Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Lubichowa biorą udział w konkursie! Wystosowali specjalny apel w sprawie elektrośmieci

me
Uczniowie na spotkaniu w Urzędzie Gminy  w Lubichowie z  Iwoną  Kiżewską, koordynatorem  w gminie od ZSEE i wicewójtem  gminy Lubichowo Witoldem  Sykuterą
Uczniowie na spotkaniu w Urzędzie Gminy w Lubichowie z Iwoną Kiżewską, koordynatorem w gminie od ZSEE i wicewójtem gminy Lubichowo Witoldem Sykuterą ze zbiorów PG Lubichowo
Jesteśmy uczniami Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubichowie. Po raz pierwszy przystąpiliśmy do konkursu pt. "Drugie Życie Elektrośmieci". Nasz zespół nazywa się "Straż Elektryczna". Składa się z 10 uczniów. Oto oni: Paulina Prekop, Aleksander Sroka, Jakub Cybula, Zofia Piesik, Maciej Adamowski, Mateusz Adamowski, Kacper Lewandowski, Weronika Jabłońska, Martyna Wasielewska, Damian Brylowski. Opiekunem jest pani Iwona Lassota- nauczycielka przyrody w PSP w Lubichowie.

Naszym zadaniem jest dotrzeć do ludzi, by zwiększyć ich świadomość o ZSEE i zagrożeniu wywodzącym się z niesprawnych sprzętów elektrycznych i elektronicznych - piszą uczniowie.
Co to są elektrośmieci? - to wszystkie zepsute, niesprawne, zużyte, przestarzałe, wybrakowane, nieużywane, zniszczone, niepotrzebne - można dodać jeszcze kilka innych określeń- urządzenia elektryczne i elektroniczne, działające kiedyś na prąd lub na baterie.
Poprzez rozdawanie ulotek, rozwieszanie plakatów, apele, pogadanki współpracę z uczniami w szkole , konsultacje w Nadleśnictwie i w Urzędzie Gminy w Lubichowie, także przez stałe informacje na stronie internetowej naszej szkoły http://psplubichowo.republika.pl/ , staramy się informować mieszkańców o zbiórkach i o wielkim problemie, którym zajmuje się nasza grupa.

Podczas rozmów z koleżankami i kolegami naszej szkoły, mieszkańcami naszej gminy Lubichowo, okazało się, że wielu z naszych rozmówców nie zna tego problemu jakim są elektrośmieci, dużo ludzi nie zdaje sobie sprawy, że zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny stanowi duże zagrożenie dla środowiska. Wielu mieszkańców nie wiedziało, że w ciągu roku jeden człowiek może zużyć około 1000 kg elektrycznych sprzętów.
Tylko nieliczni zakwalifikowali baterie do elektrośmieci, ale wszyscy wiedzieli, że wyrzucanie np. telewizorów do lasu, czy pobliskiego rowu szkodzi środowisku za co grozi kara grzywny od 500 do 5 tysięcy złotych.

Co możesz zrobić z elektrośmieciami?
1. Oddaj do specjalnego punktu zbierania.
2. Oddaj do sklepu, gdy kupujemy nowe urządzenie. 
3. Zostaw w punkcie napraw sprzętu AGD/RTV.
4. Oddaj przy okazji różnego rodzaju zbiórek
5. Oddaj bezpośrednio do zakładu przetwarzania.
6. Zamów odbiór w sklepie ze sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ta usługa jest odpłatna).

Akcja „Drugie Życie Elektrośmieci”, którą od listopada przeprowadzamy w naszej szkole przyniosła już wymierne rezultaty – ponad cztery tony elektrosprzętu trafiło do utylizacji, a nie na wysypiska. Wiemy, że jeszcze wiele takich sprzętów zalega w naszych domach. w wielu gospodarstwach pozostają niezliczone ilości telewizorów, pralek, lodówek i mniejszych sprzętów. Nie chcemy ograniczać się do jednorazowych akcji, ale wyrabiać w ludziach ekologiczne nawyki.
Dlatego zapraszamy już dzisiaj na kolejną wiosenną zbiórkę elektrośmieci i baterii, która odbędzie się w sobotę, 13 kwietnia od godz.9 do godz. 12 na placu autobusowym
przy Publicznej Szkole Podstawowej w Lubichowie.

Tym razem będzie można wymienić elektrośmieci na sadzonkę drzewa. Akcję naszą poparł Urząd Gminy oraz Nadleśnictwo w Lubichowie, którzy zostali naszymi partnerami w tak ważnej sprawie jakim są elektrośmieci. Uzyskaliśmy również poparcie od naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym Janusza Urbana, który włączył się w naszą akcję.

Chcemy mieszkańcom naszej gminy umożliwić wygodne i zgodne z prawem pozbywanie się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego-skorzystaj z tego, jeśli nieobojętna jest Ci sprawa zanieczyszczenia Twojego środowiska, bo elektrośmieci i baterie stanowią naprawdę duże zagrożenie nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również dla ludzi i zwierząt. Związki, znajdujące się w nich powodują różne choroby, np. zaburzenia wzroku, słuchu, nowotwory...

Co każdy z nas może zrobić, aby ograniczyć ilość elektrosmieci?

1. Nie kupuj elektrosprzętu bez zastanowienia!
2. Naprawiaj urządzenia elektryczne i elektroniczne tylko w punktach
specjalistycznych!
3. Nie demontuj ZSEE samodzielnie!
4. Korzystaj z urządzeń elektrycznych i elektronicznych racjonalnie!
5. Nie wyrzucaj gdziekolwiek – ani do śmietnika, ani „gdzie oczy ludzkie nie widzą”!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto