Wyrok w głośnej sprawie. Dzięki kasacji Prokuratora Generalnego sprawca ataku na dziecko trafi do więzienia

PLK
Fot. Wojciech Matusik
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Sąd Apelacyjny w Gdańsku – który wskutek wygranej kasacji Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro ponownie rozpoznawał apelację prokuratury od wyroku dotyczącego sprawcy uderzenia dziecka kamieniem – uwzględnił stanowisko oskarżyciela w zakresie zaostrzonej kwalifikacji czynu, skazując oskarżonego na karę 4 lat pozbawienia wolności – dowiedział się portal polskatimes.pl w Prokuraturze Krajowej.

Do zdarzenia, opisywanego później szeroko przez media, doszło 15 października 2017 roku w Starogardzie Gdańskim. Młody mężczyzna – Nikodem Ch. – rzucił wówczas kamieniem w kierunku bawiącej się czwórki dzieci w wieku 3, 5, 8 i 14 lat. Kamień uderzył w głowę najmłodszego chłopca, powodując rozległe obrażenia twarzoczaszki, wymagające pilnej operacji neurochirurgicznej.

W toku śledztwa – jak informuje Prokuratura Krajowa – „prokurator ustalił, że swoim działaniem mężczyzna spowodował ciężki uszczerbek na zdrowiu dziecka w postaci choroby realnie zagrażającej życiu w rozumieniu art. 156 § 1 pkt 2 kodeksu karnego, a także spowodował bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia pokrzywdzonego i niebezpieczeństwo w postaci nastąpienia skutku z art. 156 § 1 pkt 2 kodeksu karnego”.

Jednocześnie prokurator uznał, że pozostałe dzieci zostały narażone na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Dwa wyroki

Sąd Okręgowy w Gdańsku wyrokiem z 3 grudnia 2018 roku uznał oskarżonego za winnego zaistnienia opisanego zdarzenia, przy czym uznał, że oskarżony nie godził się i nie chciał spowodować tych obrażeń. „Tym samym czyn zarzucany oskarżonemu zakwalifikował z art. 160 § 1 kodeksu karnego w zbiegu z art. 156 § 2 kodeksu karnego w związku z art. 11 § 2 kodeksu karnego i wymierzył mu karę 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Sąd zasądził również od sprawcy zadośćuczynienie za doznaną przez chłopca krzywdę w kwocie 40 tys. złotych” – przypomina Prokuratura Krajowa.

Z wyrokiem sądu I instancji nie zgodził się prokurator. Apelację wniósł również obrońca oskarżonego. Prokurator zaskarżył wyrok w całości na niekorzyść oskarżonego, zarzucając błąd w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę orzeczenia, a mający istotny wpływ na jego treść, polegający na stwierdzeniu, iż skazany działał nieumyślnie, podczas gdy prawidłowa analiza zebranego materiału dowodowego daje podstawę do uznania oskarżonego za winnego popełnienia zarzucanej mu przez prokuratora zbrodni.

Sąd Apelacyjny w Gdańsku, wyrokiem z 17 czerwca 2019 roku, zmienił zaskarżony wyrok w ten sposób, że orzeczoną karę pozbawienia wolności obniżył do roku i warunkowo zawiesił jej wykonanie na okres 5 lat próby, oddając oskarżonego w okresie próby pod dozór kuratora sądowego. Ponadto zobowiązał oskarżonego do informowania kuratora o przebiegu okresu próby. Zasądzone zadośćuczynienie podwyższył do kwoty 50 tys. złotych. Sąd orzekł wobec oskarżonego karę grzywny w wysokości 450 stawek dziennych przyjmując wysokość jednej stawki dziennej na 10 złotych, jednocześnie zaliczając oskarżonemu na poczet grzywny okres rzeczywistego pozbawienia wolności w sprawie.

Sprawa do ponownego rozpoznania

Z rozstrzygnięciem Sądu Apelacyjnego w Gdańsku nie zgodził się Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Jak wskazał w kasacji, „wyrok zapadł z rażącym i mającym istotny wpływ na treść orzeczenia naruszeniem przepisów prawa”.

W kasacji zaznaczono m.in., że „materiał dowodowy zgromadzony w sprawie wskazuje, iż rzut kamieniem wykonany przez oskarżonego był celowy, a sprawca wiedział, że na sąsiednim podwórku znajduje się grupka dzieci”. Musiał zatem przewidywać możliwość narażenia ich na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, a także zdawał sobie sprawę, jakie skutki może wywołać uderzenie kamieniem o takiej wadze w dziecko – szczególnie w newralgiczną część ciała, jaką jest głowa.

„Mimo to zdecydował się dać upust swoim emocjom i umyślnie rzucił prawie kilogramowym kamieniem w kierunku tych dzieci chcąc w ten karygodny i prymitywny sposób odreagować skumulowane negatywne emocje względem sąsiadów. Tym samym co najmniej przewidywał i godził się na wystąpienie realnej możliwości zaistnienia przestępnego skutku w postaci ciężkiego uszczerbku na zdrowiu którejkolwiek z osób, która znalazła w zasięgu i na linii rzutu, jaki w rezultacie jego działania nastąpił w przypadku 3-letniego chłopca” – informuje PK.

Sąd Najwyższy, przychylając się do argumentacji podniesionej w kasacji Prokuratora Generalnego, uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu w Gdańsku.

Cztery lata bezwzględnego więzienia

Rozpoznający ponownie sprawę 8 września 2021 r. Sąd Apelacyjny w Gdańsku wydał wyrok, w którym uwzględniając apelację oskarżyciela publicznego zmienił zaskarżony wyrok sądu I instancji, przyjmując opis i kwalifikację prawną czynu zgodnie z aktem oskarżenia.

Równocześnie sąd wymierzył oskarżonemu karę zaledwie 4 lat bezwzględnego pozbawienia wolności.

„W ocenie prokuratora orzeczona kara 4 lat pozbawienia wolności jawi się jako rażąco niska. Prokurator domagał się w postępowaniu wymierzenia oskarżonemu maksymalnej przewidzianej w tej sytuacji kary” – informuje Prokuratura Krajowa.

Dobrze znany organom ścigania

Nikodem Ch. to osoba dobrze znana organom ścigania z innej bulwersującej sprawy z czerwca 2021 r. dotyczącej pobicia do nieprzytomności bezdomnego i nacięcia mu uszu.

W związku z tą sprawą Nikodem Ch. został zatrzymany, a prokurator wystąpił do sądu o jego tymczasowe aresztowanie. Jednak na skutek błędu sądu, polegającego na przekroczeniu terminu na rozpoznanie sprawy aresztowej, podejrzany wyszedł na wolność.

Mięsożerni mężczyźni bardziej szkodliwi

Wideo

Materiał oryginalny: Wyrok w głośnej sprawie. Dzięki kasacji Prokuratora Generalnego sprawca ataku na dziecko trafi do więzienia - Polska Times

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie