Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W lasach Nadleśnictwa Starogard coraz łatwiej spotkać łosia!

Kinga Furtak
Kinga Furtak
Wideo
od 16 lat
Bliskie spotkanie z łosiem? To coraz bardziej możliwe. Dane Nadleśnictwa Starogard pokazują, że tych zwierząt przybywa.

Populacja łosi w Nadleśnictwie Starogard zwiększa się dynamicznie. Dane nadleśnictwa pokazują, że jest ich na tych terenach

już 101 sztuk

. Zwierzęta wybierają sobie takie warunki bytowania, gdzie jest bogata baza pokarmowa i miała liczba naturalnych wrogów. Najgroźniejszym naturalnym wrogiem łosia jest wilk szary, który reguluje liczebność populacji zjadając najsłabsze łoszaki i stare osobniki.

Od lutego 2020 roku populacja

wzrosła o 23 proc

. Od 2001 roku łosie są wyłączone z polowań.

- Bez względu na okoliczności spotkania z łosiem, należy zachować bezpieczną odległość i pozwolić mu spokojnie najeść się lub odejść. To spokojne zwierzę i z natury bardzo ciekawskie – mówi Karol Skonieczny, Starszy Specjalista Służby Leśnej w Nadleśnictwie Starogard. - Jeśli ktoś spotka łosia, nie powinien zbyt blisko do niego podchodzić, bo, co prawda rzadko, ale jeśli ma w okolicy młode lub samicę w rui, może być niebezpieczny. Łosie migrują, lecz są miejsca, gdzie mają najkorzystniejsze warunki. Według naszych obserwacji bardzo często spotykane są na ternie leśnictwa Bukowiec i Bielawki (powiat tczewski).

Łosie to naprawdę ogromne zwierzęta. W kłębie mogą osiągać nawet ponad 2 metry wysokości, a ich waga przekracza 700 kg. Żyją około 15-25 lat. Największym zaobserwowanym łosiem był osobnik, który ważył 825kg, miał wysokość 2,34m, a rozpiętość jego poroża wynosiła prawie 2m! Łoś ten znaleziony został w 1897 roku.

- Łosie, mimo swoich ogromnych rozmiarów, są zwierzętami dosyć szybkimi. Na krótkich dystansach osiągać mogą prędkość nawet 60 km/h. Częściej poruszają się kłusem, czyli specyficznym rodzajem biegu charakterystycznym dla wielu kopytnych zwierząt, w tym koni. Zazwyczaj biegają z prędkością około 30 km/h – opowiada Karol Skonieczny. - Mimo swoich ogromnych rozmiarów i dużej wagi, łosie są świetnymi pływakami. W wodzie mogą poruszać się z prędkością ok. 10 km/h. To ssaki roślinożerne. Odżywiają się głównie trawą oraz liśćmi i owocami różnych drzew liściastych. Przeciętnie jeden łoś zjada ponad 20 kilogramów pożywienia roślinnego każdego dnia. Mają kilku naturalnych wrogów, na których muszą uważać. Mogą stać się ofiarami wilków, które potrzebują całej watahy do upolowania tego masywnego zwierzęcia. Poroże łosi nazywane jest łopatami i wykształcane jest w wieku około 5 lat. Nie u każdego osobnika pojawia się jednak poroże – osobniki, które nie wykształciły łopat, nazywane są badylarzami. Łopaty nie występują u samic. W dawnych czasach łosie były ważną zwierzyną łowną. Już w XV wieku polował na nie sam Władysław Jagiełło, jeden z najbardziej wybitnych polskich królów.

W wielu mitologiach i wierzeniach łosie są symbolem siły, niezmienności i prawdy. Duża populacja łosi zamieszkuje Finlandię. Zwierzęta te są popularne w tym państwie do tego stopnia, że stanowią swoisty symbol niektórych, bardziej dzikich rejonów kraju. Na drogach występują nawet specjalne oznaczenia na znakach, które informują kierowców o zagrożeniu spotkania łosia na trasie.

Zgodnie z Rocznikiem Statystycznym Leśnictwa 2021 publikowanym przez Główny Urząd Statystyczny - obecnie jest to ponad 31 tys. osobników. Najwyższa liczebność populacji łosia występuje w województwach: podlaskim, lubelskim, warmińsko-mazurskim oraz mazowieckim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto