Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Unia wesprze ważną inwestycję w Skórczu

red.
Rafał Kosecki ze Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim, autorem wniosku o dofinansowanie inwestycji oraz dotychczasowym koordynatorem przedsięwzięcia.
Rafał Kosecki ze Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim, autorem wniosku o dofinansowanie inwestycji oraz dotychczasowym koordynatorem przedsięwzięcia. mat. prasowe
Problemy jakości powietrza i smogu oraz wysokich kosztów ogrzewania w Skórczu to temat ważny i pilny zarówno dla gospodarstw domowych jak i przedsiębiorstw. By przeciwdziałać tym zagrożeniom w Skórczu Zarząd Województwa Pomorskiego w dniu 13 kwietnia br. wybrał do dofinansowania ze środków unijnych inwestycję pn. „Redukcja niskiej emisji w Skórczu poprzez przebudowę istniejącej instalacji na wysokosprawną kogenerację i budowę sieci ciepłowniczej - I element wyspy energetycznej” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020.

Jest to duży sukces przede wszystkim inwestora, czyli GI CITY THERM Sp. z o.o., która wystąpiła z inicjatywą realizacji tego przedsięwzięcia i zamierza również obok pozyskanych środków unijnych zaangażować własne środki finansowe. Istotną rolę w procesie przygotowania tej aplikacji i staraniach o pieniądze unijne odegrały również dwa samorządy: powiat starogardzki i miasto Skórcz.

- Kiedy usłyszeliśmy od właścicieli spółki jaki mają pomysł na wyprodukowanie ciepła i prądu po bardzo konkurencyjnych cenach dla odbiorców indywidualnych jak i firm uznaliśmy, że powinniśmy się zaangażować w to przedsięwzięcie organizacyjnie – mówi Kazimierz Chyła, wicestarosta starogardzki. – Dlatego wniosek o dofinansowanie unijne inwestycji wraz załącznikami powstał w Wydziale Polityki Gospodarczej i Funduszy Europejskich Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim, a jego autorem jest Rafał Kosecki.
Miasto Skórcz ze swojej strony przygotowało ważny dokument pomocniczy jakim jest Plan Gospodarki Niskoemisyjnej Skórcza.

Inwestycja będzie polegać na rozbudowie istniejącej stacji LNG (koło Iglotexu) poprzez budowę wysokosprawnego układu kogeneracyjnego (ekletrociepłownia zasilana na gaz skroplony) wraz z siecią ciepłowniczą oraz energetyczną o długości 1,16 km. Dzięki tej inwestycji powstanie jedno źródło ciepła o mocy 2,4 MWe oraz infrastruktura energetyczna, która ma zastąpić znaczną liczbę lokalnych kotłowni oraz starych, wyeksploatowanych pieców przydomowych emitujących 13 859,10 t/r równoważnika CO2. W wyniku zaplanowanych działań nastąpi redukcja emisji gazów o 10 816,90 t/r równoważnika CO2, co stanowi 78 % dotychczasowej emisji na obszarze objętym projektem.

Dla mieszkańców i przedsiębiorców obok czystszego powietrza bardzo dużym udogodnieniem, który poprawi ekonomiczny komfort życia, będzie możliwość skorzystania z tańszego ogrzewania.
Inwestycja będzie prowadzona w obszarze ulic: Leśna, Pomorska i Ogrodowa. Wartość inwestycji wyniesie blisko 19 mln zł.

Partnerstwo kluczem do sukcesu
Rozmowa z Rafałem Koseckim ze Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim, autorem wniosku o dofinansowanie inwestycji oraz dotychczasowym koordynatorem przedsięwzięcia.

- Biorąc pod uwagę, że Zarząd Województwa Pomorskiego postanowił wesprzeć tylko 8 tego typu inwestycji na Pomorzu na przestrzeni lat 2014 – 2020 to znaczy, że skórzecka inwestycja uzyskała bardzo dobrą ocenę?
- Owszem. Projekt ten otrzymał dobrą punktację i zajął wysokie 2 miejsce spośród innych przedsięwzięć, które ubiegały się o środki unijne w drodze konkursu. Może to zabrzmi niezbyt skromnie, ale takie są fakty, jest to największy tego typu projekt w naszym województwie i najbardziej innowacyjny. Stąd jego bardzo dobra ocena ze strony władz województwa pomorskiego i ekspertów z zakresu energetyki.

- Co poza innowacyjnością zadecydowało o sukcesie tej aplikacji w konkursie unijnym?
- Przede wszystkim ciekawy pomysł i determinacja właścicieli spółki GI CITY THERM. Ich zaangażowanie w proces przygotowania przedsięwzięcia do konkursu było bardzo ważne. Jednak nie mniej ważne w ocenie Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku było zaangażowanie sektora publicznego, czyli Zarządu Powiatu i Burmistrza Skórcza. Uważam, że zawarcie partnerstwa pomiędzy wspomnianymi samorządami i spółką dodało argumentów, że inwestycja poza swoim komercyjnym wymiarem ma silny aspekt społeczny skierowany do mieszkańców Skórcza.

- W jakim stopniu zmieni się obraz Skórcza pod względem ciepłowniczym po zrealizowaniu tej inwestycji?
- W sposób istotny dla części miasta Skórcza położonej wzdłuż ulic: Leśnej, Pomorskiej i części Ogrodowej. Mianowicie powstanie w tym obrębie bardzo nowoczesna, ekologiczna sieć ciepłownicza i energetyczna. Jej głównym atutem jest bardzo wysoka atrakcyjność cenowa wytworzonego ciepła i prądu. Będą z niej skorzystać mogły zarówno osoby indywidualne jak i przedsiębiorstwa. Zresztą na etapie przygotowywania się do konkursu o środki unijne odbyliśmy spotkania z potencjalnymi zainteresowanymi, czyli zarządami wspólnot mieszkaniowych, ich administratorem oraz właścicielami firm. Wszyscy zadeklarowali chęć skorzystania z ciepła i prądu, które powstanie w nowej elektrociepłowni. Co ważne lista potencjalnych odbiorców nie jest zamknięta. Każdy zainteresowany, który ma nieruchomość położoną w tym obszarze będzie mógł się do tej sieci podłączyć.

- W drugim członie tytułu projektu występuje nazwa Wyspa Energetyczna. Czego ta kwestia dotyczy?
- Poprzez takie projekty jak ten o którym rozmawiamy dąży się do tego aby dany obszar na którym zrealizowane są takie inwestycje dążył do większej niezależności energetycznej w oparciu o układy kogeneracyjne czy odnawialne źródła energii niż miało to miejsce do tej pory. Budowa elektrociepłowni kogeneracyjnej (ekologicznej) tworzy I element tzw. wyspy energetycznej co wpływa na poprawę jakości powietrza oraz odchodzi się od emisyjnych źródeł wytwarzania energii cieplnej na rzecz źródeł bardziej przyjaznych środowisku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto