Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspomnienia o księdzu Bernardzie Sychcie

Redakcja
W Starogardzie Gd. odbyło się spotkanie promujące książkę pod redakcją Ryszarda Szwocha pt. "Ks. dr Bernard Sychta (1907-1982). Wdzięczność i pamięć". Publikację wydał Instytut Kociewski.

Ksiądz Bernard Sychta urodził się 21 marca 1907 roku w Puzdrowie na Kaszubach. Był pisarzem i poetą, a zarazem cierpliwym i pracowitym badaczem - folklorystą Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich. Miał duszę artysty, lubił rysować i malować.

Duchowny zmarł 25 listopada 1982 roku i pochowany został w Pelplinie. W 30 rocznicę śmierci odbyła się w starogardzkim kościele św. Mateusza msza św. w intencji śp. księdza. Natomiast w Miejskiej Bibliotece Publicznej, której patronuje ks. Bernard Sychta, miało miejsce spotkanie promujące książkę opracowaną przez Ryszarda Szwocha.

Na publikację wydaną przez Instytut Kociewski składają się wspomnienia i relacje, których autorami są głównie osoby duchowne: ks. prof. dr hab. Anastazy Nadolny, ks. abp Henryk J. Muszyński, ks. abp Edmund Piszcz, ks. Alojzy Weltrowski, ks. bp Wiesław A. Mering; ponadto ks. Sychtę wspominają: Marek Frydrychowski oraz Ryszard Szwoch. Nie zabrakło też zdjęć ze zbiorów prywatnych oraz starogardzkiej biblioteki.

Ksiądz Bernard Sychta napisał m.in.: siedmiotomowy "Słownik gwar kaszubskich na tle kultury ludowej"; trzytomową pozycję "Słownictwo kociewskie na tle kultury ludowej". Ponadto pisał sztuki, spod jego ręki wyszedł dramat "Wesele kociewskie" przedstawiający obrządek weselny na Kociewiu w połowie XIX wieku.

Ten wielki miłośnik regionów zbierał materiały etnograficzne czerpiąc je bezpośrednio z żywego języka Kaszubów i Kociewiaków.
- Ksiądz Sychta pracował nad dziełami swojego życia, czyli dwoma potężnymi słownikami językowymi, w Pelplinie, z dala od językowych centrów badawczych i instytucji akademickich - opowiadał Ryszard Szwoch podczas spotkania w bibliotece. - Stała za tym wielka determinacja i olbrzymia miłość do regionów. Ksiądz Sychta wiele razy podkreślał, że jego obowiązkiem wobec Kaszub, Kociewia jest to, by zostawić tym regionom trwałe pomniki kultury.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto