W Borzechowie powstanie ogród sensoryczny ZDJĘCIA

Kinga Furtak
Kinga Furtak
Już niebawem w Borzechowie powstanie ogród sensoryczny. To kolejna inicjatywa tutejszego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Borzechowa. Ogród zostanie założony przy szkole, która już teraz może poszczycić się przepięknie zaaranżowanymi terenami wokół budynku. Wiele z nich powstało właśnie w ramach projektów i inicjatyw oddolnych - podobnie jak ogród sensoryczny.

Od 01.06.2020 do 30.11.2020 r. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Borzechowa realizuje projekt pod nazwą „Ogród sensoryczny łączy pokolenia”.

Głównym celem projektu jest umożliwienie dorosłym i dzieciom wspólnej aktywności w różnych obszarach życia, poprawa funkcjonowania i stanu zdrowia dzieci i seniorów. Zaktywizowanie i zintegrowanie społeczności lokalnej we wspólnych działaniach na rzecz drugiego człowieka np. pomoc w pracach przy zakładaniu ogrodu. Jest to stworzenie miejsca do rozwijania różnych aktywności, czyli ogrodu sensorycznego dla dzieci i seniorów z Borzechowa. Będzie to miejsce angażowania zmysłów w poznawanie świata dla ludzi w różnym wieku. Także miejsce odpoczynku, zabawy i rekreacji, ale przede wszystkim terapii. Miejsce adaptacji do nowych warunków po pandemii dające możliwość utrzymywania kontaktów międzyludzkich, pielęgnowania relacji, podejmowania aktywności ruchowej i kontaktu z przyrodą, co będzie miało wpływ na dobrostan psychiczny beneficjentów projektu. Dla dzieci będzie to miejsce doświadczania świata poprzez wzrok, słuch, węch i smak. Ponadto upowszechnimy formy aktywnego wypoczynku dzieci i seniorów. Zostanie zagospodarowany w ciekawy sposób czas wolny w czasie zabaw w ogrodzie oraz warsztatów rękodzieła. Celem jest tez integracja dzieci i dorosłych w czasie wspólnych zajęć w warsztatach rękodzieła. Dorośli podzielą się z dziećmi swoimi umiejętnościami i wspólnie będą wykonywać różne prace dla siebie i podopiecznych hospicjum oraz koła niewidomych.

Projekt będzie realizowany we wsi Borzechowo. Ogród sensoryczny będzie wykonany przy placu zabaw PSP Borzechowo w centrum wsi. Jest to miejsce usytuowane tak, że będą z niego korzystać najmłodsi mieszkańcy oraz dorośli i seniorzy, którzy przychodzą na plac zabaw z najmłodszymi lub na boisko "Orlik". Ogród sensoryczny doskonale wpisze się w kompleks rekreacyjno-sportowy przy szkole (plac zabaw, ogródek z roślinami miododajnymi, boisko do piłki plażowej, sala gimnastyczna, boiska typu 'Orlik" z którego przez cały rok korzystają wszyscy chętni mieszkańcy). Spotkanie inauguracyjne i podsumowujące projekt oraz warsztaty rękodzieła będą realizowane w świetlicy wiejskiej, której opiekunem jest Sołtys i Koło KGW "Modraki". Wykonane przedmioty rękodzieła w części przeznaczone będą dla podopiecznych starogardzkiego Hospicjum, a także dla członków Powiatowego Koła Polskiego Związku Niewidomych w Starogardzie Gdańskim.

Projekt skierowany jest głównie do mieszkańców Borzechowa dotkniętych wyizolowaniem związanym z pandemią. Odbiorcami projektu są mieszkańcy Borzechowa i turyści przyjeżdżający latem na wieś. Głównie odbiorcami będą dzieci w wieku 2-15 lat, dorośli i seniorzy, którzy wezmą udział w budowie ogrodu sensorycznego oraz warsztatach rękodzieła oraz inni korzystający z ogrodu wraz z wnukami i dziećmi.

W ramach projektu zostaną zorganizowane 2 grupy zajęciowe, dla których zaplanowano przeprowadzenie warsztatów rękodzieła, w czasie których dzieci wraz ze swoimi rodzicami i dziadkami stworzą drobne przedmioty, dekoracje oraz zabawki . Część wytworów rękodzielniczych przygotowanych przez dzieci i dorosłych zostanie przekazana dla Koło Niewidomych i dla hospicjum.

Po zakończeniu projektu będziemy kontynuować realizację warsztatów plastyczno-technicznych dla dzieci i dziadków. Integrować młodych ze starszymi, miło wspólnie spędzać czas, aktywne uczestnictwo w życiu społecznym. Będziemy się starali pozyskiwać środki z różnych projektów oraz od sponsorów. Kontynuowane będą również spotkania młodych ze starszymi w ogrodzie sensorycznym w celu aktywnego spędzenia czasu wolnego, zdobycia wiadomości od dziadków jak należy dbać o ogród oraz znajdujące się w nim rośliny i sprzęty.

Projekt " Ogród sensoryczny łączy pokolenia” dofinansowany jest ze środków Programu „Działaj Lokalnie XII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce”.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie