Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W gminie Starogard Gdański są czerwone pojemniki na elektroodpady ZDJĘCIA

Kinga Furtak
Kinga Furtak
Elektrośmieci trzeba segregować. Mieszkańcy gminy Starogard Gdański mają teraz ułatwione zadanie. Na terenie ich gminy stanęło kilka czerwonych pojemników, do których można wrzucać takie odpady. Dzięki temu można dbać nie tylko o przyrodę, ale także nadawać starym rzeczom nowe życie. Z takich odpadów powstają m.in. wyjątkowe ule.

Osiem specjalnie oznakowanych czerwonych pojemników na zużyty małogabarytowy sprzęt elektryczny i elektroniczny stanęło na terenie gminy Starogard Gdański. A wszystko to dzięki przystąpieniu gminy do ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci. Teraz mieszkańcy mogą szybko, łatwo i w sposób bezpieczny dla środowiska, pozbyć się elektroodpadów ze swoich domów. Z części odzyskanych surowców powstaną ule z recyklingu oraz wyjątkowe dzieła sztuki w nurcie trash art., czyli sztuka ze śmieci.

W Zespole Kształcenia i Wychowania w Rywałdzie odbyła się konferencja prasowa poświęcona elektroodpadom. Wzięli w niej udział Magdalena Forc-Cherek wójt gminy Starogard Gdański, Robert Magolon z firmy MB Recykling, Karolina Kędzierska z Fundacji Odzyskaj Środowisko, dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie klas pierwszych ZKiW w Rywałdzie.

- Pojawienie się czerwonych pojemników w różnych lokalizacjach naszej Gminy to wyjście naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom naszych mieszkańców, którzy często pytali nas gdzie oddać elektrośmieci? Dzięki przystąpieniu do projektu Elektryczne Śmieci, mały zużyty sprzęt będzie można wrzucić do czerwonych pojemników w drodze do pracy, szkoły czy na zakupy – mówi Magdalena Forc-Cherek, wójt gminy Starogard Gdański.

Do koszy można wrzucać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nieprzekraczający 50 cm. Do takiego zaliczamy:

- odkurzacze, zamiatacze do dywanów, urządzenia do szycia, oprawy oświetleniowe, kuchenki mikrofalowe, sprzęt wentylujący, żelazka, tostery, noże elektryczne, czajniki elektryczne, zegary i zegarki, golarki elektryczne, wagi, urządzenia do pielęgnacji włosów i ciała, kalkulatory, odbiorniki radiowe, kamery wideo, sprzęt wideo, sprzęt hi-fi, instrumenty muzyczne, sprzęt do odtwarzania dźwięku lub obrazu, elektryczne lub elektroniczne zabawki, sprzęt sportowy, komputery rowerowe, do nurkowania, biegania, wiosłowania itd., czujniki dymu, regulatory ciepła, termostaty, małogabarytowe narzędzia elektryczne i elektroniczne, małogabarytowe wyroby medyczne, małogabarytowe przyrządy do monitorowania i kontroli, małogabarytowe urządzenia automatycznie wydające produkty, mały sprzęt ze zintegrowanymi panelami fotowoltaicznymi,
- małogabarytowy sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm,
- telefony komórkowe, GPS, kalkulatory kieszonkowe, routery, komputery osobiste, drukarki, telefony,
- zużyte baterie i akumulatory.

Lista lokalizacji czerwonych pojemników na terenie gminy Starogard Gdański:
Jabłowo - ul. Nad Jeziorem
Kokoszkowy - ul. Szkolna
Kolincz - ul. Główna
Koteże - ul. Wróblewskiego
Nowa Wieś Rzeczna - ul. Rzeczna
Rokocin - Rokocin 19 A
Rywałd - ul. Szkolna
Szpęgawsk - ul. Kasztanowa

- Integralnym elementem projektu Elektryczne Śmieci pozostaje edukacja ekologiczna, która koncentruje się wokół recyklingu. Jako Fundacja Odzyskaj Środowisko pokazujemy praktyczny wymiar recyklingu. Działamy poza schematem, budując ule z wykorzystaniem bębnów od pralek, łaziki z elektrycznych śmieci czy tworząc jedyną w swoim rodzaju kolekcję biżuterii kolorystyką oraz wzornictwem nawiązującą do świata pszczół – mówi Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko. Mieszkańcy gminy Starogard Gdański mogą również korzystać z innowacyjnej platformy edukacyjnej Szkolnego Centrum Recyklingu, na której znajdują się artykuły naukowe, bajki edukacyjne, opowiadania, filmy, scenariusze lekcji dedykowane dla uczniów z różnych grup wiekowych. - Polecam odwiedzić zakładkę Laboratorium Pszczół, w której czekają ciekawostki ze świata tych niezwykle pracowitych owadów, wywiady z projektantem i twórcą uli z recyklingu oraz szlak pasiek z recyklingu – dodaje.

Ponadto Fundacja Odzyskaj Środowisko przeprowadzi na terenie gminy działania edukacyjne mające na celu zwiększenie świadomości ekologicznej. Na projekt skierowany do przedszkolaków i uczniów klas IV-VIII, składać się będą zajęcia edukacyjne, materiały filmowe, a także konkursy. Odbyły się warsztaty dla uczniów klas I Zespołu Kształcenia i Wychowania w Rywałdzie, które zakończone zostały pasowaniem na strażnika czerwonego pojemnika.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto