. Jana Pawła II w Polsce. W uroczystości wziął udział biskup Diecezji Kieleckiej Jan Piotrowski, patron wystawy.

- Komisarz wystawy, ks.dr Paweł Tkaczyk - dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Kielcach zauważył, że wszystko, „co prezentują artyści w związku z setną rocznicą urodzin papieża może dać nam satysfakcję. Te prace zwracają uwagę przede wszystkim na nauczanie Jana Pawła II. Poprzez ekspozycję chcemy znaleźć odpowiedź na pytania dotyczące związku między artystami, a Kościołem, między sztuką, a wiarą, czyli kwestii poruszonych przez papieża w liście - przywołuje słowa komisarza wystawy Stefan Kukowski.

Biskup diecezji kieleckiej Jan Piotrowski stwierdził, iż sztuka jest tak bogata, że zawsze trzeba szukać w niej czegoś więcej niż dotąd. Ta wystawa zachęca nas w pewien sposób do szukania w sztuce harmonii i piękna - dodał biskup, który tego dnia jako pierwszy został odznaczony Medalem Roku Jana Pawła II.

Wystawa składa się z 48 prac. Druga odsłona wystawy związana jest z Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka” w Wiśle.

Obecnie, ze względu na światową pandemię wystawę można zobaczyć w mediach społecznościowych.
- Liczę, iż od czerwca powróci ona do wielu miast Polski, ale też do Wilna, Lwowa, Budapesztu i Londynu - mówi Stefan Kukowski. - Zapewne Rok Świętego Jana Pawła II zostanie przesunięty na 2021 właśnie ze względu na COVID. Zapraszam na wernisaże.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto